Постанова № 48050545, 27.07.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2015
Номер справи
809/2443/15
Номер документу
48050545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" липня 2015 р. Справа № 809/2443/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Котик Д.М.

за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справуза позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Даноша"

до відповідача: Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000092200 від 11.03.2015,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Даноша" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000009200 від 11.03.2015.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно прийнято оскаржуване повідомлення-рішення №0000092200 від 11.03.2015, яке суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав наведених в позовній заяві. Суду пояснив, що на підставі договору оренди землі укладеного між ТОВ "Даноша" та Ланівською сільською радою та згідно вимог ст.288 Податкового кодексу України, встановлено розмір орендної плати за землю у відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Натомість відповідач безпідставно звернувся до відділу Держземагенства у Галицькому районі для отримання інформації про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує позивач, а не до Ланівської сільської ради, яка є замовником проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки і в якої зберігаються оригінали відповідної технічної документації, на підставі чого було отримано не достовірні відомості. В результаті чого складено акт перевірки № 274/09-06-22-01/32464900 від 17.02.2015 та протиправно винесено податкове повідомлення-рішення №000009200 від 11.03.2015. Просив позов задовольнити, визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області №0000092200 від 11.03.2015.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, з підстав наведених в письмовому запереченні (а.с.53-55). Зазначила, що проведеною відповідачем перевіркою ТОВ "Даноша" встановлено, що у поданих звітних та уточнюючих деклараціях з плати за землю (орендна плата) за 2012, 2013 та 2014 роки нараховано та сплачено орендну плату за земельну ділянку під господарськими дворами площею 4,6368 га із застосуванням нормативної грошової оцінки, яка не відповідає відомостям державного земельного кадастру земельних ділянок Ланівської сільської ради, на підставі чого занижено суми податку на додану вартість, не сплачено штрафні санкції при поданні уточнюючого розрахунку, а тому відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення №0000092200 від 11.03.2015. В задоволені позову просила відмовити.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

ДПІ у Галицькому районі проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Даноша" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 30.09.2014 року про що складено акт № 274/09-06-22-01/32464900 від 17.02.2015 року (а.с.10).

При проведенні перевірки встановлено порушення п.286.1, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем занижено плату за землю (оренда землі) по Ланівській сільській раді за 2012 рік в сумі 33085,21 грн., за 2013 рік в сумі 33085,21 грн. та за 2014 рік в сумі 33085,21 грн.

Висновок акту перевірки ТОВ "Даноша", ґрунтується на тому що при визначенні розміру плати за землю у податкових деклараціях за 2012-2014 роки, поданих позивачем до ДПІ у Галицькому районі, застосовано нормативно грошову оцінку, яка не відповідає даним Державного земельного кадастру земельних ділянок Ланівської сільської ради.

На підставі вищевказаного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000092200 від 11.03.2015, якими позивачу визначено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 148 883,43 грн., з яких за оснвним платежем 99255,63 грн., за штрафними санкціями 49627,80 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та обгрунтованості заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи між Ланівською сільською радою Калуського району Івано-Франківської області (орендодавцем) та ТОВ "Даноша" (орендарем) укладено договір оренди землі від 15.12.2005, зареєстрований у Галицькому районному відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2005 № 0405301-00071 (а.с.20-24).

Згідно вищезазначеного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,6368 га. (п.1), цільове призначення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (п.15). Відповідно до п.4 Договору нормативна грошова оцінка становить 20 426,87 грн., розмір орендної плати складає 9 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить на момент укладення договору 1838,42 грн. в рік (п.8).

Згідно матеріалів справи з метою отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка надана в оренду ТОВ "Даноша" відповідно до договору оренди землі від 15.12.2005 та копій відповідних офіційно оприлюднених документів, якими затверджено нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки, позивачем надіслано відділу Держземагенства у Галицькому районні запит № 624 від 25.03.2015 (а.с.28).

На вказану заяву відділ Держземагенства у Галицькому районі надав довідку № 03-14/0486 від 30.03.2015, в якій вказав, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2012-2014 роки становила 8,50 грн., а відповідні документи офіційного оприлюднення щодо зміни нормативної грошової оцінки знаходяться у відповідних місцевих радах (а.с.29).

Однак з технічної документації з грошової оцінки земель Ланівської сільської ради, що виготовлена в 2001 році і була чинною для розрахунку орендної плати за 2012-2014 роки, не зазначено вартості 1 м. кв. в розмірі 8,50 грн. за будь-які землі сільськогосподарського призначення (а.с.30-34).

Згідно довідки № 109 від 20.07.2015 з 2001 року грошова оцінка землі по Ланівській сільській раді не проводилась, зміни до Технічної документації з грошової оцінки земель від 15 грудня 2005 року не вносились.

Із довідки виданої Галицьким районним відділом земельних ресурсів № 01-02-04/1168 від 20.12.2005 вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4.6368 га ріллі, яка відведена ТОВ "Даноша" для будівництва спеціалізованої свиноферми на території Ланівської сільської ради в межах населеного пункту становить 20426.87 грн. в т.ч. 4405 грн.38 коп. за 1 га. (а.с.26).

Крім того 13.02.2012 Управління Держкомзему у Галицькому районі видано довідку № 05-16/0510 відповідно до якої зазначило, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які знаходяться в оренді ТОВ "Даноша" станом на 01.02.2012 року по Ланівській сільській раді становить 11 846,55грн./га - рілля та 3 709,06грн./га пасовище, звідки випливає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,6368 га, яку орендує позивач станом на 01.02.2012 року складала 1,18грн./м.кв, що спростовує інформацію, що міститься у довідці відділу Держземагенства у Галицькому районі № 03-14/0486 від 30.03.2015.

Судом встановлено, що визначення суми орендної плати в розмірі - 8,50 грн./м. кв. відділом Держземагенства у Галицькому районі здійснено з використанням таблиці про нормативну грошову оцінку різного функціонального використання з технічної документації з грошової оцінки земель с. Лани, що затверджена в 2001 році та знаходиться під №11. Вартість за метр квадратний вказаної земельної ділянки становить 6,42 грн. та з урахуванням застосованої індексації попередніх років склав 8,50 грн./м. кв. (а. с. 63).

Згідно таблиці про нормативну грошову оцінку різного функціонального використання з технічної документації з грошової оцінки земель с. Лани, що затверджена в 2001 році та знаходиться під №11 базова вартість 6,42 грн./м. кв. відповідає вартості земельних ділянок "Землі житлової забудови" (а.с. 32).

У відповідності ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Земельна ділянка, яка орендується позивачем згідно договору та яка відведена ТОВ "Даноша" для будівництва спеціалізованої свиноферми на території Ланівської сільської ради в межах населеного пункту не відноситься до земель житлової забудови, а тому застосування, при визначенні податковим органом грошового зобовязання згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вартості квадратного метра в розмірі 6,42 грн. є безпідставним.

Крім цього, відповідачем не спростовано правильність визначення позивачем податкових зобовязань за платежем "плата за землю" згідно поданих декларацій та розрахунків.

Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Відповідно до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Пунктом 286.2 ст.286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п.287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

На виконання вимог законодавства позивачем самостійно обчислено суму податку з врахуванням нормативної оцінки, яка діяла в період виникнення спірних правовідносин та подано контролюючому органу податкові декларації (а.с.108-131), суми нарахованого податку самостійно визначені платником податків сплачені, що не заперечується сторонами.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Даноша" підлягають задоволенню, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення є безпідставним та підлягає скасуванню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області №0000092200 від 11.03.2015.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Даноша", код 32464900, сплачений судовий збір у сумі 2977 (дві тисячі дев'ятсот сімдесят сім ) грн. 66 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 03.08.2015 року.