1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 09 вересня 2009 року | м. Полтава | Справа № 2а-45575/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Л.О. Єресько, при секретарі - М.В. Бредун за участю: представника позивача: ОСОБА_1. представника відповідача: ОСОБА_2. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Колективного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" про стягнення штрафних санкцій за нествореня робочих місць для інвалідів, -
В С Т А Н О В И В:
17 червня 2009 року прокурор м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Колективного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" про стягнення платежу за нестворені робочі місця для інвалідів в сумі 11031 грн. 35 коп. В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що відповідачем подано звіт про зайнятість інвалідів за 2008 рік, згідно з яким на підприємстві не працевлаштовано жодного інваліда. Тому, відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачу було нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 10793 грн. 75 коп. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 237 грн. 60 коп., які до бюджету відповідачем не сплачені. У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У своїх запереченнях посилався на те, що постановою господарського суду в Полтавській області від 12.08.2003 року його визнано банкрутом, тому згідно із ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування нейстойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута. Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами. Як зазначено у ст. 8 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Згідно п. 9 цього Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників. За змістом ст. 20 України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” саме Фонду надано право на стягнення адміністративно-господарських санкції за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Пункт 4 ст. 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Отже, даний спір підвідомчий адміністративному суду. Судом встановлено, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (форма № 10-ПІ, реєстраційний номер 53/101/172 від 27.02.2009 року), наданим Колективним підприємством "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" Полтавському обласному відділенню Фонду України соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві в цей період становить 16 осіб, фонд оплати праці штатних працівників становить 172,7 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 10813 грн. При цьому у звіті заначено, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) становить 0 та кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”(рядок 03) становить 0. Відповідно до ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 2 ст. 19 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї ж статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Разом з тим, відповідно до розрахунку, наданого позивачем кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу 4% становить 1 (16 х 0,04). Оскільки відповідно до звіту встановлено, що Колективним підприємством "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" у 2008 році не працевлаштовано жодного інваліда, а сума середньої річної плати штатного працівника становить 10793 грн. 75 коп. (172700 : 16), то сума адміністратино-господарських санкцій відповідно становить 10793 грн. 75 коп. (10793,75 х 1-0). Як вбачається із звіту Колективного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (форма № 10-ПІ) відповідачем не вірно розраховано показники рядків 05 (середньорічна заробітна плата штатного працівника) та 03 (кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”) . Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Полтавським міським центром листом від 19.05.2009 року за № 4641 надано інформацію про те, що відповідачем звіт форми 3-ПН "Про наявність вакансій" протягом 2008 року не подавався. Управіління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради на запит прокуратури повідомило, що Колективне підприємство "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" до управління щодо працевлаштування інвалідів у 2008 року не зверталося. Доказів самостійного пошуку інвалідів для працевлаштування на виконання нормативу, встановленого Законом, відповідачем суду не надано. Згідно із ч.1 ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим ст.19 цього закону щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно -господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі , організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. З огляду на викладене, та враховуючи, що Колективним підприємством "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" у 2008 році не працевлаштовано жодного інваліда, сума адміністратино-господарських санкцій становить 10793 грн. 75 коп. Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідачем у добровільному порядку адміністративно-господарські санкції не сплачені. Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої за повну суму недоїмки за весь її строк. У зв'язку з несплатою адміністративно-господарських санкцій до встановленого терміну (з прострочено 55 днів з 16.04.2009 року по 09.06.2009 року включно), відповідно до ч. 2 ст. 20 цього Закону відповідачу нараховано пеню у розмірі 237 грн. 60 коп.(10793, 75 х 0.04%) х 55 дн. При цьому ставка НБУ становить 12%, кількість днів у поточному році 365, одноденний розмір пені - 0,04% (12 х 120/100/365). Оскільки вказані суми на момент розгляду справи судом не були сплачені відповідачем, то відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” дані суми можуть бути стягнуті в примусовому порядку за відповідним рішенням суду. Суд не приймає доводи відповідача з посиланням на ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про те, що фінансово-господарські санкції та пеня не повинні нараховуватись з дня визнання його банкрутом - 12.08.2003 року, виходячи з наступного. Згідно із ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторієм на задоволення вимог кредиторів є зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Відповідач посилається на постанову господарського суду Полтавської області від 12.08.2003 року по справі № 10/45 по заяві Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Колективного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" про визнання банктрутом, якою відповідача визнано банкрутом. Судом встановлено, що зобов'язання по сплаті податкового боргу виникли у 2009 році, тоді як постанова суду винесена 12.08.2003 року, тобто суми господарсько-правових санкцій та пені є поточними платежами. Відповідно до п. 5.4. Рекомендацій Вищого господарського суду від 04.06.2004 № 04-5/1193 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”дія мораторію не поширюється на задоволення вимог поточних кредиторів та виплату (стягнення) заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди (частини 6 та 24 статті 1, частина 6 статті 12 Закону). Таким чином, введення мораторію на задоволення вимог кредиторів не стосується сплати поточних платежів. Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 10793 грн 75 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 237 грн. 60 коп. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ст.ст. 1, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"статтями 7, 8, 9, 10, 11, 60, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Колективного підприємствоа "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" про стягнення штрафних санкцій за нествореня робочих місць для інвалідів задовольнити. Стягнути з Колективного підприємствоа "Полтавська бавовнопрядильна фабрика"(код ЄДРПОУ 22537516, м. Полтава, вул. Пушкіна, 110, р/р 26009980300 в АКБ УСБ, МФО 331014) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, р/р 31218219900395 в УДК в Полтавській області, МФО 831019, отримувач ВДК м. Полтави) штрафні санкції за нестворення робочих місць для інвалідів у 2008 році в сумі 11 031 грн. 35 коп. (адміністративно-господарські санкції - 10 793 грн. 75 коп. та пеня 237 грн. 60 коп.). Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Повний текст постанови виготовлено 11 вересня 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько