Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 р. Справа № 805/1095/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., розглянувши у приміщенні суду за адресою: 84112, Донецька область, місто Слов’янськ, вулиця Добровольського, 2, у порядку письмового провадження справу за позовом публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» до костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області, головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за грудень 2013 у сумі 1256340 грн., -
В С Т А Н О В И В :
ПАТ «Завод обважнювачів» звернулось до суду з адміністративним позовом до костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області, головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за грудень 2013 у сумі 1256340 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ними подано податкову декларацію з податку на додану вартість, яка була перевірена податковим органом і сума відшкодування наступна : за грудень 2013 у сумі 1256340 грн.
Позивач зазначає, що до теперішнього часу сума ПДВ у розмірі 1256340грн. не відшкодовано Головним управління державної казначейської служби України у Донецькій області.
Позивач посилається на п. п. 200.7, 200.11, 200.12, 200.13, 200.17, 200.23 статті 200 ПК України.
А тому, просили суд стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за грудень 2013 у сумі 1256340 грн.
Представники ПАТ «Завод обважнювачів» просили суд позов задовольнити та розглянути справу у письмовому провадженні.
Представники відповідачів у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливим розглянути справу в письмовому провадженні.
За приписами ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
ПАТ «Завод обважнювачів» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 00136751, згідно виписки ЄДР, крім того, є платником податку на додану вартість згідно свідоцтва від 10 вересня 1997 № 200015304.
Як встановлено судом, ПАТ «Завод обважнювачів» в порядку та формі, передбачених пунктом 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ та Наказу Міністерства доходів і зборів України №678 від 13.11.2013 року до костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області подано податкову декларацію з податку на додану вартість, яка була перевірена податковим органом і сума відшкодування наступна за грудень 2013 у сумі 1256340 грн., також є розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування.
Фахівцями податкового органу проведена камеральна перевірка даних, задекларованих ПАТ «Завод обважнювачів» у податковій звітності з ПДВ за грудень 2013 року щодо суми бюджетного відшкодування, про, що складена довідка від 08.02.2014 №67/05-14-15-01-11-3-00136751 в якій встановлено, що при відображенні ПАТ «Завод обважнювачів» у декларації за грудень 2013 року від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту – 206380 грн., та суми бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1256340 грн. порушень не встановлено. Вищевказана сума не відшкодована позивачу. Також, суд зазначає, що позивачем надано первинні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 75.1.1. статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Згідно з п. 200.10, п. 200.11 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755- VІ , протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до п. 200.12 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов’язаний у п’ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з п.200.13. статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Підпунктом в) п.200.14 статті 200 ПК України встановлено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Податковий орган, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі за бюджетними відшкодуваннями, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме за наслідками перевірок, або надати висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування надіславши платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначити підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 200.18.1 статті 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
У відповідності до п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
З метою реалізації положень зазначеного Кодексу постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 №39 (набрала чинності з 27.01.2011) затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість та розроблено спільний наказ ДПАУ та ДКУ від 03.02.2011 №68/23, (набрав чинності 04.03.2011), у зв'язку із чим затверджено Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках.
Відповідно до п. 2 Порядку, органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).
Відповідно до п. 3 Порядку, структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Податковим органом надано суду реєстр висновків від 10.02.2014 року №64-20 про суму відшкодування ПДВ, переданих до органів Державної казначейської служби України у розмірі 1256340 грн., який отриманий казначейством 12.02.2014 №3-36.
Стаття 8 КАС України зазначає, що принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є: верховенство права; законність; рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, установлених цим Кодексом; обов'язковість судових рішень.
Зокрема, стаття 10 КАС України визначає рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, а відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно платіжного доручення № 863 від 23.03.2015 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн. при поданні позовної заяви до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» до костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області, головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість за грудень 2013 у сумі 1256340 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» (код ЄДРПОУ 00136751) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у сумі 1256340 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» (код ЄДРПОУ 00136751) 487,20грн. судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Аканов О.О.