ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"10" серпня 2015 р. Справа № 903/440/15Господарський суд Волинської області в складі судді Якушевої І.О., при секретарі судового засідання - помічнику судді Мороз Д.В., розглянувши
заяву Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації
про відстрочку виконання рішення суду від 18.05.2015р.
по справі № 903/440/15
за позовом Ратнівського міжрайонного управління водного господарства, смт. Ратне
до Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк
про стягнення 82 141,40 грн.
за участю представників:
від заявника: Ковальчук І.С. - представник (дов. №1535/17/2-15 від 27.07.2015р.),
від стягувача: Свистун О.М. - юрисконсульт (дов. №269 від 29.07.2015р.),
в с т а н о в и в:
рішенням господарського суду від 18.05.2015р. у справі №903/440/15 позов Ратнівського міжрайонного управління водного господарства, смт. Ратне до Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк про стягнення 82 141,40 грн. було задоволено повністю: постановлено стягнути з Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації на користь Ратнівського міжрайонного управління водного господарства 59 084 грн. заборгованості, 21 001 грн. збитків, завданих інфляцією, та 2 056,40 грн. трьох процентів річних, а всього 82 141,40 грн., 1 827 грн. в повернення витрат по сплаті судового збору.
На виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. у справі №903/440/15 було видано наказ №903/440/15-1 від 28.05.2015р.
28.07.2015р. на адресу господарського суду Волинської області надійшла заява №1540/15/2-15 від 28.07.2015р. Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. у справі №903/440/15 за позовом Ратнівського міжрайонного управління водного господарства, смт. Ратне до Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк про стягнення 82 141,40 грн. до 01.01.2016 року.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2015р. заяву №1540/15/2-15 від 28.07.2015р. Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. розподілено судді Якушевій І.О.
Ухвалою від 30.07.2015р. заяву Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. було прийнято до розгляду, розгляд заяви призначено на 10.08.2015р., було зобов'язано заявника - Департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації до судового засідання надіслати стягувачу - Ратнівському міжрайонному управлінню водного господарства копію заяви про відстрочку виконання рішення суду із доданими до неї документами; докази надіслання подати суду; стягувача - Ратнівське міжрайонне управління водного господарства - обґрунтовані письмові пояснення на заяву про відстрочку виконання рішення, докази на їх підтвердження.
На виконання ухвали господарського суду від 30.07.2015р. представником заявника - Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації 05.08.2015р. через канцелярію суду подано клопотання від 05.08.2015р. про приєднання до матеріалів справи копії фіскального чеку від 04.08.2015р.
07.08.2015р. через канцелярію суду стягувач - Ратнівське міжрайонне управління водного господарства подав письмові пояснення б/н від 07.08.2015р., в яких не заперечує проти задоволення заяви Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення суду від 18.05.2015р. до 01.01.2016р.
На обґрунтування відстрочки виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. Департамент агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації посилається на те, що він є лише розпорядником коштів; як зазначено в умовах договорів, які погоджені та підписані сторонами, замовник - розпорядник коштів зобов'язався забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів за рахунок коштів державного бюджету.
Протягом 2014-2015р.р. Волинська обласна державна адміністрація направила клопотання до Прем'єр-міністра України (№6468/23/2-14 від 02.12.2014р., №919/23/2-15 від 17.02.2015р., №1836/23/2-15 від 27.03.2015р.) та Міністра фінансів України (№2249/17/2-14 від 28.10.2014р., №7259/26/2-14 від 31.12.2014р.) щодо виділення коштів на погашення кредиторської заборгованості за виконані роботи щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь Волинської області минулих років. Між тим, позитивної відповіді щодо вирішення даного питання не отримано.
В судовому засіданні 10.08.2015р. представник заявника заяву підтримав.
Представник стягувача проти задоволення заяви про відстрочку виконання рішення суду від 18.05.2015р. до 01.01.2016р. не заперечувала.
Заява Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення суду від 18.05.2015р. підлягає до задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Як роз'яснив Пленум Вищого господарського суду України в п.7.2. постанови №9 від 17.10.2012р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 21.11.2012р. у справі №5008/437/2012, від 10.08.2011р. у справі №14/83.
Крім того, в п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 16.12.2003р. "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зазначено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Вирішуючи питання про застосування відстрочки або розстрочки виконання рішення суду, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан тощо. Тобто, господарський суд повинен враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але також необхідно враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.
З наведеного випливає, що надання відстрочки виконання судового рішення пов'язується із об'єктивними, непереборними, виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Наведені боржником підстави для відстрочки виконання судового рішення: те, що заявник був лише розпорядником коштів та зобов'язувався забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів за рахунок коштів державного бюджету, а також те, що ненадання відстрочки може призвести до блокування роботи Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації (блокувань банківських рахунків) у забезпеченні проведення виплат коштів профільними державними програмами підтримки галузі АПК, що може призвести до зростання соціальної напруги у суспільстві, підтверджують винятковість випадку та виступають виключними обставинами, які дають підстави для розстрочення виконання рішення суду від 18.05.2015р.
Також судом враховано, що стягувач в письмових поясненнях б/н від 07.08.2015р. та його представник в судовому засіданні не заперечували проти задоволення заяви Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення суду від 18.05.2015р. до 01.01.2016р.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
у х в а л и в :
1. Заяву Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015р. у справі №903/440/15 задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 18.05.2015 року у справі № 903/440/15 до 01 січня 2016р.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та може бути оскаржена до Рівненського апеляційного господарського суду протягом п'яти днів з дня її оголошення місцевим господарським судом.
Суддя І. О. Якушева