ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2009 року Справа №2а-1728/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Кафарського В.В.
при секретарі Дутчак Л.В.
за участю представників:
від позивача :ОСОБА_1
від відповідача:ОСОБА_2., ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ТзОВ «Ігросвіт»
до відповідача: ДПІ в м.Івано-Франківську
про визнання нечинним рішення №0002692303 від 03.06.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2720,00 грн.,-
встановив:
ТзОВ «Ігросвіт», звернулося до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинним рішення №0002692303 від 03.06.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2720,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Зазначив, що дане рішення прийнято в зв'язку із визначеним ДПІ в м. Івано-Франківську порушенням ТзОВ «Ігросвіт» п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Вважав неправомірним застосування фінансових санкцій та не погодився із зафіксованим в акті перевірки порушенням - гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів які використовуються у грі на автоматах, а саме розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій. Вказав, що у гральному закладі, який перевірявся, встановлені автомати, ставки в яких приймаються кредитами. Купівля кредитів здійснюється через зареєстрований належним чином ДПІ Личаківського району м. Львова касовий апарат DATECS. Всі розрахунки із споживачами здійснюються через РРО наступним чином: гравець вибирає програму, які використовуються для гри на гральних автоматах, оплачує вартість гри через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій, касир видає чек гравцю на суму яку той заплатив, технік-адміністратор запускає через комп'ютер відповідну програму для гри, роз'яснює правила гри і гравець починає гру. Після закінчення гри, гравець отримує суму виграшу через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій. Якщо гравець по якійсь причині не хоче продовжувати гру і в нього є залишок не використаних коштів, то йому повертається не використана частина грошей, яка також проводиться через реєстратор розрахункових операцій. На кінець робочого дня касир складає Z звіт. Зазначив, що посилання відповідача на пункт 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не є обґрунтованими, оскільки зазначеною нормою на підприємство покладається обов'язок проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зазначив, що відповідно до Акту перевірки №6413/09/25596146/006384 від 15.05.2009 року, фактичною підставою для визначення порушення стало те, що гральні автомати не оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Однак, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та
2
послуг» не передбачено відповідальності суб'єктів підприємницької діяльності за використання гральних автоматів, які не оснащенні запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), якщо всі розрахункові операції, пов'язані з використанням таких автоматів,проводять через реєстратор розрахункових операцій. Просив позов задовольнити в частині визнання нечинним рішення №0002692303 від 03.06.2009 року про застосування штрафних санкцій в сумі 2720 грн. Проти застосування штрафних санкцій на суму 1360 грн. не заперечив.
Представники відповідачів в судовому засіданні заперечили проти позову, зазначивши, що під час проведеної перевірки встановлено, що гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів які використовуються у грі на автоматах, а саме розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій. З посиланням на п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зазначив, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі(із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажі товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки(надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Пояснив, що згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької, діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" - суб'єкти підприємницької діяльності, які надають послуги у сфері грального бізнесу, з 01.01.2007 року повинні проводити розрахункові операції із застосуванням реєстратора розрахункових операцій. За порушення вимог вищезгаданого Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, за рішенням відповідних органів податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстрації розрахункових операцій. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, що відображені в акті перевірки №6413/09/25596146/006384 від 15.05.2009 року, ДПІ в м. Івано-Франківську 03.06.2009 року прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002692303 в розмірі 4080,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що застосування фінансових санкцій згідно оспорюваного рішення здійснено відповідно до п.2 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та у зв'язку із виявленим перевіркою порушенням, передбаченим п.1 ст.3 зазначеного Закону, які полягали в тому, що гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів які використовуються у грі на автоматах, а саме розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Згідно ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до ст. 2 вищезгаданого Закону, реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-
3
продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Штрафні санкції було застосовано до позивача, за порушення вимог п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Як вбачається з матеріалів справи РРО DATECS MP5000і, який використовується позивачем, зареєстровано в ДПІ Личаківського району м. Львова 23.08.2006 року, що підтверджується реєстраційним посвідченням №1306002985 та опломбовано у визначеному Законом порядку, підтверджується довідкою наявною в матеріалах справи, хоча пломби не збережено, що не заперечується представником позивача.
Крім того слід зазначити, що визначені в рішенні від 03.06.2009 року, штрафні санкції застосовані до позивача, прийняті на підставі п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згідно даної норми, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Судом встановлено, що із перерахованих в даній нормі порушень, за які застосовуються штрафні санкції, позивачем допущено лише порушення за кредитну ставку (не проведено через РРО), та за не забезпечення збереження пломб РРО.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представником відповідача зазначено, що ТзОВ «Ігросвіт», при наданні ними послуг, використовує гральні автомати, які не виконують фіскальних функцій. При цьому посилається на постанову Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 року за №121.
Відповідно до п.5 вищевказаної Постанови, суб'єкти підприємницької діяльності, які надають послуги в сфері грального бізнесу, повинні проводити розрахункові операції із застосуванням РРО з 01.01.2007 року.
Згідно з поданими позивачем копій Z звітів, всі розрахунки із споживачами здійснюються через РРО - DATECS MP5000і. Крім того, слід зазначити, що відповідно до п.43 «Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» від 10.09.2008 року, РРО - DATECS MP5000і, який використовується ТзОВ «Ігросвіт», не виключено з Реєстру та в графі «сфера застосування» вказано «казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів». Також судом з»ясовано, несумісність комп»ютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами з технічних причин. А отже, суд приходить до висновку про правомірність використання ТзОВ «Ігросвіт» даної моделі РРО при здійсненні ними розрахунків із споживачами.
Згідно положення ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
4
Відповідачем в судовому засіданні не наведено підстав правомірності прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.06.2009 року на суму 2720,00 грн.
В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позов про визнання нечинним рішення №0002692303 від 03.06.2009 року в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 2720 грн. підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, 162 КАС
України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним рішення №0002692303 від 03.06.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2720,00 грн.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В.Кафарський
Постанова в повному обсязі складена 07.09.2009 року.