ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2009 року Справа № 2а-3906/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мишенка В.В.,
при секретарі - Дубовій Ю.С.,
за участю: представника державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області Лобунця А.В. - за довіреністю, представника управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області ОСОБА_1 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про стягнення економічних санкцій в сумі 19 488 грн. 90 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області (надалі-позивач) подано позовну заяву, про стягнення з управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (надалі-відповідач) в дохід Державного бюджету України заборгованість по економічним санкціям в розмірі 19 488 грн. 90 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, всупереч, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 795 від 04.06.2007 року переліку платник послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ (надалі-Перелік), надавав послуги з продовження термінів перебування іноземців на території Черкаської області, які, в свою чергу, не передбачені Переліком. Внаслідок цього відповідач, за період з 01.05.2008 року по 01.05.2009 року, отримав необґрунтовану виручку в сумі 6 496 грн. 30 коп. Шляхом проведення планової перевірки, встановлено дане порушення та застосовано економічну санкцію до відповідача в розмірі 19 488 грн. 90 коп., яка складається з необґрунтованої виручки в сумі 6 496 грн. та штрафних санкцій в сумі 12 992 грн. 60 коп.
У судовому засідання позивач свої вимоги підтримав та просив задовольнити позов повністю. Відповідач не погодився із заявленим позовом та надав суду письмове заперечення, мотивуючи його тим, що зі змісту ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вилученню в дохід відповідного бюджету підлягає виручка отримана в результаті порушення державної дисципліни цін, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, а в даному випадку залучалися кошти іноземних громадян. У зв'язку з цим норма права, на яку посилається позивач, на зазначені обставини не розповсюджується. По-друге, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 795 від 04.06.2007 року встановлена плата за видачу бланків інформаційно-облікового характеру для оформлення посвідок на постійне або тимчасове проживання в Україні іноземних осіб, в розмірі 14 грн. 95 коп., яка є чинною на даний період.
Вислухавши доводи представників сторін та вивчивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12 2000 року «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та пункту 4.1.2. Плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на ІІ квартал 2009 року, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 23 від 25.03.2009 року, 02.06.2009 року проведена планова перевірка відділу служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб управління МВС України у Черкаській області (надалі-відділ ГІРФО відповідача).
Про проведення планової перевірки відповідача було попереджено 22.04.2009 року листом за вихідним № 1119.
В результаті проведеної перевірки складено акт № 1206 від 02.06.2009 року, яким зафіксовано, що відділом ГІРФО відповідача надаються послуги з продовження термінів перебування іноземців на території Черкаської області.
Відповідно до інформації, наданої відділом ГІРФО відповідача, плата за вищезазначені послуги справляється згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України №1029/541/245 від 26.08.2003 року та стягується державне мито.
Згідно довідки від 15.05.2009 року за №10/3-4-3699 кількість іноземних громадян, яким Відділом ГІРФО відповідача за період з 01.05.2008 року по 01.05.2009 року продовжено термін перебування на території України становить 389 осіб.
До вичерпного списку послуг, які містяться в Переліку, не входить послуга з продовження термінів перебування іноземців на відповідній території.
До того ж, наказ № 1029/541/245 від 26.08.2003 року втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369/1105/336.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно п.1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які
накладаються економічні санкції, є зокрема, серед інших:
- нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються;
- застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;
- застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Згідно ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Основним завданням Державної інспекції з контролю за цінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000 року є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки
Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
У межах своєї компетенції Державна інспекція з контролю за цінами здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Згідно п.5 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000 року Державна інспекція з контролю за цінами приймає відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін.
На підставі акту № 1206 винесено рішення № 88 від 04.06.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким зобов'язано відповідача сплатити в дохід державного бюджету суму необґрунтованої виручки в розмірі 6 496 грн. 30 коп. (10 грн. 47 коп. + 6 грн. 23 коп. - розмір плати за послугу) х 389-кількість іноземних осіб, згідно довідки відділу ГІРФО відповідача)) та штрафні санкції в розмірі 12 992 грн. 60 коп.(6 496 грн. 30 коп. х 2), а загалом 19 488 грн. 90 коп.
Дане рішення направлене відповідачу разом з претензією, в якій міститься вимога про перерахування коштів в сумі 19 488 грн. 90 коп. на користь Державного бюджету України в 10-ти денний термін.
Станом на день звернення позивача до суду рішення виконане не було.
Твердження відповідача стосовно того, що вилученню в дохід відповідного бюджету підлягає виручка отримана в результаті порушення державної дисципліни цін, що здійснюється лише із залученням коштів Державного бюджету України судом розцінено критично, так як відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно п.12 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 року Державна інспекція з контролю за цінами має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських
санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 17, 71, 159-163, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області задовольнити повністю.
Стягнути з управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57 (код ЄДРПОУ 08592537) у дохід бюджету (одержувач - УДК в м. Черкаси, код 22809222, банк одержувача - ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, р/р № 31114106700002, код платежу 21081100) економічні санкції в сумі 19 488 грн. (дев'ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят вісім грн.) 90 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови складено 25 вересня 2009 року.