ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2015 року м. Київ К/800/53799/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Костенка М.І., Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі: Ігнатенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк»
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року
по справі №820/2628/13-а
за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів (надалі - СДПІ з обслуговування ВП у м.Харкові)
до Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк», Приватної фірми «Орнатус» (надалі - ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк», ПФ «Орнатус»)
про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив стягнути солідарно з ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк» та ПФ «Орнатус» 6531157,34грн. по 181 податковому векселю, виданим ПФ «Орнатус» при імпорті товарів на митну територію України за березень 2007 року.
Справа судами розглядалась неодноразово.
За наслідками останнього перегляду, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2013р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2013р., позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк» суму 6531157,34грн. за 181 податковий вексель, виданих при імпорті товарів на митну територію України за березень 2007 року. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк» звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судами норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про відмову в задоволенні позову.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу позивач зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Позивачем заявлено клопотання про здійснення заміни Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів її правонаступником Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, протягом березня 2007 року ПФ «Орнатус» при імпорті на митну територію України надано органам митного контролю 181 податковий вексель на суму 6351157,35грн., які були авальовані Харківською філією ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, цілком правильно та обґрунтовано виходив з наступного.
Так, згідно з п.1.16 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий вексель - це письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України.
За змістом пункту 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку при імпорті товарів на митну територію України, за умови оформлення митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю податковий вексель на суму податкового зобов'язання зі строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю, один примірник якого залишається в органі митного контролю, другий надсилається органом митного контролю на адресу органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку, а третій залишається платнику податку;
податковий вексель підлягає обов'язковому підтвердженню комерційними банками шляхом авалю;
комерційні банки зобов'язані оплатити податковий вексель у разі його непогашення платником у строк;
якщо термін сплати зобов'язань по податковому векселю виникає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, платник податку не включає суму зобов'язань по векселю до складу податкових зобов'язань та погашає вексель шляхом перерахування коштів до бюджету. При цьому платник податку має право на включення перерахованої суми зобов'язань по векселю до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому відбулася така сплата.
Термін сплати зобов'язань по спірним податковим векселям, емітованим ПФ «Орнатус», настає до закінчення терміну подачі декларації до податкового органу за звітний (податковий) період, у якому відбулася його поставка органу митного контролю, таким чином, ці векселя повинні бути погашені шляхом перерахування коштів до бюджету.
Платник податку, в картці особового рахунку якого обліковується сума бюджетного відшкодування, яка до настання дати, визначеної у полі «Термін платежу за податковим векселем», йому не відшкодована або не включена до висновку на проведення бюджетного відшкодування, в будь-який день до настання терміну платежу за векселем може подати до податкового органу заяву довільної форми про намір зарахувати в рахунок оплати податкового векселя суму бюджетного відшкодування.
Судами встановлено, що спірні векселі ПФ «Орнатус» не були погашені за рахунок бюджетного відшкодування, у строк, протягом якого видавалися спірні податкові векселі, а підприємство не має підтверджену податковим органом в установленому порядку суму бюджетного відшкодування.
Згідно з абз.5 п.19 Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 01.10.1997р., платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити податковий вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або заліку суми бюджетного відшкодування, підтвердженого органом державної податкової служби, згідно з поданою ним письмовою заявою .
Відповідно до п.11.5 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» комерційні банки зобов'язані оплатити податковий вексель у разі його непогашення платником у строк.
Таку ж норму передбачає і Порядок випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 01.10.1997р.
Відповідно до п. 2 цього ж Порядку аваль - вексельне поручительство, згідно з яким комерційний банк бере на себе відповідальність за оплату податкового векселя перед векселедержателем і яке оформляється гарантійним написом банку на векселі чи на спеціальному додатковому аркуші (алонж) окремо для кожного окремого примірника кожного векселя. Забороняється оформлення авалю одним документом більше ніж на один вексель.
Судами попередніх інстанцій встановлено, ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк» взяв на себе відповідальність за оплату податкових векселів ПФ «Орнатус», які не сплачені ним в строк.
Спірні податкові векселі ПФ «Орнатус» під час здійснення імпорту товарів на митну територію України у березні 2007 року, є не погашеними, а відтак правильним є висновок судів попередніх інстанцій, що заборгованість перед бюджетом по цим векселям підлягає стягненню з ПАТ «Всеукраїнський Акціонерний Банк».
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ухвалив:
Замінити Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів її процесуальним правонаступником Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС.
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30 травня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ Ю.І. Цвіркун