Ухвала суду № 48213688, 10.08.2015, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
10.08.2015
Номер справи
903/1075/14
Номер документу
48213688
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"10" серпня 2015 р. Справа № 903/1075/14 Суддя господарського суду Волинської області Вороняк А.С., розглянувши заяву департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації

про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р.

у справі за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Арзу", м. Луцьк

до департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Маяківська сільська рада Луцького району Волинської області, с. Маяки, Луцький район, Волинська область

про стягнення 377170,71 грн.

за участю представників:

від заявника: Ковальчук- довіреність №1533/17/2-15 від 27.07.2015р.

від стягувача: Степанюк В.В. - керівник(директор) паспорт серії АС №469832 від 17.03.1999р.

від третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: н/з

Встановив: 26.11.2014р. у справі №903/1075/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Арзу" до департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Маяківська сільська рада Луцького району Волинської області про стягнення 377170,71 грн. було прийнято рішення, яким позов задоволено частково, вирішено стягнення з департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Арзу" 356547,80 грн., з них 298491,60 грн. - основна заборгованість, 2291,43 грн. - пеня, 7409,13 грн. - 3% річних, 48355,64 грн. - інфляційні втрати та 7543,41 грн. витрат позивача по оплаті судового збору і 500 грн. витрат позивача на оплату послуг адвоката.

15.12.2014р. на виконання вищезазначеного рішення господарського суду було видано наказ №903/1075/14-1.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 12.01.2015р. заяву департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації від 30.12.2014р. №2729/15/2-14 про відстрочку виконання рішення суду по справі № 903/1075/14 задоволено частково, виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі №903/1075/14 відстрочено на три місяці до 12 квітня 2015р..

28.07.2015р. департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації звернувся до господарського суду Волинської області із заявою №1539/15/2-15 від 28.07.2015р.(вх.№01-59/54/15), в якій просить відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі №903/1075/14 до 01.01.2016р..

В обґрунтування даної заяви боржник посилається на важкий фінансовий стан департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, який спричинений неналежним фінансуванням з державного бюджету, зазначають, що виконання рішення господарського суду Волинської області приводить до блокування роботи заявника та фінансування заходів держаних та обласних програм підтримки агровиробників. Додають копії звернень до Прем'єр - міністра України (№6468/23/2-14 від 02.12.2014р., №919/23/2-15 від 17.02.2015р., №1836/23/2-15 від 27.03.2015р.) та Міністра фінансів України (№2249/17/2-14 від 28.10.2014р., №7259/26/2-14 від 31.12.2014р.) щодо виділення коштів на погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи по запобіганню підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь Волинської області минулих років.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 30.07.2015р. розгляд вказаної заяви призначено на 10.08.2015р., зобов'язано стягувача, боржника та третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду заяви по суті.

05.08.2015р. через канцелярію суду від заявника(боржника) із супровідним листом додатково надійшли: лист-клопотання №4564/32/2-15 від 13.07.2015р. до віце-прем'єр-міністра Міністра регіонального розвитку та ЖКГ України та звіти за 2013-2015 роки про надходження та використання коштів по програмі, щодо здійснення заходів по запобіганню підтопленню населених пунктів, сільськогосподарських та лісогосподарських угідь Волинської області.

У судовому засіданні 10.08.2015р. представник заявника (боржника) просив подану заяву про відстрочку виконання рішення від 26.11.2014р. по справі №903/1075/14 задовольнити. Додатково повідомив, що департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації був лише розпорядником коштів та зобов'язувався забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів за рахунок коштів державного бюджету, а також те, що ненадання відстрочки може призвести до блокування роботи Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації (блокувань банківських рахунків) у забезпеченні проведення виплат коштів профільними державними програмами підтримки галузі АПК, що може призвести до зростання соціальної напруги у суспільстві.

У судовому засіданні 10.08.2015р. стягувач подав суду письмові пояснення з приводу заявленого клопотання про відстрочку виконання рішення суду з додатками, в яких просять у задоволені поданої заяви відмовити, вважають, що боржник зловживає правом наданим п.1 ст.121 ГПК України, щодо можливості суду відстрочити виконання рішення. Додатково пояснив, що фінансове положення ТОВ "Арзу" також критичне, існує велика кредиторська заборгованість.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору компетентного представника в судове засідання 10.08.2015р. не направили, вимог ухвали суду від 30.07.2015р. не виконали, проте були належним чином повідомлені про місце і час розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4563000153868 від 05.08.2015р..

Згідно ст.121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.

Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст.43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.

Згідно п.п.7.1.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст.121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 21.11.2012р. у справі №5008/437/2012, від 10.08.2011р. у справі №14/83.

Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст.121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення.

Згідно п.10 постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 26.12.2003р. "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зазначено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Тобто, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але також необхідно враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.

З наведеного випливає, що надання відстрочки виконання судового рішення пов'язується із об'єктивними, непереборними, виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.

Судом встановлено, що департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації має кредиторську заборгованість по програмі, щодо здійснення заходів по запобіганню підтопленню населених пунктів, сільськогосподарських та лісогосподарських угідь Волинської області на суму 3010349,85 грн., що стверджується звітом про заборгованість за бюджетними коштами станом на 01.08.2015р.(затверджений головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області). Згідно вказаного звіту, надходжень коштів по даній цільовій програмі із державного бюджету України не відбувалося.

Із пояснень заявника слідує, що департаментом вживаються усі заходи для виконання взятих на себе зобов'язань по погашенню існуючих боргів. Однак, заборгованість залишається досить великою. Дані пояснення підтверджуються листами-клопотаннями(зверненнями) до Прем'єр - міністра України (№6468/23/2-14 від 02.12.2014р., №919/23/2-15 від 17.02.2015р., №1836/23/2-15 від 27.03.2015р.), Міністра фінансів України (№2249/17/2-14 від 28.10.2014р., №7259/26/2-14 від 31.12.2014р.) та до віце-прем'єр-міністра Міністра регіонального розвитку та ЖКГ України (№4564/32/2-15 від 13.07.2015р.), щодо виділення коштів на погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи по запобіганню підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь Волинської області минулих років.

Між тим, боржником на час розгляду заяви про відстрочення виконання рішення суду, позитивної відповіді щодо вирішення даного питання не отримано.

Враховуючи вище викладене, характер спору, специфіку господарської діяльності боржника, який є державною установою, вину боржника, його фінансовий стан, заявлене намагання останнього сплатити борг, а також, що заявник був лише розпорядником коштів та зобов'язувався забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів за рахунок коштів державного бюджету і те, що ненадання відстрочки може призвести до блокування роботи Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації (блокувань банківських рахунків) у забезпеченні проведення виплат коштів профільними державними програмами підтримки галузі АПК, що може призвести до зростання соціальної напруги у суспільстві, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви (вх.№01-59/54/15 від 28.07.2015р.) департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі 903/1075/14 до 10.11.2015р., а в іншій частині відмовити через можливі негативні наслідки для стягувача при затримці виконання рішення суду до кінця року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 121 ГПК України, господарський суд, -

ухвалив:

1. Заяву (вх.№01-59/54/15 від 28.07.2015р.) департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі 903/1075/14 - задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі 903/1075/14 до 10 листопада 2015 року.

3. В іншій частині заяви (вх.№01-59/54/15 від 28.07.2015р.) департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 26.11.2014р. у справі 903/1075/14 - відмовити.

Суддя А. С. Вороняк