Категорія № 6.9
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2009 року Справа № 2а-21660/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Солоніченко О.В. ,
при секретарі: Писаренко К.В.,
за участю:
представника позивача: Харченко О.О., за дов. № 34-03/2333 від 21.05.2009 року;
представника відповідача : не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне ремонтне управління Краснолуцької міської ради» про стягнення економічних санкцій , -
В С Т А Н О В И В:
02 квітня 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що Держінспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 17.02.2009 по 23.02.2009 року проведено перевірку Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне ремонтне управління Краснолуцької міської ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за результатами якої складено акт від 23.02.2009 року за № 94.
Під час проведення перевірки встановлено, що відповідачем порушено порядок формування, встановлення та застосування тарифів. У період з 01.08.2008 по 31.08.2008 при застосуванні тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 0,57 грн./м , затвердженого рішенням Краснолуцької міської ради від 10.10.2006 № 4 «Про від міну рішення четвертої сесії Краснолуцької міської ради від 12.07.2006 № 16, затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розрахунку нормативних витрат житлово - експлуатаційних підприємств, пов'язаних з утриманням будинків і прибудинкових територій» та в період з 01.09.2008 по 01.02.2009 при застосуванні тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 0,95 грн./м , затвердженого рішенням Краснолуцької міської ради від 24.07.2008 № 346 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», завищено вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для мешканців будинку № 58 «а», розташованого у мікрорайоні № 3, за рахунок включення повної вартості послуг «Освітлення сходових кліток», «Поточний ремонт, у т.ч. крівлі, під'їздів, несучих конструкцій. Систем холодної та гарячої води» та «Підготовка житлового фонду до експлуатації у зимовий період» при фактичному їх ненаданні в повному обсязі. Внаслідок цього підприємством необґрунтовано одержана виручка
Рішенням Держінспекціі з контролю за цінами в Луганській області від 04.03.2009 № 38 за вказане порушення на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» застосовані економічні санкції у розмірі 5480,43 грн., які складаються з штрафу в сумі 3893,62 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1946,82 грн., які відповідач не оскаржив. 09 вересня 2009 року позивач на адресу суду надав уточнену позовну заяву, в якій вказав, що в позові допущено технічну помилку при зазначенні суми позовних вимог та економічних санкцій. Виходячи з уточненої позовної заяви, ціна позову складає 5840,43 грн.
На підставі цього позивач просив стягнути з відповідача економічні санкції у вказаній сумі на користь Державного бюджету України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, місце та час проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до п. 3 Положення про інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Пунктом 5 вказаного Положення встановлено, що Держцінінспекція має право обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання й реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Держцінінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів справи, Держінспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 17.02.2009 по 23.02.2009 року проведено перевірку Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне ремонтне управління Краснолуцької міської ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за результатами якої складено акт від 23.02.2009 року за № 94.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.
Статтею 21 вказаного Закону передбачено, що в иконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.
З акту перевірки вбачається, що відповідачем було порушено вимоги п. 5 ч. 1 ст. 20, п. 6 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», п. 2 загальної части ни Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 560.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Штраф стягується у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.
На підставі акту перевірки та відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» позивачем 04.03.2009 року прийнято рішення № 38 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Зазначене рішення отримане відповідачем 12.03.2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.
Відомостей про оскарження цього рішення до суду не надійшло, тобто воно є чинним та підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких підстав, суд вважає позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки позивач - Державна інспекція з контролю за цінами, звільнена від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, ст.ст. 2, 17, 70, 71, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне ремонтне управління Краснолуцької міської ради» про стягнення економічних санкцій .
Стягнути з Комунального підприємства «Житлово - експлуатаційне ремонтне управління Краснолуцької міської ради» економічні санкції в сумі 5840,43 (п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 43 коп.) грн. на користь Державного бюджету України: код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач: Держбюджет м. Красний Луч, код 24046797, р/р 31115106700039.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Солоніченко