Постанова № 4821004, 14.04.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2009
Номер справи
2-а-10457/08/1770
Номер документу
4821004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                               

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                                                           Справа № 2-а-10457/08/1770

«14» квітня 2009 року           9год. 30хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача:  представник Шмайхель А.А

відповідача: представник Шевчук В.С

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства готель "Случ" Сарненської міської ради до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправною відмови у застосуванні спрощеної системи оподаткування, зобов'язання вчинити певні дії - видати свідоцтво платника податку з 1 січня 2009 року,

О Б С Т А В И Н И  С П Р А В И :

Позивач –Комунальне підприємство готель «Случ» - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача – Сарненської МДПІ про визнання протиправною відмову відповідача у застосуванні спрощеної системи оподаткування та зобов’язання видати свідоцтво платника єдиного податку з 01.01.2009 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у грудні 2008 року звернувся до Сарненської МДПІ з заявою про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку. 18 грудня 2008 року Сарненська МДПІ листом за № 21942 відмовила позивачу у видачі свідоцтва. Свою відмову обумовила посиланням на ч.4 ст.7 Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва». Однак, позивач зазначає, що Комунальне підприємство готель «Случ» створене 10.05.1993 року і рішенням виконкому Сарненської районної ради №26 від 20.02.1992 року  було передано до комунальної власності міської ради.  Відповідно, засновником підприємства є територіальна громада.

Позивач посилаючись на статтю 1 Указу Президента № 727/98, якою встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень, наполягає на тому, що підприємство, засноване на комунальній формі власності має всі підстави для застосування спрощеної системи оподаткування.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує.

В заперечення адміністративного позову зазначає, що Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов’язані з застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Частиною 4 статті 7 Указу визначено, що його дія не поширюється на суб’єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частини, що належать юридичним особам –учасникам та засновникам даних суб’єктів, які не є суб’єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків. Відповідно до узагальнюючого податкового роз’яснення, затвердженого Наказом ДПА України від 23.06.2006 року №352 та листа Міністерства юстиції України від 12.12.2005 року №20-35-389 державне підприємство згідно з ст.ст. 63,73,74 Господарського кодексу України є підприємством, що діє на основі державної власності утворюється уповноваженим органом державної влади і майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання чи праві оперативного управління. Комунальне підприємство – це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, утворюється органом, який є представником власника – відповідної територіальної громади і виконує його функції та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління. Отже, незалежно від наявності чи відсутності статутного фонду, єдиним засновником (учасником) державних та комунальних підприємств є відповідно держава чи територіальна громада в особі уповноважених органів. Тобто, їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків. Уповноважені органи, які діють від імені держави чи територіальних громад, не є суб’єктами малого підприємництва. Частиною першою статті 8 Господарського кодексу України передбачено, що держава, органи державної влади та місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання.

Комунальне підприємство готель «Случ» утворене на комунальній власності територіальної громади міста Сарни і все його майно перебуває у її власності, а за підприємством закріплюється на праві господарського відання, а тому відповідно до норм Указу №727/98, положень Наказу ДПА від 23.06.2006 року № 352 на позивача не поширюється право на застосування спрощеної системи оподаткування.

Крім того, відповідач наголошує, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.07.2008 року по справі № К-235/08 визнано, що наказ ДПА України від 23.06.2006 року № 352 виданий в межах компетенції ДПА України, з дотриманням вимог чинного законодавства.

А тому, з огляду на зазначене, Сарненська МДПІ просить суд в позові відмовити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство готель «Случ» у грудні 2008 року звернулося до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції з заявою про видачу Свідоцтва про  право сплати єдиного податку, в якій просило перевести його на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 2009 року за ставкою єдиного податку 10 відсотків.

Згідно пункту 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності», надалі Указ №727/98, для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов’язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.

Орган державної податкової служби зобов’язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.

Листом № 21942/15-104 від 18.12.2008 року Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція повідомила позивача про те, що  заява про видачу Свідоцтва про право сплати єдиного податку розглянута і їх підприємство з 01.01.2009 року не отримає Свідоцтво, оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб’єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, дія Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 на зазначені підприємства не поширюється (а.с.16).

Статтею 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 03.07.1998р. №727/98 встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва, в тому числі: юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.

Як вбачається з матеріалів справи, комунальне підприємство готель «Случ» Сарненської міської ради зареєстроване юридичною особою 10 травня 1993 року Сарненською районною державною адміністрацією Рівненської області (а.с.14).

Відповідно до п. 1.1 Загальних положень Статуту в новій редакції Комунального підприємства готелю «Случ» Сарненської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Сарненської міської ради № 408 від 20.06.2007 року, підприємство утворене на комунальній власності територіальної громади міста Сарни Рівненської області.

Відповідно до довідки про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України формою власності за КФВ Комунального підприємства готелю «Случ» є комунальна власність, організаційно-правовою формою за КОПФГ є комунальне підприємство (а.с.15).

Згідно з ч.1 ст. 78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Частина 3 статті 78 Господарського кодексу України  передбачає, що майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Як вбачається з розділу 5 Статуту позивача, джерелом формування майна підприємства, є грошові та матеріальні внески Засновника, доходи, одержані від реалізації продукції, послуг та інших видів господарської діяльності, кредити банків та інших кредиторів; майно, придбане в інших суб’єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законом порядку; безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян; інші джерела, не заборонені чинним законодавством.

Пунктом 1.3 Статуту передбачено, що засновником підприємства є Сарненська міська рада.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Господарського  Кодексу України статутний фонд комунального підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації його як суб`єкта господарювання. Мінімальний розмір статутного фонду комунального унітарного підприємства встановлюється місцевою радою.

Статутним фондом є грошові кошти, цінні папери, інше майно, внесені учасниками, засновниками юридичної особи, шляхом придбання її акцій, часток.

В п.4.1 Статуту зазначено, що для здійснення господарської діяльності підприємства створено статутний фонд у розмірі 140200 грн. (а.с.9)

Однак, згідно з довідкою Сарненської міської ради № 0219-131 від 03.04.2009 року кошти в статутний фонд КП готель «Случ» відповідно до пункту 4.1 Статуту підприємства міською радою - засновником не вносились.

Тобто, частка засновника в статутному фонді відсутня: будь-які грошові кошти, майно для забезпечення діяльності підприємства Сарненською міською радою не вносились, статутний фонд КП готелю «Случ» не сформований.

Частиною 4 статті 7 Указу визначено, що його дія не поширюється на суб’єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частини, що належать юридичним особам – учасникам та засновникам даних суб’єктів, які не є суб’єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків.

Єдиним засновником підприємств комунальної форми власності є територіальна громада, від імені та в інтересах якої діє орган місцевого самоврядування. Тому підприємства, засновані на комунальній формі власності, не можуть бути віднесені до категорії суб'єктів підприємницької діяльності, визначених ст. 7 згаданого Указу Президента України як такі, що не вправі перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, оскільки засновник не має будь-якої частини у статутному фонді КП готеля «Случ».

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи, організації, частку в майні підприємств належить виключно територіальним громадам сіл, селищ, міст.

За таких обставин, позивач повністю відповідає критеріям, що обумовлені ст. 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» та ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» для визначення суб’єкта малого підприємництва, щодо яких може запроваджуватися спрощена система оподаткування, у тому числі за ставкою 10%.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмова Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції щодо застосування позивачем спрощеної системи оподаткування підлягає визнанню протиправною. Відтак, слід зобов’язати позивача вчинити на користь відповідача дії щодо видачі свідоцтва платника єдиного податку за ставкою 10 відсотків з 1 січня 2009 року.

Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним а також наступним. Посилання представника відповідача на Наказ Державної податкової адміністрації України № 352 від 23.06.2006 року «Про затвердження Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо застосування положень Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» до уваги судом не приймаються з огляду на таке.

Відповідно до п.п. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обгрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта.

Сарненська МДПІ на підтвердження своїх заперечень звертає увагу на Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 01.07.2008 року у справі №К-235/08, на підставі чого постанову господарського суду м. Києва від 19.01.2007 року у справі за позовом: 1. Комунального підприємства "Оріхівський ринок Оріхівської міської ради Запорізької області", 2. Комунального підприємства "Центральний парк культури та відпочинку "Дубовий гай", 3. Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації Оріхівського району" до Державної податкової адміністрації України про визнання недійсним наказу ДПА України №352 від 23.06.2006 року, залишено в силі. Даною постановою господарського суду м. Києва в задоволенні позову вищевказаним позивачам про визнання нечинним наказу ДПА №352 відмовлено.

Однак, Вищим адміністративним судом України в Ухвалі від 01.07.2008 року встановлено, що оспорюваний акт (наказ ДПА №352) є актом індивідуальної дії, що породжує права і обов'язки тільки для того кола суб'єктів, якому він адресований, - для органів державної податкової служби, а не для платників податків, та не носить нормативного характеру.

Відтак, позов обґрунтований та підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судове рішення, ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції щодо застосування позивачем - Комунальним  підприємством готелем "Случ" Сарненської міської ради спрощеної системи оподаткування.

Зобов'язати відповідача - Сарненську міжрайонну державну податкову інспекцію (34500, Рівненська область , м. Сарни, вул. Широка,18) вчинити на користь Комунального підприємства  готель "Случ" Сарненської міської ради ( 34500, Рівненська область,  м. Сарни, вул. 17 Вересня,1, код ЄДРПОУ 21094229) дії щодо видачі свідоцтва платника єдиного податку за ставкою 10 відсотків з 1 січня 2009 року.

Присудити з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства готелю "Случ" Сарненської міської ради (34500, Рівненська область,  м. Сарни, вул. 17 Вересня,1, код ЄДРПОУ 21094229) судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. 

Суддя                                                        М.І.Юрчук

В повному обсязі постанова складена 07.08.09р.

Постанова законної сили не набрала

Суддя                                     М.І.Юрчук