Ухвала суду № 48057542, 31.07.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2015
Номер справи
820/4989/15
Номер документу
48057542
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

31.07.2015 р. № 820/4989/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Сальниковій Г.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, представник третьої особи 1 - ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа 2, третя особа 3 - не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Близнюківської районної державної адміністрації, третя особа 1 - ПП "Агро - Альянс - 2007", третя особа 2 - ОСОБА_6, третя особа 3 - ТОВ "Промінвестиція" про визнання нечинним розпорядження, визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду із позовом до Близнюківської районної державної адміністрації, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, які прийняті судом до розгляду, просить суд:

- скасувати розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) та № 232 від 08.05.2015 року «Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв); № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв);

- визнати незаконними дії Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області по видачі розпоряджень № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) та № 232 від 08.05.2015 року «Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв); № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв);

- зобов'язати Близнюківську районну державну адміністрацію Харківської області скасувати розпорядження № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) та № 232 від 08.05.2015 року «Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 36 від 22.01.2015 року «Про визначення нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв); № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв).

- заборонити Близнюківській районній державній адміністрації Харківської області розпоряджатися земельними частками паї, що перебувають в колективній власності колишнього СВК Харківська овочева фабрика, та на які видані громадянам-колишнім членам СВК Харківська овочева фабрика сертифікати на право на земельні частки (паї), що розташовані на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, які ці громадяни реалізуючи своє право здають в оренду;

- заборонити Близнюківській районній державній адміністрації Харківської області відносити до нерозподілених (невитребуваних) земельниі частки (паї), що перебувають в колективній власності колишнього СВК Харківська овочева фабрика, та на які видані громадянам-колишнім членам СВК Харківська овочева фабрика сертифікати на право на земельні частки (паї), що розташовані на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, які ці громадяни отримали та реалізують своє право володіти, користуватися та розпоряджатися зазначеною часткою.

У судовому засіданні 31.07.2015 року представниками третьої особи 1 заявлено клопотання про закриття провадження у справі № 820/4989 в частині оскарження розпоряджень Близнюківської районної державної адміністрації № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), які належить розглядати в порядку цивільної юрисдикції.

Представник позивача заперечив проти задоволення вищевказаного клопотання.

Представник відповідача підтримав заявлене клопотання.

Третя особа 2 в процесі розгляду справи просила розглянути справу без її участі.

Третя особа 3, належним чином повідомлена про датку, час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявилася, своєї правової позиції по справі не висловлювала.

Суд, вивчивши доводи поданого клопотання, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зміст норм процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, дійшов наступного висновку.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі«Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті б Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (...). З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Вжитий у цій процесуальній нормі термін суб'єкт владних повноважень позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Статтею 80 ЗК установлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

За змістом статей 2 та 5 ЗК місцеві державні адміністрації, як органи державної ради при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що у відносинах, які склалися між сторонами, відповідач як власник землі вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для подальшої передачі її у власність в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій.

Таким чином суд зазначає, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність, оренду, користування (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 11.11.2014 року у справі № 21-493а14, від 17.02.2015р у справі № 21-551а14, від 24.02.2015р. у справі № 21-34а15 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.04.2015р. у справі № 441/2197/13-а.

Відповідно до ч.1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суд зазначає, що оскарження розпоряджень Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), похідних від нього вимог, є розпорядженням відповідача, як власника земельної ділянки і таким чином, не є рішенням субєкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій у розумінні частини першої статті 17 КАС, а тому не може бути предметом оскарження в адміністративному суді.

Керуючись положеннями ст. ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання третьої особи 1 про часткове закриття провадження по справі задовольнити.

Закрити провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_5 до Близнюківської районної державної адміністрації, третя особа 1 - ПП "Агро - Альянс - 2007", третя особа 2 - ОСОБА_6, третя особа 3 - ТОВ "Промінвестиція" про визнання нечинним розпорядження, визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про:

-скасування розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв);

-визнання незаконними дії Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області по видачі розпоряджень № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв);

- зобов'язання Близнюківську районну державну адміністрацію Харківської області скасувати розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області № 76 від 18.02.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), №215 від 28.04.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв), № 231 від 08.05.2015 року Про внесення змін до розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 18 лютого 2015 року №76 та № 229 від 08.05.2015 року Про надання в оренду нерозподілених земельних часток (паїв).

Розяснити позивачу, що він має право звернутись із зазначеним позовом в порядку цивільного судочинства.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали виготовлено 04.08.2015 року.

Суддя Горшкова О.О.