Постанова № 48072361, 05.08.2015, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.08.2015
Номер справи
920/339/15
Номер документу
48072361
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" серпня 2015 р. Справа № 920/339/15

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Черленяк М.І., суддя Івакіна В.О., суддя Ільїн О.В.

при секретарі Кузнєцовій І.В.

за участю представників сторін:

прокурор – Ногіна О.М.;

позивач – не з’явився;

відповідач - не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №3416С/1-35) на рішення господарського суду Сумської області від 12 травня 2015 року по справі №920/339/15

за позовом Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі позивача – Верхньосироватської сільської ради, с. Верхня Сироватка Сумської обл.

до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат “Маяк”, с. Верхня Сироватка Сумської обл.

про зміну умов договору оренди землі, -

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Сумської області від 12 травня 2015 року по справі (суддя Левченко П.І.) позов задоволено. Змінено з дня набрання судовим рішенням у даній справі законної сили умови договору оренди земельної ділянки від 05.01.2009 року, зареєстрованого у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” при Держкомземі України від 02.03.2009 року за № 040961300435, укладеного між Верхньосироватською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат “Маяк” щодо земельної ділянки площею 0,1679 га, кадастровий номер № 5924782900:01:005:0375, яка знаходиться в с. Верхня Сироватка Сумського району Сумської області, виклавши пункти договору в редакції, наведеній у резолютивній частині рішення.

Відповідач з рішенням господарського суду не погодився, звернувся до апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить його скасувати, задовольнити клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

Прокурор Сумського району надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Позивач відзиву на апеляційну скаргу не надав.

Будучи належним чином повідомленими про дату і місце судового розгляду, позивач і відповідач у судове засідання не з’явились, при причини неявки суд не повідомили.

Приймаючи до уваги належне повідомлення сторін про час та місце проведення судового засідання, колегія суддів вважає можливим розглядати апеляційну скаргу у справі відповідно до ст. 75 ГПК України без участі представників позивача і відповідача за наявними в матеріалах справи документами.

Розглянувши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин та докази на їх підтвердження, юридичну оцінку, правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, заслухавши учасників процесу, колегія суддів встановила наступне.

Господарським судом першої інстанції встановлено, що 05.01.2009 року між Верхньосироватською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат “Маяк” укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, який зареєстровано у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” при Держкомземі України від 02.03.2009 року за № 040961300435.

Відповідно до пунктів 1, 2, 15 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1679 га, у тому числі під господарськими будівлями і договорами – 0,1679 га (кадастровий номер № 5924782900:01:005:0375), яка знаходиться в с. Верхня Сироватка Сумського району Сумської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Факт передачі об’єкту оренди орендодавцем (позивачем) орендарю (відповідачу) підтверджується актом приймання-передачі від 21.08.2009 року.

Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки визначена у пункті 5 договору оренди і становить 39323,02 грн.

Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 786,46 грн. за рік, що складає 2 % від нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Пунктом 11 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем (відповідачем) на розрахунковий рахунок Верхньосироватської сільської ради щомісячно рівними частинами до 30 числа звітного місяця.

Відповідно до пункту 13 договору, розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням 17 сесії 6 скликання Верхньосироватської сільської ради від 17.01.2012 року “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Верхньосироватської сільської ради (с. Верхня Сироватка, с. Залізняк, с. Новоселиця, с. Стінка, с. Захарівське) Сумського району Сумської області” затверджено нову нормативну грошову оцінку земель Верхньосироватської сільської ради.

Зазначене рішення 17 сесії 6 скликання Верхньосироватської сільської ради прийняте на виконання вимог частини другої статті 18 Закону України “Про оцінку земель”, якою встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,1679 га, кадастровий номер № 5924782900:01:005:0375, що знаходиться у с. Верхня Сироватка Сумського району Сумської області, нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки площею 0,1679 га станом на 25.02.2015 становить 236839,74 грн.

Згідно статей 288.5, 288.5.1 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.

Тому, розмір річної орендної плати за земельні ділянки має складати 7105,19 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою відповідно до умов договору в редакції 2009 року.

Частиною 8 статті 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини пов’язані із орендою землі регулюються законом.

Згідно статті 18 Закону України “Про оцінку земель”, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Статтею 2 Закону України “Про оренду землі” закріплено, що відносини пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 21 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ст. 289.2 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Частиною третьою статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно з частиною першою статті 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування”, до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року затверджено типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої зазначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до статті 30 Закону України “Про оренду землі”, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.

Порядок зміни та розірвання господарських договорів врегульовано статтею 188 Господарського кодексом України, за приписами якої, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Позивачем було направлено відповідачу лист № 2-27/854 від 02.07.2014 року з пропозицією внести відповідні зміни до договору та укласти додаткову угоду у зв’язку із зміною нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

Проте відповідач у листі № 210 від 21.08.2014 року надіслав позивачу свій проект додаткової угоди до договору з визначенням орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, зазначеної у пункті 5 договору від 05.01.2009 року, яка була чинною до 01.02.2012 року.

Оскільки, сторони не досягли згоди щодо визначення належного розміру орендної плати, прокурор звернувся до суду за захистом порушеного права позивача.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України “Про оренду землі”, однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері земельних відносин щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.

Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.

Відповідно до умов договору орендна плата, яка залежить від розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі та самої нормативної грошової оцінки землі - підлягають щорічній зміні (перегляду) у зв’язку, зокрема, зі зміною (підвищенням) нормативної грошової оцінки землі, що є підвищенням ціни на землю (підвищення цін, як то визначено пунктом 13 договору є однією з підстав для перегляду розміру орендної плати).

Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частиною третьою статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.

Згідно з ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених законом.

Про це ж йдеться у стаття 30 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Пунктом 34 договору оренди земельної ділянки від 05.01.2009 року визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв’язується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно із ч.1 ст.15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

За приписами ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином, в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Місцевим судом встановлено, що розмір орендної плати за землю законодавчо був змінений, про що орендар був повідомлений належним чином, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Рішення Верхньосироватської сільської ради від 17.01.2012 року “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Верхньосироватської сільської ради” є діючим, не скасоване та не оскаржене в судовому порядку.

Крім того, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (підвищення ціни земельної ділянки) є підставою для перегляду розміру орендної плати, згідно пункту 13 договору.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03.12.2013 р. № 3-34гс13.

Отже, суд дійшов правомірного, на думку судової колегії, висновку про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати по договору.

Позивач надіслав відповідачу пропозицію про зміну умов договору оренди, а відповідач безпідставно ухиляється від внесення змін до договору, а тому, позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Щодо підстав залишення позову без розгляду, заявлених у скарзі, у зв’язку з тим, що прокурором не підтверджено займану посаду, не подано доказів на підтвердження повноважень на подачу позову, не вказано які саме функції держави виконує визначений прокурором орган – Верхньосироватська сільська рада, не зазначено конкретно який матеріальний чи інший державний інтерес захищає прокурор цим позовом, оскільки останній вважає, що подача цього позову прокурором і захист інтересів позивача не є захистом державних інтересів, слід зазначити наступне.

Пунктом 1 частини першої статті 81 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.

У даному випадку підстави для залишення позову без розгляду згідно пункту 1 частини першої статті 81 Господарського процесуального кодексу України відсутні.

Відповідно до приписів ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що висновки, яких дійшов місцевий господарський суд є підтвердженими матеріалами справи і відповідають вимогам чинного законодавства.

Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Сумської області від 12 травня 2015 року по справі №920/339/15 залишити без змін.

Повний текст постанови підписаний 07.08.2015 року

Головуючий суддя Черленяк М.І.

Суддя Івакіна В.О.

Суддя Ільїн О.В.