Справа № 815/5613/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого по справі судді Бжассо Н.В.
за участю секретаря Музика І.О.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1 (за довіреністю),
відповідача: ОСОБА_2 (згідно паспорту),
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Одеса справу за адміністративним позовом Центра зайнятості Суворовського району м. Одеси до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов, Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси, за результатом якого позивач просить стягнути з ОСОБА_2 на користь ЦЗ Суворовського району м. Одеси 3 755 грн. 60 коп. та перерахувати кошти до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги наступними доводами.
Як зазначає позивач, Центр зайнятості Суворовського району м. Одеси є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Починаючи з 17.07.2013 року, в Центрі зайнятості м. Одеси, як особа, що шукає роботу зареєстрована ОСОБА_2.
19.07.2013 року, відповідачу надано статус безробітного та 24.07.2013 року, призначено виплату допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, протягом 360 календарних днів з 24.07.2013 року по 18.07.2014 року (Наказ ЦЗ № НТ 130724 від 24.07.2013 року).
На підставі п.п. 18 п. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та на виконання Наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.02.2009 року «Про затвердження Порядку розслідування страхового випадку та обґрунтованості призначення матеріального забезпечення безробітним», спеціалістами служби зайнятості було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості призначення ОСОБА_2 виплат матеріального забезпечення.
В ході розслідування встановлено, що в період перебування на обліку в службі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю, відповідач працювала та отримувала доходи, про що свідчать відомості, що надійшли до Центру зайнятості з Державної податкової адміністрації України, про що було складено акт розслідування № 423 від 15.07.2014 року, згідно якого в період з 16.10.2013 року по 17.12.2013 року, за договором цивільно-правового характеру з Благодійною фундацією «Хесед Шаарей Ціон», ОСОБА_2 надавала підприємству послуги, за що отримувала винагороду, згідно актів здачі-прийомки виконаних робіт.
Позивач зазначає, що своїми діями відповідач порушила вимоги п.п. 2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальна страхування на випадок безробіття», згідно яких, застраховані особи, зареєстровані в Центрі зайнятості зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що випливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного, позивач вважає, що відповідач незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 3 755, 60 грн., яку має повернути позивачу.
В ході судового розгляду справи представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_2, проти задоволення заявлених позовних вимог не заперечувала, але просила суд не стягувати всю суму заборгованості відразу, оскільки це значено погіршить її матеріальне становище.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, 19.07.2013 року, ОСОБА_2 надано статус безробітного та згідно Наказу ЦЗ № НТ 130724 від 24.07.2013 року, призначено виплату допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, протягом 360 календарних днів з 24.07.2013 року по 18.07.2014 року.
Згідно положень п. 2 ч.1 ст. 1 Закону України від 05.07.2012 року № 5067 VI «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Кореспондуючу норму містить п. 6.14 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 р. «Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» - якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 15.07.2014 року, складеного Одеським міським центром зайнятості за результатом розслідування страхового випадку, судом встановлено, що ОСОБА_2, у 4 кварталі 2013 року, виконувала роботи за договором цивільно-правового характеру про виконання робіт від 16.10.2013 року № 16/10/13/01 та отримала дохід у сумі 5629, 89 грн., що під час перевірки було підтверджено актами здачі приймання виконаних робіт від 16.10.2013 року № 16/10/13/01 за жовтень, листопад та грудень 2013 року.
Відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року - сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що у період часу з 16.10.2013 року по 17.12.2013 року ОСОБА_2 отримувала допомогу по безробіттю безпідставно, оскільки в зазначений період відносилася до зайнятого населення, що виключало підстави виплати та отримання допомоги по безробіттю.
Наказом Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси від 04.09.2014 року № НТ140904, прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 суми отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 3 755, 60 грн.
Претензією від 05.04.2014 року № 1800/02/04, ОСОБА_2, запропоновано повернути кошти в добровільному порядку протягом місяця з дня отримання претензії.
Згідно поштового повідомлення про отримання рекомендованого листа, судом встановлено, що претензію Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси, ОСОБА_2 отримала 09.09.2014 року, але станом на час розгляду справи в добровільному порядку безпідставно отримані кошти допомоги по безробіттю не повернула.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Центр зайнятості Суворовського району м. Одеси, відповідно до п. 28 Указу Президента України «Про державну службу зайнятості України» від 16.01.2013 року № 19/2013, представляє інтереси Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в судових та інших органах.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених фактів суд приходить до висновку, що Центр зайнятості Суворовського району м. Одеси діяв на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, у межах наданих йому повноважень, у звязку з чим заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71,86, 159-164 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити адміністративний позов Центра зайнятості Суворовського району м. Одеси до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь Центра зайнятості Суворовського району м. Одеси 3 755 (три тисячі сімсот пятдесят пять) грн. 60 копійок та перерахувати кошти до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття на р/р 37170304900009, Банк ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 22500430 код платежу 50040400;04.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.В.Бжассо
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь Центра зайнятості Суворовського району м. Одеси 3 755 (три тисячі сімсот пятдесят пять) грн. 60 копійок та перерахувати кошти до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття на р/р 37170304900009, Банк ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 22500430 код платежу 50040400;04.
21 жовтня 2014 року.