Постанова № 48050847, 01.04.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
804/1866/15
Номер документу
48050847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2015 р. Справа № 804/1866/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_2В.» до ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування повідомлення, наказу,-

ВСТАНОВИВ:

Селянське (фермерське) господарство «ОСОБА_2В.» звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому з урахуванням уточнень просить: - визнати дії ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо призначення та проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2 з 02 березня 2015 року тривалістю 20 робочих днів за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р. протиправними; - визнати протиправним та скасувати повідомлення від 16.02.2015 р. №8/221 вих.№16.02.2015р. №3586/10/04-07-22-03 ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2В.» з 02.03.2015 року тривалістю 20 робочих днів за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р.; - визнати протиправним та скасувати наказ від 16.02.2015 року №208 (000323) ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2В.» з 02.03.2015 року тривалістю 20 робочих днів за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що повідомлення про проведення перевірки №8/221 від 16.02.2015р. та Наказ №208 від 16.02.2015р. є протиправними, оскільки відповідач не мав права вносити позивача до плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок на 2015р., оскільки порушено трирічний строк періодичності проведення перевірок платників податків із незначним ступенем ризику, так як попередня перевірка, яка охоплювала період діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства 3 календарні роки була проведена 14.10.2013р. Крім того, у звязку з відсутністю всіх необхідних документів та належного повідомлення про проведення перевірки, працівники відповідача до проведення перевірки допущені не були. Також підставою для відмови позивачем у допуску до перевірки відповідача була відсутність голови СФГ «ОСОБА_2В.» - ОСОБА_4 на роботі, так як остання перебувала на лікарняному. У звязку з чим, позивач вважає, що оскаржувані Повідомлення та Наказ є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач правом на надання письмових заперечень, чи пояснень по суті спору станом на час прийняття судом рішення по суті спору не скористався.

Представник позивача проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином.

Ухвалою суду від 01.04.2015р. відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно Наказу ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №332 від 01.10.2013р., наказано провести з 14.10.2013 тривалістю 20 робочих днів планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства СФГ ОСОБА_2 за період з 01.07.2010 по 31.12.2012 та видане повідомлення №43/221 від 01.10.2013р. про те, що з 14.10.2013р. буде проводитись документальна планова виїзна перевірка СФГ ОСОБА_2

Наказом ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №475 від 27.11.2013р. подовжено з 11.11.2013 тривалістю 10 робочих днів планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства СФГ ОСОБА_2 за період з 01.07.2010 по 31.12.2012.

Згідно Наказу ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №1746 від 23.12.2014р., відповідно до плану-графіку проведення перевірок на І квартал 2015р., наказано провести з 14.01.2015 тривалістю 20 робочих днів планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства СФГ «ОСОБА_2В.» за період з 01.01.2013 по 30.09.2014 та видане повідомлення №88/221 від 24.12.2014р. про те, що з 14.01.2015р. буде проводитись документальна планова виїзна перевірка СФГ «ОСОБА_2В.».

ОСОБА_3 обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області ОСОБА_3 №26510/10/04-07-22-03 від 30.12.2014р. повідомила позивача, що у звязку зі змінами плану-графіку на 1 квартал 2015р., ОСОБА_3 ОДПІ просить вважати наказ №1746 від 23.12.2014 та повідомлення №88/221 від 24.12.2014 відкликаними.

У ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №66/10/04-07-22-03 від 05.01.2015р. на адресу СФГ ОСОБА_2 зазначено, що стосовно пунктів 1, 2 Вашого запиту від 25.12.2014 №502, складання плану-графіку документальних перевірок здійснюється у відповідності до наказу ДФС України від 05.08.2014 року №26/ДСК «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання».

Вищезазначений наказ є внутрішнім документом з обмеженим доступом, відповідно і плани-графіки проведення документальних перевірок СГ мають гриф «Для службового користування», тому інформування підприємств щодо критеріїв, за якими вони були включені до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання не передбачено нормативними актами та суперечить правилам користування документами з обмеженим доступом.

Відповідно до оскаржуваного Наказу ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №208 від 16.02.2015р., згідно з планом-графіком проведення перевірок на І квартал 2015р., наказано провести з 02.03.2015 тривалістю 20 робочих днів планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства СФГ «ОСОБА_2В.» за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 та видане повідомлення №8/221 від 16.02.2015р. про те, що з 02.03.2015р. буде проводитись документальна планова виїзна перевірка СФГ «ОСОБА_2В.».

02.03.2015р. позивачем було відмовлено фахівцям відповідача у допуску до проведення перевірки, у звязку з тим, що оригінал та копія наказу на проведення перевірки не предявлені та були відсутні, про що міститься відповідний запис у Направленнях на перевірку від 26.02.2015р. №85/2201, №82/2201, копії яких наявні в матеріалах справи.

Листом №99 від 02.03.2015р. позивач повідомив відповідача, що посадова особа СФГ ОСОБА_2 головний бухгалтер господарства ОСОБА_5 перебуває на лікарняному та прохають термін (строки) перевірки перенести, так як кінцева дата лікування не відома.

04.03.2015р. позивачем було відмовлено фахівцям відповідача у допуску до проведення перевірки, у звязку з тим, що оригінал та копія наказу на проведення перевірки не предявлені та були відсутні, про що міститься відповідний запис у Направленні на перевірку від 02.03.2015р. №91/22-01, копія якого наявна в матеріалах справи.

Листом №102 від 04.03.2015р. позивач повідомив відповідача, що поштовим шляхом поштову кореспонденцію щодо повідомлення про перевірку та наказ про проведення перевірки позивачем станом на 10.30год. 04.03.2015р. не отримано, податковими інспекторами особисто при спілкуванні нарочним способом не вручено. СФГ «ОСОБА_2В.» не відмовляється від допуску податкових інспекторів до перевірки, однак допуск їх буде здійснюватись у відповідності до норм Податкового кодексу України.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України (надалі ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.77.1, п.77.2 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п.77.4 вказаної статті, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

П.77.6 вказаної статті передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Згідно п.81.1 статті 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відповідно до п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно із п.п.1.2.1 «Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків», затверджені Наказом Державної фіскальної служби України №22 від 31.07.2014, рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу із зазначенням суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.

Згідно Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затверджених Наказом ДПС України №553 від 27.06.2012р., формування та коригування планів-графіків здійснюється засобами АІС «Облік податків і платежів».

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний.

Платники податків із незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Як вбачається з матеріалів справи, Наказом податкового органу №208 від 16.02.2015 року «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ «ОСОБА_2В.», копія якого наявна в матеріалах справи, згідно з планом-графіком проведення перевірок на І квартал 2015р., наказано провести з 02.03.2015 тривалістю 20 робочих днів планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства СФГ «ОСОБА_2В.» за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 та видане повідомлення №8/221 від 16.02.2015р. про те, що з 02.03.2015р. буде проводитись документальна планова виїзна перевірка СФГ «ОСОБА_2В.».

Разом з тим, судом встановлено, що у направленнях на перевірку від 26.02.2015р. та 02.03.2015р., як одну із підстав проведення документальної планової виїзної перевірки, зазначено наказ від 16 лютого 2015 року №208, з яким позивача не ознайомлено, про що міститься відповідний запис у вказаних направленнях, копії яких наявні в матеріалах справи.

Аналізуючи вищевказані норми діючого законодавства, суд звертає увагу, що обов'язковою умовою здійснення документальної планової перевірки платника податків є надіслання йому рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів.

Як вбачається з матеріалів справи, докази надіслання позивачу копію Наказу про проведення перевірки рекомендованим листом із повідомленням про вручення за 10 календарних днів до початку перевірки або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку відсутні.

Також суд зазначає, що попередня документальна планова виїзна перевірка СФГ «ОСОБА_2В.» відповідачем проводилась в жовтні-листопаді 2013р., за період з 01.07.2010р. по 31.12.2012р., що підтверджується Наказами про проведення перевірки №332 від 01.10.2013р., №475 від 07.11.2013р. та повідомленням на перевірку №43/221 від 01.10.2013р., копії яких наявні в матеріалах справи.

Відповідачем не надано доказів щодо встановленого ступеню ризику підприємства, від якої залежить періодичність проведення перевірок, при цьому платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, таким чином, у супереч зазначеному, відповідачем не надано доказів правомірності включення позивача до плану-графіка в межах трирічного строку від попередньої перевірки.

При цьому, на виконання ухвали суду про витребування від ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області паперового носія витягу з плану-графіку (зі змінами) проведення документальних планових виїзних перевірок на 2015р. з відомостями відносно СФГ «ОСОБА_2В.»; документів, які обґрунтовують підстави включення до нього СФГ «ОСОБА_2В.» відповідачем зазначена інформація не надана.

Листом №99 від 02.03.2015р. позивач повідомив відповідача, що посадова особа СФГ ОСОБА_2 головний бухгалтер господарства ОСОБА_5 перебуває на лікарняному та прохають термін (строки) перевірки перенести, так як кінцева дата лікування не відома.

Крім того, відповідно до п. 8 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Таким чином, на підставі викладеного, враховуючи норми чинного законодавства, та обставини справи в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного Наказу №208 від 16.02.2015р. «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2В», діяв всупереч нормам чинного законодавства, правомірність своїх дій останнім не доведена, правом на надання заперечень останній не скористався, витребувані судом докази не надав, відповідно позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а оскаржуваний Наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд зазначає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій ОСОБА_3 ОДПІ щодо призначення та проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2 з 02 березня 2015р. не підлягають задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає його змісту, наслідком зазначених дій є винесений Наказ про проведення перевірки, який і є предметом оскарження за даним адміністративним позовом.

Також, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо скасування повідомлення «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2В.» про від 16.02.2015 р. №8/221 вих.№16.02.2015р. №3586/10/04-07-22-03, оскільки означений документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке може бути оскаржене в розумінні ст.17 КАС України, воно не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, а також не має безпосереднього впливу на права та обов'язки позивача. За своїм змістом повідомлення про проведення перевірки носить лише інформативний характер та направляється з метою повідомлення платника податків про те, що така перевірка матиме місце. При цьому рішенням суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо породжує виникнення, зміну або припинення правовідносин між податковим органом та платником податків та відповідні права і обов'язки з цього приводу, є наказ про призначення перевірки, тому саме оскарження такого наказу, у разі незгоди з ним, є належним способом захисту прав позивача, яким останній і скористався.

Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині щодо скасування повідомлення про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки від 16.02.2015 р. №8/221 вих.№16.02.2015р. №3586/10/04-07-22-03.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_2В.» до ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області «Про проведення планової виїзної документальної перевірки СФГ ОСОБА_2В.» №208 від 16.02.2015р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя ОСОБА_1