Рішення № 48145189, 10.08.2015, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
10.08.2015
Номер справи
643/3529/15-ц
Номер документу
48145189
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 643/3529/15-ц

Провадження № 2/643/2251/15

10.08.2015 року Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Поліщук Т.В.

за участю секретаря Чорноморець Т.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку),

встановив:

Позивач, Харківська міська рада, звернулася до Московського районного суду м. Харкова з позовною заявою до відповідачів, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку) на користь бюджету м. Харкова в розмірі 145605,64 грн. згідно з розрахунком величини пайового внеску, виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до декларацій про готовність об`єкта до експлуатації, зареєстрованих інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 28.11.2013 за №ХК 182133321224 та від 22.11.2013 №ХК 182133260723 індивідуальні житлові будинки літ. «Б-1» та літ. «Г-1» загальною площею 204,5 кв.м та 204,5 кв.м кожний по вул. Офіцерській, 3 у м. Харкові, прийнято в експлуатацію. Замовниками будівництва за зазначеними деклараціями є гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4, однак відповідачі не виконали свого обов`язку взяти участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, не уклали договір та не сплатили пайову участь, чим заподіяли збитки (шкоду) як неодержаний дохід до Харківського міського бюджету у вигляді пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова (втрачена вигода), що міг би реально отримати бюджет м. Харкова за умови виконання відповідачами правових норм, передбачених ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.

Представник відповідачів проти позову заперечувала, зазначаючи те що житловий будинок літ «Б-1» та житловий будинок літ. «Г-1» є окремими об`єктами нерухомого майна, що побудовані окремо один від одного, введені в експлуатацію незалежно один від одного, на які отримано окремі правовстановлюючі документи та загальна площа кожного окремо збудованого житлового будинку на одній земельній ділянці становить по 204,5 кв.м. Крім того посилаючись на п.п.4 п.4 ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» п.п.Г, п.1.7 Порядку пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, якими зазначено, що до пайової участі не залучаються замовники будівництва у разі здійснення будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 кв.м., господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках, та відносить ОСОБА_3 і ОСОБА_4 саме до такої категорії замовників будівництва.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне позовні вимоги позивача задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набув чинності 17.02.2011 року, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Частиною 3 названої статті встановлено, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно ч.1 ст.40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Частиною 3 ст.33 та частиною 4 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що функції замовника комплексної забудови території може виконувати власник (користувач) відповідної земельної ділянки в межах такої земельної ділянки, переданої (наданої) йому в установленому законом порядку; до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;

На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013 № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citynet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия».

Згідно положень пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 №45, будівництво це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобовязаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна (далі - Департаменту) не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 03.02.2014 року № 57/0/114-14 та від 04.03.2014 року № 139/0114-14 відповідачі повідомлені про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з додатком розрахунку величини пайової участі, однак договір відповідно підписаний не був, кошти пайової участі не сплачені (а.с. 11, 12).

Згідно ч. 6 ст. 40 Закону встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може

перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Порядку, величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта будівництва, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, та складає 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Відповідно до п.п. 3.6 Порядку, у разі не надання замовником зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта або якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:

- опосередкованої вартості будинків садибного типу, які споруджуються на території України, на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків.

Позивач зауважує, що кадастровий номер 6310138500:04:032:0014 та розмір площі земельної ділянки під забудову, яка складає 1000 кв.м., одинаково зазначені в Деклараціях про готовність об`єкта до експлуатації, зареєстрованих інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 28.11.2013 за №ХК 182133321224 та від 22.11.2013 №ХК 182133260723, тобто вона належить одному власнику. Сумарна площа двох збудованих індивідуальних житлових будинків на цій земельній ділянці складає 409,0 кв.м. Згідно з витягів, тільки з 31.10.2014 року та з 07.11.2014 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 стали власниками земельних ділянок за адресою: м. Харків, вул. Офіцерська, 3 кожна 0,05 га (а.с. 58-63)

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що будівництво декількох житлових будинків, що ведеться за єдиним проектом в межах земельної ділянки одного власника (користувача), відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не звільняє замовника такої забудови від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Так, до Харківської міської ради відповідачами не надано жодних документів, які б підтверджували кошторисну вартість об`єкта будівництва. Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в деклараціях показників загальної площі завершеного забудовою об`єкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.

Таким чином, відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість будівництва індивідуальних житлових будинків за Деклараціями про готовність об`єкта до експлуатації, від 28.11.2013 за №ХК 182133321224 та від 22.11.2013 №ХК 182133260723 становить 3309219,00 грн., а розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 4% від цієї суми та становить 145605,64 грн (а.с. 17-23).

Відповідно до приписів статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

При належному виконанні відповідачами положень Закону та Порядку, щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, місцевим бюджетом м. Харкова дійсно були б отримані доходи в розмірі 145605,64 грн., тому саме вказана сума є збитками, яка підлягає стягненню з відповідачів до бюджету міста Харкова на створення і розвиток інженерно-

транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у відповідності до п.1.5. Порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст.. ст.. 3,4,10,60,61,79,88,212-215 ЦПК України, ст.. ст.. 14,16,22,623 ЦК України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» суд

ВИРІШИВ:

Стягнути солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до бюджету м. Харкова (код платежу -24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО 851011, ЄДРПО 37999649, банк ГУДКСУ у Харківській області, одержувач УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 145605 (сто сорок пять тисяч шістсот пять) гривень 64 копійок згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.

Стягнути солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Харківської міської ради сплачений судовий збір у розмірі 1456,06 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у розгляді справи, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: Т. В. Поліщук