Справа № 466/3252/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«30» червня 2015 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого судді Кавацюка В.І.
при секретарі Семків Х.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові
справу за адміністративним позовом Львівської міської ради до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Винниківської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова, реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій,
у с т а н о в и в :
У квітні 2013 року Львівська міська рада звернулась в суд з адміністративним позовом до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» (далі - ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»), Винниківської міської ради, третіх осіб без самостійних вимог комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова, реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій.
Як на підставу своїх вимог позивач зазначав, що ухвалою Львівської міської ради народних депутатів від 24 червня 1993 року №33 «Про розмежування комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, сел. Брюховичі та Рудно» проведено розподіл обєктів комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, селищами Брюховичі та Рудно, відповідно до якого майно та споруди 6-ої міської лікарні (лікарня, поліклініка, дитяча консультація) відносяться до переліку обєктів комунальної власності Львівської міської ради народних депутатів.
Пунктом 1.12 рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради народних депутатів № 262 від 28 вересня 1993 року «Про закріплення земельних ділянок за організаціями» за 6-ою міською лікарнею було закріплено земельні ділянки, а саме:
- дитячою консультацією вул. Крипякевича, 2 земельну ділянку площею 2014 кв.м в тимчасове довгострокове користування строком на 5 років;
- поліклінікою вул. Галицька,15 земельну ділянку площею 2094 кв.м. в постійне користування і 311 кв.м в тимчасове користування строком на 10 років;
- терапевтичним відділенням вул. Галицька,1 земельну ділянку площею 11143 кв.м в постійне користування;
- очне відділення вул. Галицька,12 земельну ділянку площею 11143 кв.м в постійне користування.
Як вбачається з листа комунальної 6-ої міської поліклініки (правонаступник 6-ої міської лікарні м. Львова) № 175 від 15 березня 2011 року №175, будівлі за адресою м. Винники, вул. Галицька,1, м. Винники, вул. Крипякевича,2, м. Винники вул. Галицька, 12-а знаходяться на балансі комунальної 6-ої міської поліклініки та є обєктами комунальної власності Львівської міської ради.
Проте, на підставі вищезазначеного рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради народних депутатів №262 від 28 вересня 1993 року ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» проведено реєстрацію права власності на вищевказані будівлі за Винниківською міською радою.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, Львівська міська рада вважає, що Винниківська міська рада вийшла за межі своїх повноважень, набуваючи право власності на вищевказане нерухоме майно, у звязку з чим державна реєстрація права власності за Винниківською міською радою на будівлі за адресою м. Винники, вул. Галицька,1, м. Винники, вул.Крипякевича,2, м. Винники вул. Галицька, 12-а підлягає скасуванню у відповідності до чинного законодавства, виходячи з наступного.
Станом на травень 2000 року, тобто на час проведення реєстрації за Винниківською міською радою права власності на будівлі та споруди, які знаходяться на балансі комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова, була чинною «Інструкція про порядок державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб», яка була затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 року №121 «Про затвердження Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб» (далі Інструкція), яка визначала порядок здійснення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна в Україні.
Згідно п. 1.9 Інструкції до обєктів нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, відносяться: житлові і нежитлові будинки, садові будинки, дачі, гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого призначення, розташовані на окремих земельних ділянках вулиць, площ і провулків під окремими порядковими номерами.
Рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради народних депутатів № 262 від 28 вересня 1993 року «Про закріплення земельних ділянок за організаціями» земельні ділянки під вищезазначеними будівлями було закріплено за 6-ою міською лікарнею.
У відповідності до п. 2.1 Інструкції, реєстрація провадиться на підставі правовстановлюючих документів, перелік яких визначено у додатку 1 до Інструкції.
Відповідно до переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна, який є вичерпним, рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради народних депутатів № 262 від 28 вересня 1993 року «Про закріплення земельних ділянок за організаціями» не є правовстановлюючим документом, на підставі якого може провадитись державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна.
Враховуючи вищевикладене та керуючись п. 1.10 Інструкції, ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» повинно було відмовити Винниківській міській раді у проведенні державної реєстрації права власності на вищевказані будівлі.
У відповідності до Інструкції державну реєстрацію права власності на обєкти нерухомого майна здійснюють державні комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації. Органом, який здійснює реєстрацію права власності на нерухоме майно у Львівській області є відповідно ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У відповідності до п.2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до запису та заяв про скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року № 3502/5, для скасування запису Державного реєстру прав заявник подає органові державної реєстрації прав рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
Виходячи із зазначених вище положень, заявником в ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» для скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно повинно бути подано відповідне рішення суду про скасування державної реєстрації права власності на вищезазначені будівлі за Винниківською міською радою.
Виходячи з аналізу юридичного статусу та предмету діяльності відповідача, враховуючи надані законодавством повноваження, ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» у правовідносинах з юридичними особами та громадянами реалізує владні управлінські функції, через що належить до субєктів владних повноважень в розумінні п.п.7 п.1 ст.3 КАС України, а зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Про оскаржувані реєстраційні посвідчення Львівська міська рада дізналась з листа управління охорони здоровя департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 23 квітня 2013р. №4-2602-247.
Відповідно до положень ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Згідно з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Враховуючи зазначене, Львівська міська рада просить суд визнати причини пропуску встановленого законом шестимісячного строку та оскарження вищевказаного реєстраційного посвідчення поважним та поновити його.
З огляду на вищевказані обставини та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог у звязку з допущенням описки в адміністративному позові просить постановити рішення, яким визнати неправомірними дії Винниківської міської ради та ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», повязані з проведенням державної реєстрації права власності на будівлі, що розташовані за адресами: м. Винники, вул. Галицька,1; м. Винники, вул. Галицька,3; м. Винники, вул. Галицька,12; м. Винники, вул. Галицька,12-а; м. Винники, вул. Галицька, 15; м. Винники, вул. Крипякевича,2, а також зобовязати ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» скасувати державну реєстрацію права власності на зазначені будівлі за Винниківською міською радою.
В судових засіданнях 10 грудня 2013 року та 25 травня 2015 року представник Львівської міської ради ОСОБА_1 та представник комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова ОСОБА_2 позовні вимог підтримали, покликаючись на обставини, які викладені в адміністративному позові та заяві про уточнення вимог у звязку з допущенням описки.
В судове засідання, яке після оголошення перерви було призначено на 30 червня 2015 року о 15.15 год., представник Львівської міської ради і представник комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова та подали заяви з проханням проводити розгляд справи у їх відсутності.
Представники відповідачів Винниківської міської ради та ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» в судові засіданні неодноразово не зявились, хоч про час і місце розгляду справи повідомлялись в установленому порядку.
Представник реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції не зявився та від цього учасника процесу надійшли заяви з проханням розглядати справу за відсутності їх представника.
У відповідності до положень ст. 41 КАС України у звязку з неявкою в судове засідання 30 червня 2015 року всіх учасників процесу, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши пояснення представника Львівської міської ради ОСОБА_1 представника комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова ОСОБА_3, зясувавши обставини справи, права та обовязки сторін, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ухвалою Львівської міської Ради народних депутатів від 24 червня 1993 року №33 «Про розмежування комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, сел. Брюховичі та Рудно», яка була прийнята у відповідності до чинних на той час Закону України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування», Закону України «Про власність», постанови Кабінету Міністрів України №311 від 05 листопада 1991 року «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», було проведено розподіл обєктів комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, селищами Брюховичі та Рудно. Згідно з додатком №1 до вказаної ухвали Львівської міської Ради народних депутатів майно та споруди 6-ої міської лікарні (лікарня, поліклініка, дитяча консультація), правонаступником якої в даний час є комунальна 6-та міська поліклініка м. Львова, було віднесено до переліку обєктів комунальної власності Львівської міської Ради народних депутатів. Станом на 1993 рік 6-ою міською лікарнею, зокрема, використовувались будівлі за адресами: м. Винники, вул. Галицька,1 (терапевтичний стаціонар на 30 ліжок); м. Винники, вул. Галицька, 3 (харчоблок); м. Винники, вул. Галицька,12 (офтальмологічний стаціонар на 60 ліжок); м. Винники, вул. Галицька,12-а (консультативна офтальмологічна поліклініка); м. Винники, вул. Галицька,15 (поліклініка №2); м. Винники, вул. Крипякевича, 2 (дитяче поліклінічне відділення поліклініки №2). На час судового розгляду справи зазначені будівлі перебувають на балансі комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова, яка підпорядковуються управлінню охорони здоровя департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та утримується за рахунок коштів місцевого бюджету Львівської міської ради.
Вищевказані обставини підтверджуються поясненнями в судовому засіданні представника Львівської міської ради ОСОБА_1, представника комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова ОСОБА_3, долученими до справи копією ухвали Львівської міської Ради народних депутатів від 24 червня 1993 року №33 «Про розмежування комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, сел. Брюховичі та Рудно», інформаційною довідкою комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова, копіями інвентарних карток по обліку основних засобів в бюджетних установах та ці обставини під час судового розгляду справи ніким з учасників процесу не оспорювались.
Судом також встановлено, що 28 вересня 1993 року виконавчим комітетом Винниківської міської Ради народних депутатів було прийнято рішення № 262 «Про закріплення земельних ділянок за організаціями, установами, підприємствами м. Винники». Пунктом 1.12. вказаного рішення за 6-ою міською лікарнею, правонаступником якої є комунальна 6-та міська поліклініка м. Львова, було закріплено земельні ділянки, а саме:
- за дитячою консультацією по вул. Крипякевича, 2 в м. Винники - земельну ділянку, площею 2014 кв.м, в тимчасове довгострокове користування строком на 5 років;
- за поліклінікою вул. Галицькій,15 в м. Винники - земельну ділянку, площею 2094 кв.м, в постійне користування і 311 кв.м в тимчасове користування строком на 10 років;
- за терапевтичним відділенням по вул. Галицькій,1 в м. Винники - земельну ділянку, площею 11143 кв.м, в постійне користування;
- за очним відділенням по вул. Галицькій,12 в м. Винники - земельну ділянку, площею 11143 кв.м, в постійне користування.
Пунктом 2 вищевказаного рішення було доручено землевпоряднику м. Винники виготовити відводи земельних ділянок через техвідділ ГУАМ м. Львова і видати державні акти на право постійного користування землею і договори на тимчасове користування землею.
В подальшому, а саме 15 травня 2000 року, Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, правонаступником якого є ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», на підставі цього рішення №262 від 28 вересня 1993 року №262 «Про закріплення земельних ділянок за організаціями, установами, підприємствами м. Винники» було проведено державну реєстрацію права власності на будівлі 6-ої міської лікарні м. Львова, що розташовані в м. Винники за адресами - вул. Галицька,1, вул. Галицька,3, вул. Галицька,12, вул. Галицька,12-а, вул. Галицька, 15, вул. Крипякевича,2 та видано реєстраційні посвідчення, які записані в реєстрову книгу №1 за реєстровими №№19-24, в яких зазначено, що вказані будівлі зареєстровані на праві комунальної власності за територіальною громадою м. Винники в особі Винниківської міської ради (у повному господарському віданні комунальної 6-ої міської лікарні м. Львова).
Вищезазначені обставини підтверджуються поясненнями в судовому засіданні представника Львівської міської ради ОСОБА_1, представника комунальної 6-ої міської поліклініки м. Львова ОСОБА_3 та долученим до справи копіями рішення виконавчого комітету Винниківської міської Ради народних депутатів №262 від 28 вересня 1993 року №262 «Про закріплення земельних ділянок за організаціями, установами, підприємствами м. Винники» та реєстраційних посвідчень.
Суд вважає, що дії відповідачів, повязані з проведенням державної реєстрації права власності на вищевказані будівлі є неправомірними, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Станом на травень 2000 року, тобто на час проведення державної реєстрації за територіальною громадою м. Винники в особі Винниківської міської ради права комунальної власності на зазначені вище будівлі діяла «Інструкція про порядок державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб», яка була затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 року №121 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 року за №399/2839, яка визначала порядок здійснення державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна в Україні.
Згідно п. 1.9 Інструкції до обєктів нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, відносяться: житлові і нежитлові будинки, садові будинки, дачі, гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого призначення, розташовані на окремих земельних ділянках вулиць, площ і провулків під окремими порядковими номерами.
У відповідності до Інструкції державну реєстрацію права власності на обєкти нерухомого майна здійснюють державні комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації. Органом, який здійснював реєстрацію права власності на нерухоме майно у Львівській області станом на травень 2000 року, було Львівське обласне державне комунальне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки.
У відповідності до п.2.1 Інструкції реєстрація провадиться на підставі правовстановлюючих документів, зазначених у додатку №1 «Перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна».
Відповідно до цього «Переліку…», який є вичерпним, рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради народних депутатів № 262 від 28 вересня 1993 року «Про закріплення земельних ділянок за організаціями, установами, підприємствами м. Винники» не є правовстановлюючим документом, на підставі якого може провадитись державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна.
Враховуючи вищевикладене та керуючись п. 1.10 Інструкції, Львівське обласне державне комунальне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки повинно було відмовити Винниківській міській раді у проведенні державної реєстрації права комунальної власності на вищевказані будівлі.
Відповідно до положень ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Згідно з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
В судовому засіданні встановлено, що позивач дізнався про проведення державної реєстрації права комунальної власності за територіальною громадою м. Винники на будівлі, які відповідно до ухвали Львівської міської Ради народних депутатів від 24 червня 1993 року №33 «Про розмежування комунальної власності між м. Львовом, м. Винники, сел. Брюховичі та Рудно» належать територіальній громаді м. Львова з листа управління охорони здоровя департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 23 квітня 2013р. №4-2602-247, а тому пропустив строк звернення до суду з поважних причин та такий строк підлягає поновленню.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов Львівської міської ради є обґрунтованим та таким. що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 69, 70, 71, 99, 100, 102, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, ст. 19 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб», затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 року №121 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26 червня 1998 року за №399/2839, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Поновити Львівській міській раді строк звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Винниківської міської ради та Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, повязані з проведенням 15 травня 2000 року державної реєстрації за територіальною громадою м. Винники в особі Винниківської міської ради права комунальної власності на будівлі, які розташовані за адресами: м. Винники, вул. Галицька,1; м. Винники, вул. Галицька,3; м. Винники, вул. Галицька,12; м. Винники, вул. Галицька,12-а; м. Винники, вул. Галицька, 15; м. Винники, вул. Крипякевича,2.
Зобовязати обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» скасувати державну реєстрацію за територіальною громадою м. Винники в особі Винниківської міської ради права комунальної власності на будівлі, які розташовані в м. Винники за адресами: вул. Галицька,1, вул. Галицька,3, вул. Галицька,12, вул. Галицька,12-а, вул. Галицька, 15, вул. Крипякевича,2, та записані в реєстрову книгу №1 відповідно за реєстровими №21, №23, №22, №24, №19, №20.
Постанова може бути повністю або частково оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення через Шевченківський районний суд м. Львова.
Суддя ОСОБА_4