Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
06 серпня 2015 р. Справа № 820/5686/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Нуруллаєва І.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 220 грн. 55 коп. (двісті двадцять грн. 55 коп.).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа розглядається у порядку скороченого провадження.
Для встановлення зареєстрованого місця проживання відповідача, ОСОБА_1, судом було направлено лист до Адресно-довідкового підрозділу ГУДМС УДМС України у Харківській області. Відповідно до даних зазначеного листа, було направлено пакет судових документів відповідачу, який повернувся до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до абз.4 ч.4 ст.33 КАС України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
З урахуванням положень ч.3, ч.4 ст. 33, ч.11 ст.35 КАС України, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ОСОБА_1 12.08.2014 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203914081200051. На підставі заяви ОСОБА_1 від 12.08.2014 року наказом від 19.08.2014 року №НТ140819 відповідачу наданий статус безробітної з 12.08.2014 року та призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу з 19.08.2014 по 13.08.2015 року. Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1, в результаті якої комісією зроблено висновок про те, що відповідач перебувала у трудових відносинах з 08.09.2014 року по момент проведення перевірки з Державною службою лікарських засобів Харківської області та отримувала дохід. Кошти, виплачені службою зайнятості відповідачу за період з 12.09.2014 по 16.09.2014 року в розмірі 220,55 грн підлягають поверненню, про що складено акт №158-МД від 03.03.2015 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було зареєстровано у Харківському міському центрі зайнятості, як особу, що шукає роботу з відкриттям персональної картки №203914081200051, дата реєстрації 12.08.2014 року.
Відповідачем 12.08.2014 року до Харківського міського центру зайнятості подана заява про надання статусу безробітного (а.с. 18).
Наказом №НТ140819 від 19.08.2014 року ОСОБА_1 надано статус безробітного і призначено виплату допомоги по безробіттю у розмірі, встановленому законодавством з 19.08.2014 року по 13.08.2015 року (а.с. 5).
Наказом №НТ140819 від 19.08.2014 року відповідачу відкладено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку із наданням особі вихідної допомоги або інших виплат при звільненні з 19.08.2014 року по 11.09.2014 року.
Наказом №НТ140917 від 17.09.2014 року ОСОБА_1 розпочато виплату допомоги по безробіттю з 12.09.2014 року.
Наказом №НТ140917 від 17.09.2014 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп.10 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 17.09.2014 року. Відповідачу з 17.09.2014 року припинено реєстрацію безробітного.
Харківським міським центром зайнятості отримано інформацію від Міністерства доходів і зборів України щодо факту отримання доходу у 3 кварталі 2014 року під час перебування на обліку в центрі зайнятості безробітної ОСОБА_1
Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1
Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
Харківським міським центром зайнятості було складено акт № 158-МД від 03.03.2015 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Звіркою встановлено, що ОСОБА_1 за наданими від Державної служби лікарських засобів у Харківській області документами ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах у період з 05.12.2011 року по 11.08.2014 року, потім з 08.09.2014 року по момент перевірки та отримувала доходи. Зазначені обставини підтверджено наказом №27-ос від 05.12.2011 року «Про переведення ОСОБА_1», Наказом №82-к від 06.08.2014 року «Про звільнення ОСОБА_1» та Наказом №102-к від 08.09.2014 року «Про призначення ОСОБА_1» Державної служб з лікарських засобів у Харківській області (а.с. 9-11). Виплата доходів відповідачу підтверджена податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку , і сум утриманого з них податку (зв.бік а.с.11-12).
Директором Харківського міського центру зайнятості винесено наказ № 290 від 05.03.2015 року про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 встановлено вжити заходів по поверненню коштів виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю за період з 12.09.2014 року по 16.09.2014 року в сумі 220,55 грн (а.с. 8).
Згідно із п.п.2 п.1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року №5067-VI безробітним визнається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до п.п. 8 п.1 ст.1 Закону України №5067-VI встановлено, що зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Згідно із п.1 ст. 4 Закону України №5067-VI визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення.
Відповідно до п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку (абз. 3 п. 6 Порядку).
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку).
Наказом №290 від 05.03.2015 року за підписом Директора Харківського міського центру зайнятості про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 встановлено вжити заходів по поверненню коштів виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю за період з 12.09.2014 року по 16.09.2014 року в сумі 220,55 грн з вимогою про повернення коштів протягом 15 календарних днів, направлено відповідачеві.
Відповідачу ОСОБА_1 направлено наказ №290 від 05.03.2015 року разом із листом-претензією від 06.03.2015 року №ХМЦЗ-02-3162-26/15, але конверт було повернуто до Харківського міського центру зайнятості у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с.7).
Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_1 було виплачено матеріальне забезпечення, яке підлягає поверненню, у розмірі 220,55 грн. (зв.бік а.с.8).
Суд зазначає, що центр зайнятості - суб'єкт владних повноважень, який реалізував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції у сфері державної політики зайнятості населення, а даний спір є публічно-правовим, тому спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Отже, Харківський міський центр зайнятості як робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття при реалізації повноважень, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" під час стягнення у судовому порядку коштів, виплачених як допомога по безробіттю, виступає суб'єктом владних повноважень по відношенню до громадян.
Відповідно до ст. 39 Закону № 1533-ІІІ спори що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки на час здійснення виплат відносився до категорії зайнятого населення.
Відповідач доказів сплати незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 220,55 грн. суду не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в особі Харківського міського центру зайнятості, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 220 (двісті двадцять) грн. 55 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Нуруллаєв І.С.