Постанова № 48156444, 25.06.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
804/7339/15
Номер документу
48156444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2015 р. Справа № 804/7339/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту" до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» до Криворізької центральної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в якому позивач просить визнати нечинним та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001571502, №0001581502 від 30.04.2014 р.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю за 2012-2014 рік з питання дотримання граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання, за результатами якої складено акт №315/04-81-15-02/01236549 від 11.04.2014 року. На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення від 30.04.2014 року №0001571502, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 71921,89 грн. та №0001581502, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 24996,75 грн. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому Криворізька центральна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без особистої участі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю за 2012-2014 рік з питання дотримання граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання.

Перевіркою встановлено порушення платником термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з плати за землю протягом строків, визначених пп.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено Акт №315/04-81-15-02/01236549 від 11.04.2014 року на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення від 30.04.2014 року №0001571502, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 71921,89 грн. та №0001581502, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 24996,75 грн.

Як вбачається з акту перевірки, За результатами перевірки встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» порушено терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку з вересня 2012 року (30.10.2012) по квітень 2013 року (30.05.2013), а саме: відповідно рядка 5 самостійно поданої податкової декларації по земельному податку на 2012 рік від 16.02.2012 №9005721301 (звітна), нарахування в КОР по коду платежу 13050100 становлять суму податкового зобов'язання щомісячно - з січня по листопад 35510,38 грн.; грудень-35510,41 грн. Річна сума 126124,59 грн.

Станом на 30.09.2012р. заборгованість підприємства склала 35505,87 грн.;

відповідно рядка 7 «нараховано до збільшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2011 рік (позитивне значення( р.5-р.6))» самостійно поданої уточнюючої податкової декларації з земельного податку на 2011 рік від 09.11.2012р. №9017054893 нарахування в КОР до збільшення складає з січня по листопад - по 9591,72 грн.; за грудень - 9591,77 грн. Нарахування за минулий період 2011 року в КОР по терміну подання декларації 09.11.2012р. збільшилися на загальну суму по рядку 7 декларації 115100,69 грн.; +1,00 грн. (самостійно нараховано штрафу по декларації);

відповідно рядка 7 «нараховано до збільшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2010 рік (позитивне значення( р.5-р.6))» самостійно поданої уточнюючої податкової декларації з земельного податку за 2010 рік від 09.11.2012р. №9007136363. нарахування в КОР до збільшення складає з червня по листопад - по 24983,88 грн.; за грудень - 24983,85 грн. Нарахування за минулий період 2010 року в КОР по терміну подання декларації 09.11.2012р. збільшилися на загальну суму по рядку 7 декларації - 174887,13 грн.; +5246,61 грн. (самостійно нараховано штрафу по декларації). Станом на 09.11.2012р. заборгованість підприємства склала 370766,29 грн.;

відповідно рядка 9 «нараховано до зменшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2011 рік (від'ємне значення (р.5-р.6))» самостійно поданої уточнюючої податкової декларації з земельного податку на 2011 рік від 23.11.2012р. №9017072388 нарахування в КОР до зменшення складає з січня по листопад - по 9591,72 грн.; за грудень - 9591,77 грн. Нарахування за минулий період 2011 року в КОР по терміну подання декларації 23.11.2012р. зменшилися на загальну суму по рядку 9 декларації - 115100,69 грн.;

відповідно рядка 9 «нараховано до зменшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2010 рік (від'ємне значення( р.5-р.6))» самостійно поданої уточнюючої податковій декларації з земельного податку за 2010 рік від 23.11.2012р. №9007138996. нарахування в КОР до зменшення складає з червня по листопад по 24983,88 грн.; за грудень - 24983,85 грн. Нарахування за минулий період 2010 року в КОР по терміну подання декларації 23.11.2012р. зменшилися на загальну суму по рядку 9 декларації - 174887,13 грн. Станом на 23.11.2012р. заборгованість підприємства склала 80778,47 грн.;

відповідно самостійно поданої податкової декларації по земельному податку на 2013 рік від 19.02.2013 №1300001972 (звітна) нарахування в КОР по рядку 5 становлять суму податкового зобов'язання по земельному податку щомісячно - з січня по листопад 35510,38 грн.; грудень - 35510,41 грн. Річна сума 126124,59 грн.

Так, відповідач в своїх запереченнях зазначає, що порушення з боку підприємства, які були встановлені та зафіксовані в акті, містяться в несвоєчасній сплаті узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку, відповідно самостійно поданих податкових декларацій.

Однак, дані вищезазначених уточнюючих декларацій, по яким нараховані штрафні санкції, не можна приймати до уваги при нарахуванні грошових зобов'язань, тому що, 23.11.2012р. Криворізькій центральній об'єднаної Державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області надано нові уточнюючі декларації дані яких, в повному обсязі зменшують податкові зобов'язання платника податку.

Вказані уточнюючі декларації від 23.11.2012 року отримані відповідачем 23.11.2012, що підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок нарахування та сплати платником податків плати за землю визначено розділом ХІІІ Податкового кодексу України.

Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченомустаттею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

В силу вимог п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Одночасно судом встановлено, що 23.11.2012 року (в межах строку 1095 днів, визначеного п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України) позивачем податковому органу подано уточнюючі податкові декларації № 9007138996 та № 9017072388, якими платником зменшено податкові зобов'язання із земельного податку за 2010 та 2011 роки відповідно.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

В силу вимог пп.14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З системного аналізу наведених норм випливає, що податковий борг, про який йде мова в ст.126 Податкового кодексу України, може бути погашено коштами та іншим майном (майновими правами) платника податків.

Отже, податковий борг не може бути погашений шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначенням в них меншої суми податкових зобов'язань аніж ті суми, які були задекларовані раніше.

За наведених обставин, суд звертає увагу, що подання позивачем у відповідності до вимог ст.50 Податкового кодексу України, уточнюючих розрахунків податкових декларацій від 23.11.2012 року № 9007138996 та № 9017072388, якими зменшено суми самостійно визначених грошових зобов'язань, не є тотожним поняттю "погашення податкового боргу", тобто сплатою боргу з плати за землю за рахунок майна платника податків. Подання уточнюючих розрахунків тягне за собою зміну раніше задекларованих податкових зобов'язань, в даному випадку шляхом їх зменшення у зв'язку із виявленою помилкою, і ніяким чином не може бути прирівнено до поняття "погашення податкового боргу", як це зазначено в розрахунку штрафних санкцій від 11.09.2012 року.

Оскільки визначення штрафних санкцій, є дискреційною функцією суб'єкта владних повноважень (Криворізької центральної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області), суд позбавлений можливості коригувати суму штрафних санкцій в бік його збільшення або зменшення (Ухвала ВАСУ від 21.05.2014 року № К/800/43926/13).

Отже, встановивши, що відповідач визначив суму штрафних санкцій з порушенням норм чинного законодавства України, суд з урахуванням вимог п.1 ч.2 ст.162 КАС України визнає протиправними та скасовує податкові повідомлення-рішення №0001571502, №0001581502 від 30.04.2014 р. повністю.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001571502, №0001581502 від 30.04.2014 р., що винесені Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління міндоходів у Дніпропетровській області повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати в розмірі 487,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова