ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2010 р. Справа № 2а-5093/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потолової Г.В.
при секретарі Іванової І.О.
за участю: прокурора Денисенко Д.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Центрально-Міського району м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції м.Кривого Рогу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш»про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Центрально-Міського району м.Кривого Рогу звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Південної МДПІ м.Кривого Рогу з адміністративним позовом про стягнення активів ТОВ «Криворіжрудмаш» в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю у загальній сумі 350240грн.59коп.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просять їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував. До матеріалів справи надав пояснення, згідно яких заперечує проти клопотання позивача про забезпечення позову шляхом заборони ТОВ «Криворіжрудмаш»вільно розпоряджатися активами, в його задоволенні просить відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш» (далі відповідач) зареєстроване виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 11.06.2009р. та перебуває за адресою: 50025, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, Центрально-Міський район, вул.Модрівська, будинок 87.
Згідно довідки про взяття на облік платника податків, копія якої додана до матеріалів справи, відповідач перебуває на обліку у СДПІ ГМК у м.Кривому Розі з 20.12.1999р. (а.с.9).
Отже, відповідач належним чином зареєстрований як юридична особа та платник податків, а тому на нього поширюється дія законів та інших нормативно-правових актів, які регулюють здійснення підприємницької діяльності та сплату податків в Україні.
Станом на 15.03.10р. ТОВ "Криворіжрудмаш" має заборгованість перед бюджетом, а саме, податковий борг по орендній платі за землю з юридичних осіб 350240грн.59коп., з яких: основного платежу 155200грн.42коп., штрафних санкцій 195040грн.17коп.
Матеріалами справи встановлено, що згідно укладеного з ТОВ «Криворіжрудмаш»договором оренди земельної ділянки передбачено, що орендна плата вноситься орендарем щомісячно.
Так, відповідачем до податкового органу подана податкова декларація з орендної плати за земельну ділянку від 01.07.2009 р. №36763 за 2009 рік, в якій самостійно визначена сума податкового зобов'язання у загальному розмірі 355149грн.69коп., з помісячною сплатою починаючи з червня 2009 року по 50735грн.67коп. (а.с.15).
Також, відповідачем до податкового органу подана податкова декларація з орендної плати за земельну ділянку від 26.01.2010 р. №2606 за 2010 рік, в якій самостійно визначена сума податкового зобов'язання у загальному розмірі 644748грн.92коп., з помісячною сплатою по 53729грн.08коп. (а.с.14).
Проте, орендна плата відповідачем сплачувалася несвоєчасно та не в повному обсязі, у звязку з чим, у останнього виникла заборгованість.
Крім того, на підставі п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»фахівцями податкового органу проведено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш»з питання дотримання граничних строків сплати до місцевого бюджету орендної плати за землю за 2008р. 2009р.
В ході проведення перевірки встановлено, що підприємство в порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ст.17 Закону України «Про плату за землю»порушило граничний строк сплати податкового зобовязання по орендній платі за землі державної та комунальної власності.
За результатами перевірки складено акт від 14.12.2009р. №360/153/30643311 невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш»(код ЄДРПОУ 30643311) з питання дотримання граничних строків сплати до бюджету орендної плати за землю (а.с.16).
На підставі акту перевірки від 14.12.2009р. №360/153/30643311 прийняте податкове повідомлення-рішення від 15.12.2010р. №0004341503/0, згідно якого штраф складає 50% від узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченого з затримкою, тобто у розмірі 255832грн.09коп.
Так, зазначене податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 15.12.2009р., що підтверджено підписом головного бухгалтера у відповідній графі, та у встановлений термін не оскаржували, тобто, суми штрафних (фінансових) санкцій є узгодженими.
Таким чином, на момент звернення до суду загальна сума узгодженого податкового боргу відповідача склала 350240грн.59коп., яку відповідач у встановлені терміни та в повному обсязі не сплатив.
Враховуючи викладене, керівником Південної МДПІ на виконання п.п.6.2.3 "а" ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»28.12.2009р. винесено першу податкову вимогу №1/734 про обов'язок сплатити податковий борг на суму 195040грн.17коп., яку отримано відповідачем 02.02.2010р.
28.01.2010р. керівником Південної МДПІ винесено другу податкову вимогу №2/55 про обов'язок сплатити податковий борг на загальну суму 245775грн.84коп., яку отримано яка отримана головним бухгалтером ОСОБА_3 особисто під підпис 11.01.2010р. Доказів про оскарження зазначених вимог в адміністративному, чи в судовому порядку відповідачем не надано.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
У відповідності до ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності; достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори, крім Національного банку України та його установ.
Згідно до п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв на час виникнення правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 13 Закону України «Про плату за землю»передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків та зборів відноситься також і плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).
У відповідності до ст.17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.п. 2.1.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Згідно аб.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
У пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п.3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Будь-які активи платника податків в силу п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»являються джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
На час розгляду справи загальна сума заборгованості з орендної плати за землю складає 350240грн.59коп., яка у добровільному порядку відповідачем не сплачена, відповідних доказів суду не надано, а тому підлягає примусовому стягненню.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Центрально-Міського району м.Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції м.Кривого Рогу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш»про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ТОВ "Криворіжрудмаш" (50000, м.Кривий Ріг, вул.Модрівська, 87код ЄДРПОУ 30643311) на користь державного бюджету України (50000, м.Кривий Ріг, вул.Пушкіна,4, на р/р33216811700026, код платежу 13050200, одержувач відділення ДК Центрально-Міського району у м.Кривому Розі, код ОКПО 24237497, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012) активи в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі з юридичних осіб за землю у загальній сумі 350240грн 59коп. (триста пятдесят тисяч двісті сорок грн.59коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 13.07.2010р.
Суддя Г.В. Потолова