Справа № 636/4353/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«30» липня 2015 р. м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі :
головуючого судді Карімова І.В.,
при секретарі: Селевєрстової Л.В.,.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання протиправними рішення субкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому ппосилалася на те, що з 09.10.2008 року вона отримує пенсію як державний службовець, звільнений з посади за станом здоровя (п.2 ч.І ст.40 КЗпП України) з виходом на пенсію за 1,5 роки до встановленого законом строку.
03.10.2014р. позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області подано заяву про здійснення розрахунку пенсії як державному службовцю у розмірі 85 % від суми отриманої заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати , 30% винагороди за вислугу років.
Листом від 07.10.2014 року № 11523-02/23 УПФУ у Чугуївському районі Харківської області їй відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років роботи на державній службі та інших надбавок. Щодо вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30 % та також було відмовлено з тих підстав, що згідно довідки № 1320/П/20-29-05-20 від 25.09.2014 року означена надбавка складає 25 %.
З таким рішенням УПФУ в Чугуївському районі позивач не згодна та посилається на те що відповідно статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. У частині першій ст. ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Структуру заробітної плати, складає: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі по тексту Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально- побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того позивачка посилається на те, що їй була встановлена та фактично щомісячно виплачувалась винагорода за вислугу років в розмірі 30% з урахуванням стажу, який визначено рішенням відповідного органу, що відповідає вимогам Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013.
В звязку з чим позивачка просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі про відмову здійснити обрахунок раніше призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 відсотків з урахуванням проведених раніше виплат,
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі починаючи з 01.10.2014 року здійснити обрахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 відсотків з урахуванням проведених раніше виплат.
В своїх запереченнях УПФУ у Чугуївському районі Харківської області зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області з 09 жовтня 2008 року і отримує пенсію як державний службовець, звільнений з посади за станом здоров'я з виходом на пенсію за 1.5 роки до встановленого законом строку.
03 жовтня 2014 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати так як при призначенні пенсії їй ці виплати не були включені до довідок про заробітну плату.
Управлінням Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Рішенням від 07 жовтня 2014 року було відмовлено позивачу в даному перерахунку пенсії з посиланням на норму ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
У відповідності до статті 37-1 Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Заробітна плата для перерахунку пенсії визначається відповідно до пунктів 4-6 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, зокрема непрацюючим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права ка перерахунок. При цьому премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення прав на перерахунок.
Перерахунок пенсії провадиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Останній перерахунок пенсій державним службовцям,здійснювався з 01.02.2008 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34, тому на думку відповідача постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34 - остання урядова постанова, яка передбачала підвищення заробітної плати для державних службовців, і відповідно була підставою для перерахунку пенсій колишнім державним службовцям. Станом на час звернення позивача до відповідача з приводу перерахунку пенсій жодних інших постанов про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється нормами Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ст.37 вказаного Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ч.2,6 ст.33 названого Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Виходячи із системного аналізу наведених положень, управління вважає, що оскільки грошова винагорода та матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу». Оскільки грошова винагорода та матеріальна допомога є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
Отже, заявлений позов слід вважати необгрунтованим та безпідставним, а відтак в його задоволенні належить відмовити.
У судовому засіданні позивачка підтримала свій адміністративний позов у повному обсязі, просила його задовольнити, а представник УПФУ позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши позицію сторін , дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не оспорюється сторонами факт того, що ОСОБА_1, з 09.10.2008 року отримую пенсію як державний службовець, звільнений з посади за станом здоровя (п.2 ч.І ст.40 КЗпП України) з виходом на пенсію за 1,5 роки до встановленого законом строку.
Відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. У частині першій ст. ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Структуру заробітної плати, складає: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі по тексту Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально- побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислрнні пенсії. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 402/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (який був чинний на час виникнення спірних відносин) нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1321/П/20-29-05-20 протягом 2006-2008 років ОСОБА_1 отримувала матеріальну допомогу в порядку, визначеному ПКМ України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у сумі 7289,93 грн. та відповідно індексацію заробітної плати у розмірі 243,07 грн. - усього 7533,00 грн.
Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується довідкою Чугуївської ОДПІ про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України « Про державну службу» від 25.09.2014 року № 1321/П/20-29-05-20.
У судовому засіданні відповідач не заперечував проти того, що для розрахунку пенсії ОСОБА_1 не включено доход у загальному розмірі 7533, 00 грн.
Крім того, згідно з п. 1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженому постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів- системотехніків, інженерів - електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. Відтак, з урахуванням приписів Закону України «Про державну службу», а також Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на посадах бухгалтерів, економістів тощо, якщо особа мала спеціальну освіту.
Пунктом 4 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого Постановою КМУ від 12.09.1997 року №1013 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1336 від 25.08.1998 року) визначено орган, який встановлює стаж та процедуру його визначення.
Зокрема, у даному нормативно правовому акті зазначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.
Отже мені була встановлена та фактично щомісячно виплачувалась винагорода за вислугу років в розмірі 30% з урахуванням стажу, який визначено рішенням відповідного органу, що відповідає вимогам Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013.
На вказані суми нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Вказані обставини підтверджуються довідкою Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, згідно якої станом на 08.10.2008 року відповідно до постанови КМУ від 12 вересня 1997 р. № 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» (зі змінами внесеними постановою КМУ від 25.08.1998 року № 1336) ОСОБА_1, як особі яка має стаж державної служби 15 років 5 місяців 7 днів визначена винагорода за вислугу років у розмірі 30% з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, що дорівнює 478,80 грн.
Аналогічна правова позиція по справі висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13 відповідно), які відповідно до положень ст.,2442 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
За таких пілстав, суд вважає відмову Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 протиправною.
Крім того, підпунктом 9 пункту 6 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI внесено зміни до Закону України "Про державну службу", статтю 37 цього закону викладено у новій редакції, в тому числі виключено ч.5, якою передбачалося збільшення пенсії за кожний повний рік роботи на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. При цьому, приписами п.2 цього Розділу передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки пенсія позивачці призначена з 09.10.2008 року, встановлене Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження розміру пенсії, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», неї не поширюється.
Крім того, у відповідності до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до відповідача 03.10.2014 року, що не оспорюється сторонами, отже в силу положень ст. 7, 8, 11, ч.4 ст. 112, ст.. 162 КАС України, тому суд вважає за необхідне зобовязати відповідача починаючи з 01.10.2014 року здійснити обрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 відсотків з урахуванням проведених раніше виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 9 -12, 17, 69-72, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 відсотків з урахуванням проведених раніше виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі починаючи з 01.10.2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані у довідках Чугуївської ОДПІ від 25.09.2014 року № 1319/П/20-29-05-20, № 1320/П/20-29-05-20, № 1321/П/20-29-05-20 у розмірі 85 відсотків з урахуванням проведених раніше виплат.
Судови витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністартивного суду протягом 10-ти денного строку з дня отримання копії постанови.
Суддя: