233 № 233/4452/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2015 року м. Костянтинівка
09:30 год.
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Котормуса Т.І.;
за участі секретаря судового засідання Кругової Ю.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_2 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
27 липня 2015 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_2, в якому позивач просить суд постанову по справі про адміністративні правопорушення АА №187378 від 17 липня 2015 року, винесену заступником начальника Костянтинівського ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області скасувати, а справу про адміністративне правопорушення до неї закрити у звязку із відсутністю у її діях складу такого правопорушення.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 09.07.2015р. головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування ЄСВ ОСОБА_3, управління доходів і зборів з фізичних осіб, відносно неї було складено протокол про адміністративне правопорушення АА №576327, передбачене ч. 5 ст. 165-1 КУпАП. 17 липня 2015 року заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_2 було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення АА №187378, передбачене ч. 5 ст. 165-1 КУпАП, відносно неї, за несплату єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за квітень 2015р. по граничному строку сплати 20.05.2015р. і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2550,00 грн.
Зазначає, що така постанова не відповідає обставинам справи та вимогам закону, оскільки, у звязку з засвідченням форс-мажорних обставин Донецькою торгово-промисловою палатою та з відсутністю фінансування з місцевого та державного бюджету і розташуванням військової частини В4750. З посиланням на ст. 93 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Позивачка в судове засідання не зявилась, однак надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач в судове засідання також не зявився, проте надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
З огляду на наявність клопотань осіб, які беруть участь у справі про те, що вони просять справу розглядати без їхньої участі, керуючись ч. 4 ст. 122 КАС України, суд проводить судовий розгляд за наявними у справі доказами в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності та взаємозвязку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Протоколом про накладення адміністративного стягнення від 17 липня 2015 року складного заступником голови комісії з реорганізації Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області заступником начальника ОСОБА_2 на підставі протоколу від 09 липня 2015 року №576327 серії АА і доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1, головного бухгалтера КП "КТУ", за несплату єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за квітень 2015 року, нарахованого у сумі 33584,16 грн., при граничному строку сплати 20.05.2015р., станом на 20.05.2015р. недоїмка 625125,83 грн., фактично не сплаченого особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за такі ж порушення, чим порушила п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", за ч. 5 ст. 165-1 КУпАП притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 2550,00 грн.
Відповідно до диспозиції ч. 5 ст. 165-1 КУпАП несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вчинено особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон №2464-VI), платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Разом з тим, Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014р. (надалі Закон №1669-VII) внесено зміни до розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" та доповнено пунктом 9-3, відповідно до якого, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Оцінюючи зібрані по справі докази, та норми чинного законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов до наступних висновків.
Так, платники єдиного соціального внеску, який визначений Законом №2464-VI повинні сплачувати такий внесок на загальних підставах, крім випадків, визначених законом. Таким випадком зокрема є положення Закону №1669-VII, відповідно до якого, субєкти, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених Законом №2464-VІ, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Щодо існування такого переліку на час виникнення спірних правовідносин суд відзначає, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція віднесено і м. Костянтинівка.
Таке розпорядження №1053 зупинено іншим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079-р. Однак, постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2015р. у справі №826/18330/14 визнано нечинним розпорядження КМУ № 1079-р від 5 листопада 2014 р. «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 р. № 1053». Згодом, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.05.2015р. по даній справі зупинено виконання зазначених вище судових актів.
Відтак, враховуючи дати набрання чинності зазначених вище актів Кабінету Міністрів України та судових рішень, суд при розгляді даної справи прийшов до висновку, що Розпорядження КМУ №1053 діяло в період з 30.10.2014р. по 05.11.2014р., а у звязку із визнанням його нечинним в судовому порядку, також і в період з 15.04.2015р. по 19.05.2015р., тобто з моменту винесення ухвали апеляційним судом до моменту її зупинення судом касаційної інстанції.
З аналізу положень п. 8 ст. 9 Закону №2464-VI видно, що платник єдиного внеску має обовязок сплатити такий внесок, який нарахований за повний календарний місяць.
У Постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 12.06.2012р. № 21-185а12 зазначено, що календарний місяць це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році (з 1 по 31 (30) число).
Разом з тим, враховуючи обставини прийняття відповідних актів КМУ та судових органів, у спірних правовідносинах нарахування єдиного соціального внеску не могло відбуватись за період з 01.04.2015р. по 15.04.2015р. та з 19.05.2015р. по 20.05.2015р., тобто за період, коли діяло розпорядження №1053, оскільки за цей період позивач звільнялася від такого обовязку.
Тому, у спірних правовідносинах не має складу адміністративного правопорушення, так як з системного аналізу положень п. 8 ст. 9 Закону №2464-VI та положень ст. 165-1 КУпАП видно, що адміністративна відповідальність за ст. 165-1 КУпАП настає у випадку не сплати єдиного внеску, нарахованого за повний календарний місяць, а за квітень 2015р. позивач не мала обовязку сплачувати такий внесок за повний календарний місяць.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону №1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
В матеріалах справи (а.с. 5) є лист Донецької торгово-промислової палати від 22 квітня 2015 року №358/1/12.12-03 "Щодо засвідчення форс-мажорних обставин", відповідно до якого ТПП на звернення КП "Комунальне трамвайне управління" робить висновок, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464-VI за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
При прийнятті рішення по даній справі суд також враховує, що відповідно до довідки ВЧ- польова пошта від 20.04.2015р. №450 (а.с. 15) на території комунального підприємства "Костянтинівське трамвайне управління" починаючи з 13 січня 2015 року розміщена військова частина польова пошта В4750.
Отже, оскільки відповідно до ст. 10 Закону №1669-VII, єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, а в матеріалах справи є такий (а.с. 5), то суд прийшов до висновку, що позивачка звільняється від відповідальності за не виконання та не належне виконання свого обовязок, в тому числі і від відповідальності за ч. 5 ст. 165-1 КУпАП.
За таких обставин, позовна вимога позивачки про скасування постанови по справі про адміністративні правопорушення АА №187378 від 17 липня 2015 року, винесену заступником начальника Костянтинівського ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області підлягає до задоволення.
Щодо вимоги позивачки про закриття справи про адміністративне правопорушення, у звязку із відсутністю у її діях складу правопорушення, то суд відмовляє у задоволенні такої вимоги, оскільки виходячи з повноважень адміністративного суду, які визначені у ст. 162 КАС України, такі повноваження у адміністративного суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 121, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_2 про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення задовольнити частково.
Скасувати постанову по справи про адміністративне правопорушення від 17.07.2015р. серії АА №187378 заступника голови з реорганізації Костянтинівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області заступника начальника ОСОБА_2 про притягнення до ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя