ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/2161/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Канигіної Т.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Колодяжного Д.В.,
відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
позивача Управління праці та соціального захисту населення Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської областідо відповідача ОСОБА_1про зобовязання повернення коштів
В С Т А Н О В И В:
11 червня 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Решетилівської районної державної адміністрації (надалі Управління, позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом ( з урахуванням уточнень до нього від 23.07.2015) до ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1, відповідач) про визнання протиправними дій ОСОБА_1 щодо неправомірного отримання коштів щомісячної адресної допомоги; стягнення з відповідача переотриманих коштів допомоги в сумі 5 127,20 грн на користь Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при зверненні до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 надала позивачу недостовірні відомості щодо свого майнового стану, внаслідок чого відповідачу безпідставно виплачено грошову допомогу в розмірі 5 127,20 грн. Відповідач зазначає про те, що відповідачем отримано повідомлення Управління про необхідність повернення виплачених коштів грошової допомоги, однак, кошти ОСОБА_1 в добровільному порядку на рахунок Управління перерахувати відмовилась, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Позивач у судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання від 23.07.2015 про розгляд справи за відсутності представника Управління.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. При цьому, ОСОБА_1 визнавала, що має у власності будинок по пров. Луговому в с. Березняки Решетилівського району Полтавської області, отриманий у спадок від померлого батька. Вказувала, що зазначений будинок не відповідає достатнім умовам проживання немає води, газу, а працівники Управління перед призначенням матеріальної допомоги не перевіряли умови проживання. Окрім того зазначала, що є інвалідом по зору, у будинку проживає разом зі своїм психічно - хворим сином - інвалідом, має тяжкий матеріальний стан, а тому кошти повертати відмовилась. Також наголошувала на тому, що при поданні заяви на отримання допомоги працівники Управління знали щодо наявності у відповідача майна, переданого їй за спадщиною.
Суд, заслухавши пояснення відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, згідно з довідкою від 04.11.2014 № 1624000117 /а.с. 28/. За змістом даної довідки ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території до с. Сухорабівка, с. Березняки, Решетилівський район, Полтавська область, 38432.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 стала на облік до Решетилівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Полтавській області (дата проставлення штампу про перебування на території району 30.04.2015) /а.с. 28 на звороті/.
ОСОБА_1 04.11.2014 звернулася до Управління із заявою про призначення щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг /а.с. 8/. У цій заяві, зокрема зазначено про відсутність у будь-кого з членів сімї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Рішенням Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 05.11.2014 ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 04.11.2014 по 03.05.2015 в розмірі 1 768 грн щомісячно /а.с. 9/.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі Порядок), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
При цьому, пунктом 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається, зокрема у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Згідно з пунктом 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.02.2015, отриманої за заявою уповноваженої особи Управління /а.с. 10-11/, ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: Полтавська область, Решетилівський район, с. Березняки, пров. Луговий, 2 (дата державної реєстрації 01.11.2013). Розпорядженням начальника Управління праці та соціального захисту населення Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області від 26.02.2015 ОСОБА_1 припинено виплату грошової допомоги з 01.02.2015 /а.с. 12/.
З огляду на те, що у володінні сім'ї на час звернення із заявою про призначення грошової допомоги перебував житловий будинок за адресою: Полтавська область, Решетилівський район, с. Березняки, пров. Луговий, 2, відповідач не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбаченої Порядком.
Таким чином, за період з 04.11.2014 по 31.01.2015 ОСОБА_1 безпідставно отримано грошову допомогу переміщеним особам на проживання в загальному розмірі 5 127,20 грн, що підтверджується довідкою від 27.03.2015, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с.13/.
Відповідно до пункту 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Управлінням направлено на адресу відповідача лист від 17.03.2015 № 1580-02 про необхідність повернення на рахунок Управління переплати допомоги переміщеним особам в сумі 5 127,20 грн за період з 04.11.2014 по 31.01.2015 /а.с. 15/, який відповідач отримала 19.03.2015 особисто під підпис.
Згідно з заявою від 20.03.2015 ОСОБА_1 в добровільному порядку переотримані кошти адресної допомоги в розмірі 5 127,20 грн повертати відмовилась /а.с.16/.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 переотриманих коштів допомоги в розмірі 5 127,20 грн підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій ОСОБА_1 стосовно неправомірного отримання коштів щомісячної адресної допомоги, то вони не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за звернення суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Зі змісту пункту першого вбачається, що позовні вимоги про оскарження дій, у тому числі визнання їх протиправними можуть бути заявлені лише до суб'єкта владних повноважень, а не до фізичної особи, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ОСОБА_1 щодо неправомірного отримання коштів щомісячної адресної допомоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення переотриманих коштів допомоги задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (код ЄДРПОУ 02770127, вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, 36023), на розрахунковий рахунок 35211056056052357, МФО 831019, КЕКВ 2730, КФК 2501480, призначення платежу повернення переотриманих коштів допомоги в розмірі 5 127,20 грн (пять тисяч сто двадцять сім гривень двадцять копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 04 серпня 2015 року.
СуддяТ.С. Канигіна