Постанова № 48185735, 17.10.2013, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
219/6820/2013-а
Номер документу
48185735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/6820/2013-а

2-а/219/301/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2013 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі головуючого судді - Ониско Р.В., при секретарі Чубикало О.А., за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобовязання відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобовязання відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона має на утриманні малолітню дитину (ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1), перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі по 130,00 грн. на місяць за період лютий- березень 2013 року та по 621,49 грн. на місяць за період квітень-липень 2013 року як особа, застрахована у системі загальнообовязкового державного соціального страхування. Вважає, що вказаний розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-липень 2013 року не відповідає чинному законодавству та незаконно занижений відповідачем, тому має бути перерахований, а на її користь мають бути здійснені відповідні доплати. Таким чином, вона має право отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2013 року в розмірі 972,00 грн.

Оскільки відповідач за лютий-липень 2013 року здійснив їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий 2013 р. - 130,00 грн., за березень 2013 р. - 130,00 грн., за квітень 2013 р. - 621,49 грн., за травень 2013 р. - 621,49 грн., за червень 2013 р. - 621,49 грн., за липень 2013 р. - 621,49 грн., то недоплата цієї допомоги становить:

за лютий 2013 р.: 972,00 грн. - 130,00 грн. = 842,00 грн. за березень 2013 р.: 972,00 грн. - 130,00 грн. = 842,00 грн. за квітень 2013 р.: 972,00 грн. - 621,49 грн. = 350,51 грн. за травень 2013 р.: 972,00 грн. - 621,49 грн. = 350,51 грн. за червень 2013 р.: 972,00 грн. - 621,49 грн. = 350,51 грн. за липень 2013 р.: 972,00 грн. - 621,49 грн. = 350,51 грн.

Таким чином, загальна сума недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-липень 2013 року становить: 842,00 грн. + 842,00 грн. + 350,51 грн. + 350,51 грн. + 350,51 грн. + 350,51 грн. = 3086,04 грн.

Позивач в судовому засіданні на позовних вимогах наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, був належним чином судом повідомлений.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007№ 107-УІ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі -Закон № 107-УІ) - правовідносини щодо виплати даної допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІҐПро державну допомогу сімям з дітьми (далі -Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІІІ Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням(далі - Закон № 2240-ИІ), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатйюсті, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-XII та Закону № 2240-ИІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ИІ було виключено статті 40-44. Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу III Закону № 107-УІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, азі січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-XII.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-УІ Про Державний бюджет України на 2009 рік та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI Про Державний бюджет України на 2010 рік (далі - Закон № 2154-УІ) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ПІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-УІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-УІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки спір виник щодо виплати допомоги за лютий-липень 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, то на відносини щодо виплати допомоги такій особі в лютому-липні 2013 року поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон №2240-111), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі М 21-410а12).

Згідно зі ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 1 січня 2013 року в розмірі 972,00 грн.

Керуючись статтями ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 69-71, 79, 86, 99, 104-107, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобовязання відповідача здійснити перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-липень 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області здійснити нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-липень 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області здійснити доплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за лютий-липень 2013 року в сумі 3086,04 грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 34,41 грн., сплачений останньою раніше.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Доненькою апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Р. В.Ониско