Постанова № 48261842, 07.08.2015, Новозаводський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
07.08.2015
Номер справи
751/4420/15-а
Номер документу
48261842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№751/4420/15-а

Провадження №2-а/751/217/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2015 року м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Косач І.А.,

при секретарі Летяга М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В :

УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, мотивуючи свої вимоги наступним.

З 01 травня 2012 року відповідачка отримує тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце їх проживання невідоме на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якої не сплачував аліменти з 01.02.14.

На період з 01.05.14. по 31.10.14. відповідачці була призначена тимчасова допомога дітям в розмірі 385,80 грн. щомісячно. Однак позивачу стало відомо про факт отримання відповідачкою аліментів з травня 2014 року по вересень 2014 року включно, тому ОСОБА_3 не мала права на отримання допомоги з 01 червня 2014 року. У звязку з тим, що відповідачка не повідомила позивача про факт отримання аліментів їй було надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді тимчасової допомоги дітям в розмірі 1929,00 грн.

УПСЗН Новозаводської районно у м. Чернігові ради повідомленням № 425 від 03 листопада 2014 року та листами повідомило ОСОБА_3 про те, що виникла переплата за отриманою нею допомогою і про її обовязок повернути надміру перераховані кошти, однак станом на 20 квітня 2015 року вказані кошти на рахунок Управління не надходили.

У серпні 2014 року відповідачка повторно звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сімям, і згідно з наданими документами, їй була призначена допомога малозабезпеченим сімям з 01 серпня 2014 року по 31 січня 2015 року в розмірі 479,66 грн. щомісячно.

Однак ненадання відповідачкою даних про отримання аліментів, призвело до помилкового нарахування допомоги. Управління провело перерахунок допомоги малозабезпеченим сімям ОСОБА_3 з урахуванням отриманих аліментів і виявило, що права на призначення допомоги малозабезпеченим сімям ОСОБА_3 з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2014 року не мала.

На звернення позивача щодо повернення надмірно виплачених коштів, відповідачка жодних сум не повертала.

Просили стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код фізичної особи-платника податків НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти в розмірі 3367,00 грн., а саме:

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01 червня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1929,00 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412003030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208;

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1438,98 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412025030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208.

В судове засідання представник позивача не зявився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином (а.с.58). В матеріалах справи від представника позивача міститься заява про розгляд справи без участі представника управління (а.с.61).

Відповідачка в судове засідання не зявилася, про день та час слухання справи повідомлялася в установленому законом порядку (а.с.59), причини неявки суду не відомі, заяви про відкладення слухання справи до суду не надходило. Відповідно до ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності відповідача, за наявних у справі матеріалів про права та взаємовідносини сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 05 травня 2014 року (а.с.6-7) їй була призначена тимчасова державна допомога на дитину, батько якої ухиляється від сплати аліментів, починаючи з 01 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року (а.с.8).

Відповідно до довідки Державного центру зайнятості від 20.10.2014 року ОСОБА_1 згідно Постанови ВП № 37054840 отримувала аліменти з травня 2014 року по вересень 2014 року включно (а.с.17), у звязку з чим відповідачка не мала права на отримання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце їх проживання невідоме, яка за період з 01 червня 2014 року по 31 жовтня 2014 року була нарахована їй в розмірі 1929,00 грн. (а.с.22).

Відповідно до ст. 22 Закону України „Про державну допомогу сім'ям дітьми", при наданні документів, на підставі яких ОСОБА_1 було призначено допомогу, остання зобов'язувалася повідомляти управління праці та соціального захисту населення про всі обставини, що впливають на виплату допомоги.

Згідно п. 46 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Таким чином, судом встановлено, що через ненадання інформації про отримання аліментів, відповідачці не вірно було призначено суму тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце їх проживання невідоме, що призвело до утворення переплати вказаної допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

УПСЗН Новозаводської районно у м. Чернігові ради повідомленням № 425 від 03 листопада 2014 року повідомило ОСОБА_3 про те, що виникла переплата за отриманою нею допомогою і про її обовязок повернути надміру перераховані кошти (а.с.24), однак до цього часу сума переплати, яка підлягає поверненню на рахунок управління соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, від ОСОБА_1 не надходила.

На підставі викладеного суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01 червня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1929,00 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412003030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208.

Крім того, зі справи вбачається, що 18.08.14. відповідачка звернулась до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.9-10).

Відповідно до вимог ст. 3 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімом» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України. Відповідно до вимог ст. 1 цього ж Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сімя - сімя, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради ОСОБА_1 була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01 серпня 2014 року по 31 січня 2015 року в розмірі 479,66 грн. щомісячно (а.с.13).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів № 250 від 24.02.2003 року.

Вказаним порядком встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 при подачі документів не надала Управлінню інформації про отримання нею аліментів, що призвело до нарахування їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, хоча з урахуванням сум отриманих нею аліментів встановлено, що ОСОБА_1 з 01 серпня 2014 року взагалі не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Розмір надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям підтверджується наявним у справі розрахунком переплати (а.с.23), яка виникла внаслідок надання відповідачкою недостовірної інформації про доходи (майновий стан), та становить суму у розмірі 1438,98 грн.

УПСЗН Новозаводської районно у м. Чернігові ради повідомленням № 424 від 03 листопада 2014 року повідомило ОСОБА_3 про те, що виникла переплата за отриманою нею державною соціальної допомогою малозабезпеченим сімям і про її обовязок повернути надміру перераховані кошти (а.с.25), однак до цього часу сума переплати, яка підлягає поверненню на рахунок управління соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, від ОСОБА_1 не надходила.

Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку про доведеність позовних вимог, і тому необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1438,98 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412025030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69-72, 94, 99, 104-106, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01 червня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1929,00 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412003030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради надмірно виплачені кошти у вигляді допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01 серпня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в розмірі 1438,98 грн. на розрахунковий рахунок управління 35412025030920 в ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 03196208.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету (отримувач: УК у м. Чернігові /Новозаводський р-н/ 22030001, КОД ЄДРПОУ 38054398, МФО 853592, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, розрахунковий рахунок № 31210206700004) судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів.

Суддя І.А. Косач