Постанова № 4809365, 05.05.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2009
Номер справи
13392/08/0570
Номер документу
4809365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У М.АРТЕМІВСЬКУ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЄНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Державний герб України

 Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

 05 травня 2009 р. справа № 13392/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.

при секретарі Аржанові А.С.,

за участю:

прокурора не з'явився,

представника позивача Курига О.І.,

представника відповідача ОСОБА_1.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора м. Артемівська в інтересах держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1986,25 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Артемівська звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Артемівської ОДПІ до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1986,25 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що Артемівської ОДПІ 13.09.2007 проведена перевірка відповідача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складено акт від 13.09.2007 № 2120/23/НОМЕР_1.

Згідно з актом перевіркою встановлено порушення п.п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у вигляді не проведення розрахункової операції на суму 300 грн. через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій та не видача розрахункового документа встановленої форми за надання послуги; не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахункової операції сумі коштів, зазначеній у звіті «Х» РРО на суму 29,25 грн.; не друкування на реєстраторах розрахункових операцій за 11.09.2007 - 13.09.2007 фіскального звітного чека (Z-звіту) на суму 121,00 грн. Вказані порушення є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 1, 4 ст. 17, ст. 22 вищевказаного Закону.

18.09.2007 Артемівською ОДПІ прийнято рішення № 0001312343/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1986,25 грн., яке відповідач не оскаржувала. У передбачені законом строки відповідач суму санкцій до бюджету не сплатила, у зв'язку з чим прокурор просив стягнути її з відповідача (а.с. 26-28).

Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності прокурор не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з тих підстав, що відповідачем пропущено 6-місячний строк для застосування фінансових санкцій, встановлений ст. 250 Господарського кодексу України, а також строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 24.03.2004 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця (а.с. 5), а також взята на облік до Артемівської ОДПІ як платник податків (а.с. 7, 8).

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.

Прокурор міста Артемівська представляє інтереси держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач Артемівська ОДПІ є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

13.09.2007 Артемівською ОДПІ проводилася перевірка кафетерію у магазині «Марічка» за адресою: м. Артемівськ, вул. Леваневського, 14, що належить відповідачу ФОП ОСОБА_2., за результатами якої складено акт № 2120/23/НОМЕР_1 від 13.09.2007, згідно з яким встановлено порушення вимог п.п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме - не проведення розрахункової операції за надання послуги - передплата за банкет у сумі 300 грн. через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій, не видача розрахункового документа встановленої форми за надання послуги; не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, зазначених у звіті «Х» реєстратора розрахункових операцій на суму 29,25 грн.; не друкування за 12.09.2007 на реєстраторах розрахункових операцій фіскального звітного чека (Z-звіту), за 11.09.2007 № 0870; 13.09.2007 о 10:33 роздрукований Z-звіт № 0871 за попередній день, а саме за 12.09.2007 (а.с. 10-11).

Пунктами 1, 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

4) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

18.09.2007 заступником начальника Артемівської ОДПІ прийнято рішення № 0001312343/0, яким до ФОП ОСОБА_2. застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1986,25 грн. (а.с. 21). Згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій сума санкцій визначена позивачем наступним чином: за порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - 1500,00 грн.; за порушення п. 9 ст. 3 цього Закону - 340,00 грн.; за порушення п. 13 ст. 3 цього Закону - 146,25 грн. (а.с. 13).

Зазначене рішення було отримано відповідачем 20.11.2007 року та оскаржено до Донецького окружного адміністративного суду, постановою якого від 18.12.2008 у задоволені позову було відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.03.2009 залишена без розгляду апеляційна скарга ФОП ОСОБА_2. на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008. Отже, постанова Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008 відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України є такою, що набрала законної сили.

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як встановлено постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.12.2008 у справі за позовом ФОП ОСОБА_2. до Артемівської ОДПІ про відмову у позові прокурора, визнання незаконними акту перевірки від 13.09.2007 № 2120/23/НОМЕР_1 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.09.2007 № 0001312343/0, відповідач Артеміська ОДПІ довів склад правопорушення, за яке ним застосовані штрафні (фінансові) санкцій, внаслідок чого позовні вимоги не підлягають задоволенню. Таким чином, суд вважає встановленими та такими, що не підлягають доказуванню, обставини щодо наявності у діях ФОП ОСОБА_2. порушень вимог п.п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за які передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 1, 4 ст. 17 цього Закону.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо пропуску позивачем строку накладання санкцій відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України та строку звернення до суду за ст. 99 КАС України з наступних підстав.

У відповідності до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Згідно ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Суд вважає, що у даному випадку не підлягають застосуванню строки накладення адміністративно-господарських санкцій, встановлені ст. 250 ГК України, оскільки застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій передбачена іншим законом, а саме Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та прийнятими відповідно до нього іншими нормативно-правовими актами.

Так, у відповідності до п. 4.11 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового і валютного законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005 № 327, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 25.08.2005 за № 925/11205, податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.

Акт перевірки датовано та зареєстровано у податковій інспекції 13.09.2007, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято 18.09.2007, тобто в межах строку, встановленого п. 4.11 вищевказаного Порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Оскільки рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача прийнято 18.09.2007, то відповідач мала перерахувати суму санкцій до бюджету у строк до 28.09.2007. Однак, враховуючи те, що ФОП ОСОБА_2. отримала рішення тільки 20.11.2007 згідно її підпису на корінці рішення (а.с. 21), строк сплати повинен обчислюватися починаючи з саме цієї дати та становить до 30.11.2007. Артемівська ОДПІ звернулася до суду з позовом 01.07.2008, тобто в межах встановленого КАС України річного строку.

Таким чином, оскільки рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій виконане відповідачем не було, суд задовольняє позовні вимоги та стягує з ФОП ОСОБА_2. несплачену суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1986,25 грн.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов прокурора м. Артемівська в інтересах держави в особі Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1986,25 грн. - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь держави суму штрафних санкцій у розмірі 1986 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят шість) грн. 25 коп. на бюджетний рахунок 31112104700015, код платежу 21080900, одержувач - Держбюджет м. Артемівська, банк одержувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686516.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 05 травня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 10 травня 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Христофоров А.Б.