Рішення № 48258138, 07.08.2015, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
07.08.2015
Номер справи
592/5430/15-ц
Номер документу
48258138
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа№592/5430/15-ц

Провадження №2/592/1732/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2015 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: головуючого судді Хитрова Б.В., при секретарі Баришевій А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою прокурора м. Суми до Сумської міської ради, ОСОБА_1, третя особа: Державна інспекція сільського господарства в Сумській області про визнання протиправним і скасування частини рішення Сумської міської ради та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, -

встановив:

Прокурор м. Суми звернувся до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що у жовтні 2014 р. прокуратурою м. Суми проведено перевірку додержання Сумською міською радою вимог земельного законодавства України під час надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,0635 га, в оренду ОСОБА_1

За результатами проведеної перевірки встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 15.03.2013 р. № 729 ОСОБА_1 придбав у ФОП ОСОБА_2 нерухоме майно - магазин, площею 89,4 кв. м, який знаходиться по АДРЕСА_1.

У вказаному договорі зазначено: «Продавець сповіщає покупця, що земельна ділянка, площею 0,0156 га, кадастровий номер 59 101 366 00 05 002:0202 перебуває у тимчасовому платному користуванні. Після переходу права власності на вказане нерухоме майно покупець в установленому законодавством порядку повинен вирішити питання землекористування».

Рішенням міської ради від 31.07.2013 р. № 2587-МР надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщеним магазином для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, орієнтовною площею 0,0635 га.

Рішенням № 2880-МР від 04.12.2013 р. Сумська міська рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та надала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,0635 га (тобто на 0,0479 га більше, ніж було у користуванні попереднього власника ФОП ОСОБА_2.), під розміщення магазину по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, терміном на 5 років.

Тому прокурор просить: визнати рішення Сумської міської ради VI скликання XXXV сесії від 04.12.2013 р. № 2880-МР в частині надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1, під розміщеним магазином, площею 0,0635 га, протиправним та скасувати його в цій частині; визнати недійсним договір оренди, укладений між Сумською міською радою та ОСОБА_1 від 11.02.2014 р. щодо земельної ділянки, площею 0,0635 га, (кадастровий номер НОМЕР_1), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та надав пояснення аналогічні вищевикладеному.

Представник Сумської міської ради в судовому засіданні з позовом погодився та не заперечує проти його задоволення.

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні в заперечення проти позовних вимог зазначив, що договір купівлі-продажу нерухомого майна (магазин, загальною площею 89,4 кв. м, розташований за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці території Сумської міської ради) між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладений 15.03.2013 р. (реєстр. № 864).

Договір оренди земельної ділянки (на якій розташований магазин, загальною площею 89,4 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_1), кадастровий номер 59 101 366 00 05 002: 0202. був укладений Сумською міською радою з підприємцем ОСОБА_2 02.04.2008 р. (реєстр. № 1768). Термін дії договору оренди - до 25.04.2012 р. Отже, на момент укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна (магазин, загальною площею 89,4 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_1) його попередній власник не був законним землекористувачем відповідно до вимог земельного законодавства і земельна ділянка не перебувала в оренді. Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений ст. 123 ЗК України. Так, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч. 2 ст. 123 ЗК України). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 3 ст. 123 ЗК України). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 ЗК України). Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 ЗК України). Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч. 13 ст. 123 ЗК України). Враховуючи викладене, вважає рішення Сумської міської ради від 31.07.2013 р. № 2587-МР "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині надання такого дозволу ОСОБА_1 та рішення Сумської міської ради від 04.12.2013 р № 2880-МР "Про надання в оренду земельних ділянок" в частині затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки, площею 0,0635 га, кадастровий номер НОМЕР_1, в оренду ОСОБА_1 відповідають вимогам ст. 123 ЗК України, а також вимогам ст. 124 ЗК України.

Представник третьої особи Державної інспекції сільського господарства в Сумській області, повідомлений належним чином про час а місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав заяву в якій справу просить розглядати в його відсутності. Відповідно до наданих суду письмових пояснень - позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судом встановлено, що рішенням Сумської міської ради від 25.04.2007 р. № 514-МР ФОП ОСОБА_2 надано в оренду земельну ділянку, площею 0,0156 га, для обслуговування магазину по АДРЕСА_1 терміном на 5 років.

За договором купівлі-продажу від 15.03.2013 р. ОСОБА_1 придбав у ФОП ОСОБА_3 нерухоме майно - магазин, площею 89,4 кв. м, яке знаходиться за вищевказаною адресою. В договорі зазначено: «Продавець сповіщає покупця, що земельна ділянка, площею 0,0156 га, кадастровий номер НОМЕР_1, перебуває у тимчасовому платному користуванні». Разом з тим, згідно укладеного ОСОБА_2 з Сумською міською радою договору оренди спірної земельної ділянки від 02.04.2008 р. строк користування земельною ділянкою закінчився 25.04.2012 р.

Рішенням міської ради від 31.07.2013 р. № 2587-МР, - ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщеним магазином для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, орієнтовною площею 0,0635 га.

На підставі розробленого ТОВ «Координат-БС» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки рішенням Сумської міської ради від 04.12.2013 р. № 2880-МР ОСОБА_1 надано земельну ділянку, площею 0,0635 га, в оренду терміном на 5 років.

11.02.2014 р. між Сумською міською радою та ОСОБА_1 було укладено відповідний договір оренди спірної земельної ділянки.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсягах та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

Статтею 120 Земельного кодексу України визначено перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду.

У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення /ч. 1 ст. 120 ЗК України/.

Згідно ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

У частині 6 ст. 120 Земельного кодексу України зазначено, що істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, - надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, - право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 134 Земельного кодексу України передбачає обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).

Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах) /ч. 1 ст. 134 ЗК України/.

Суд вважає, що земельна ділянка, орієнтовною площею 0,0479 га, що дорізається до земельної ділянки, площею 0,0156 га, на якій розташована нерухома споруда ОСОБА_1, відповідно до вимог земельного законодавства повинна була передаватися в оренду шляхом проведення земельних торгів, що не було зроблено Сумською міською радою.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову у повному обсязі, а саме: визнати рішення Сумської міської ради VI скликання XXXV сесії від 04.12.2013 р. № 2880-МР в частині надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1, під розміщеним магазином, площею 0,0635 га, протиправним та скасувати його в цій частині, а також визнати недійсним договір оренди, укладений між Сумською міською радою та ОСОБА_1 від 11.02.2014 р., щодо земельної ділянки, площею 0,0635 га, (кадастровий номер НОМЕР_1), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України на користь держави з Сумської міської ради, ОСОБА_1 в дольовому порядку необхідно стягнути судовий збір в сумі 487,20 грн., тобто по 243,60 грн. з кожного.

Керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. ст. 116, 120, 122-126, 134 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 60, 62, 64, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позовну прокурора м. Суми до Сумської міської ради, ОСОБА_1, третя особа: Державна інспекція сільського господарства в Сумській області про визнання протиправним і скасування частини рішення Сумської міської ради та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки задовольнити повністю.

Визнати рішення Сумської міської ради VI скликання XXXV сесії від 04.12.2013 р. № 2880-МР в частині надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1 під розміщеним магазином, площею 0,0635 га, протиправним та скасувати його в цій частині.

Визнати недійсним договір оренди, укладений між Сумською міською радою та ОСОБА_1 від 11.02.2014 р. щодо земельної ділянки, площею 0,0635 га, (кадастровий номер НОМЕР_1), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути на користь держави з Сумської міської ради, ОСОБА_1 в дольовому порядку судовий збір в сумі 487,20 грн., тобто по 243,60 грн. з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Б.В. Хитров