Постанова № 48072472, 05.08.2015, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.08.2015
Номер справи
918/395/15
Номер документу
48072472
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2015 року Справа № 918/395/15

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Демидюк О.О. , суддя Крейбух О.Г.

при секретарі Лукащик Г.В.

за участю представників сторін:

апелянта - Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України": представник не з'явився;

боржника: представник не з'явився;

ліквідатор: Франко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на постанову господарського суду Рівненської області від 26.05.15р. у справі № 918/395/15 (суддя Заголдна Я.В.)

за заявою Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради

про порушення справи про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 07.07.2015р. у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Демянчука Ю.Г. та відповідно до затверджених складів колегій, внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді. У справі № 918/395/15 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Демидюк О.О., суддя Крейбух О.Г.

Постановою господарського суду Рівненської області у справі №918/395/15 від 26.05.15р. визнано банкрутом Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. Відкрито ліквідаційну процедуру Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради строком на 12 місяців. Призначено ліквідатором Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради голову ліквідаційної комісії КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради Франка О.П. З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. Повідомлення про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури мають містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом; найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство; дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію). Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується у місячний строк з дня опублікування оголошення. Завершено господарську діяльність Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. Визначено вважати таким, що настав з 26.05.2015 року строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) (крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури). Припинено з 26.05.2015 року нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших санкцій по всіх видах заборгованості банкрута. Припинено з 26.05.2015року повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном. Скасовано арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. Ліквідатору Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради призначено здійснювати свої повноваження у відповідності з вимогами чинного законодавства та після завершення ліквідаційної процедури подати господарському суду звіт та ліквідаційний баланс, звіти про нарахування та виплату грошової винагороди, про здійснення та відшкодування витрат для затвердження. .

Постанова місцевого господарського суду мотивована тим, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до моменту звернення головою ліквідаційної комісії боржника до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо порядку ліквідації юридичної особи.

Не погоджуючись із прийнятою постановою суду першої інстанції, Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - особа, яка не брала участь у справі, - звернулася до Рівненського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 26.05.15р.

Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування постанови суду першої інстанції, посилається на те, що в оскаржуваній постанові не відображено всіх обставин справи (яка дебіторська та кредиторська заборгованість, яка вартість активів боржника, не зазначено заборгованість перед якими саме кредиторами стала підставою для звернення до суду із заявою про порушення справи), а зазначено тільки поверхнево, що активів боржника недостатньо для погашення кредиторської заборгованості. При винесенні оскаржуваної постанови судом неповно розглядалися всі обставини справи. Щодо призначення ліквідатором боржника колишнього голову ліквідаційної комісії КП "Теплотрассервіс" Франка О.П, то ДК "Газ України" не погоджується з такою кандидатурою, оскільки Франко О.П не має відповідного свідоцтва на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), а також є заінтересованою особою відносно боржника. Суд при винесенні постанови про призначення ліквідатором КП "Теплотранссервіс" Франка О.П порушив норми чинного законодавства України. ДК "Газ України", як безспірний кредитор, не була повідомлена про дату та час судового засідання, на якому була винесена оскаржувана постанова, що з урахуванням ст. 104 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування або зміни рішення суду першої інстанції.

Ліквідатором КП "Теплотранссервіс" Франком О.П. подано відзив, відповідно до якого він просить суд постанову господарського суду Рівненської області від 26.05.15р. залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав, викладених у відзиві.

Представники апелянта у судове засідання 05.06.2015р. повторно не з'явилися, про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 120).

Відповідно до п.3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки явка сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалася, представники належним чином були повідомлені про день, час і місце розгляду апеляційної скарги, клопотань про відкладення її розгляду до суду не надходило, колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представників апелянта

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення ліквідатора у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що постанову господарського суду Рівненської області від 26.05.15р. у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу скаржника - без задоволення, виходячи з наступного.

Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, колегією суддів апеляційної інстанції взято до уваги наступне.

На підставі частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ухвалою господарського суду Рівненської області від 23.04.2015р. прийнято до розгляду заяву Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради про визнання останнього банкрутом.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 19.05.2015р. порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника.

Підставою для звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради стало виявлення в ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Таким чином, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

У відповідності до ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України, ч. 2 ст.105, ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, 15 травня 2014року Рівненська міська рада прийняла рішення за №4062 про припинення Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради шляхом ліквідації, призначила головою ліквідаційної комісії Франка Олега Павловича та встановила термін для заявлення вимог кредиторів - два місяці з дня публікації повідомлення про ліквідацію Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради.

На виконання вимог ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України, боржник звернувся до державного реєстратора для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про прийняття рішення засновників щодо припинення юридичної особи, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якій містяться дані про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради .

У відповідності до приписів ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України, повідомлення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації було опубліковане в офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації в Бюлетені державної реєстрації № 284(14) 2014 рік.

З метою виявлення наявного на підприємстві майна, грошових коштів, ліквідаційною комісією на виконання вимог ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"; п. 3 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 року № 69; п.12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМ України від 28.02.2000 року № 419, було проведено інвентаризацію майна та товарно-матеріальних цінностей, інвентаризацію розрахунків з дебіторами та кредиторами, інвентаризаційний опис необоротних активів, інвентаризаційний опис запасів, вжито заходів по стягненню дебіторської заборгованості на користь підприємства-боржника, за рахунок якої погашено заборгованість з виплати заробітної плати працівникам підприємства.

На виконання вимог ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, було складено проміжний ліквідаційний баланс Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради станом на 01.04.2015 року.

За наслідками проведеної роботи було встановлено, що активів боржника недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, у зв'язку з чим прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство.

Таким чином, згідно поданих документів господарським судом встановлено, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, при цьому до моменту звернення головою ліквідаційної комісії боржника до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, було дотримано вимоги цивільного та господарського законодавства щодо порядку ліквідації юридичної особи.

Відповідно до положень ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

В заяві про порушення провадження у справі про банкрутство, боржник просить призначити ліквідатором Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради голову ліквідаційної комісії Франка Олега Павловича.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Твердження Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" щодо заінтересованості Франка О.П. стосовно боржника не містять правових підстав, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заінтересовані особи стосовно боржника - юридична особа, створена за участю боржника, юридична особа, що здійснює контроль над боржником, юридична особа, контроль над якою здійснює боржник, юридична особа, з якою боржник перебуває під контролем третьої особи, власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника, особи, що входять до складу органів управління боржника, головний бухгалтер (бухгалтер) боржника, у тому числі звільнені з роботи за три роки до порушення провадження у справі про банкрутство, а також особи, які перебувають у родинних стосунках із зазначеними особами та фізичною особою - боржником, а саме: подружжя та їх діти, батьки, брати, сестри, онуки, а також інші особи, щодо яких наявні обґрунтовані підстави вважати їх заінтересованими; для цілей цього Закону заінтересованими особами стосовно арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) чи кредиторів визнаються особи в такому ж переліку, як і заінтересовані особи стосовно боржника.

Ліквідатор КП "Теплотранссервіс" Франко О.П. має свідоцтво арбітражного керуючого №246, видане Міністерством юстиції України 02.04.2013р.

Відповідно до статей 33-34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Висновки, які зроблені судом першої інстанції з приводу необхідності визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури строком на дванадцять місяців та призначення ліквідатором банкрута - голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради - Франка О.П., відповідають чинному законодавству.

З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені скаржником - Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (особою яка не брала участь у справі) в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону.

Враховуючи наведене, Рівненський апеляційний господарський суд вважає, що оспорювана постанова господарського суду першої інстанції прийнята із врахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для її зміни чи скасування.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 05.06.15р. залишити без задоволення.

Постанова господарського суду Рівненської області від 26 травня 2015 року у справі №918/395/15 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу №918/395/15 повернути господарському суду Рівненської області.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Демидюк О.О.

Суддя Крейбух О.Г.