УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
06 серпня 2015 року Справа № 803/2004/15
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління МВС України у Волинській області про визнання частково незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
04 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління МВС України у Волинській області Управління МВС України у Волинській області про визнання незаконним та скасування пункту 1.2 рішення колегії Управління МВС України у Волинській області від 27.10.1997 року «Про завдання органів та підрозділів внутрішніх справ області по виконанню розпорядження МВС України від 01.10.1997 року №219 та про стан використання бюджетних та позабюджетних коштів, дотримання доведеного ліміту фонду заробітної плати за 9 місяців 1997 року» в частині скасування з 01.08.1997 року особам рядового і начальницького складу встановлених раніше доплат і надбавок.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду з таких підстав.
Відповідно до частини першої та другої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено позов про визнання незаконним пункту 1.2 рішення колегії Управління МВС України у Волинській області від 27.10.1997 року «Про завдання органів та підрозділів внутрішніх справ області по виконанню розпорядження МВС України від 01.10.1997 року №219 та про стан використання бюджетних та позабюджетних коштів, дотримання доведеного ліміту фонду заробітної плати за 9 місяців 1997 року» в частині скасування з 01.08.1997 року особам рядового і начальницького складу встановлених раніше доплат і надбавок.
Як зазначає позивач, 18.05.2001 року він був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з посади помічника начальника чергової частини оперативного чергового чергової частини штабу Луцького міського відділу. З дати звільнення йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка неодноразово перераховувалась виходячи із розмірів грошового забезпечення, встановленого законом.
Так, в січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького міського відділу з проханням надати йому інформацію про розміри грошового забезпечення у 1996-2001 роках для перевірки правильності нарахування його пенсії за вислугу років. З довідки Луцького міського відділу про щомісячні доходи ОСОБА_1 від 03.02.2015 року №К-9 позивачу стало відомо про те, що у 1997 році йому було зупинено виплату премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань.
На звернення позивача до Луцького міського відділу із заявою про видачу йому письмового наказу керівника про встановлення надбавки за виконання особливо важливих завдань та наказу про скасування цієї надбавки останній у своїй відповіді від 25.06.2014 року №11214 повідомив, що надбавки за виконання особливо важливих завдань встановлювались відповідно до Указу Президента України від 04.10.1997 року №926 та були скасовані відповідно до рішення колегії УМВС України у Волинській області від 27.10.1997 року.
Крім того, УМВС України у Волинській області у своїй відповіді від 17.07.2015 року №15/136639 надав позивачу копію витягу із рішення колегії від 27.10.1997 року та повідомив, що наказ начальника УМВС України у Волинській області на виконання пункту 1.2 рішення колегії від 27.10.1997 року в частині скасування всьому особовому складу з 01 серпня 1997 року встановлених раніше надбавок і доплат відсутній.
Вказуючи на те, що оскільки рішення колегії не знайшло свого правового оформлення в наказі начальника УМВС, а розпорядженням МВС України від 01.10.1997 року №219 не ставилась вимога про скасування особовому складу органів внутрішніх справ України встановлених раніше доплат і надбавок, позивач вважає оскаржуване рішення колегії незаконним та просить його скасувати в судовому порядку.
Водночас, позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду, яке обґрунтоване тим, що оскаржуване рішення колегії йому до відома не доводилось. Про незаконність даного рішення позивач дізнався лише 17.07.2015 року, коли з відповіді УМВС України у Волинській області №15/136639 від 17.07.2015 року йому стало відомо про відсутність відповідного наказу керівника про затвердження рішення колегії.
Разом з тим, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду без поважних причин. Так, в адміністративному позові ОСОБА_1 стверджує про те, що він знав про припинення виплати йому надбавки за виконання особливо важливих завдань з 01.08.1997 року, однак не знав, з яких причин було припинено виплату, оскільки вважав, що скасування виплати було законним, тобто за відповідним наказом начальника УМВС.
Вказані обставини свідчать про те, що позивач був обізнаний про припинення виплати йому надбавки за виконання особливо важливих завдань ще під час проходження служби, тобто протягом 1997-2001 років, відтак знав про порушення його прав та інтересів.
Суд не приймає до уваги твердження ОСОБА_1 про те, що він не знав, з яких причин було припинено виплату, а дізнався про підстави скасування надбавки лише з відповіді УМВС України у Волинській області №15/136639 від 17.07.2015 року, з огляду на що саме з цієї дати слід обраховувати строк звернення до суду, оскільки позивач не був позбавлений можливості при скасуванні надбавки звернутись до керівництва УМВС з метою отримання відповідного рішення.
Крім того, суд зауважує, що оскаржуване позивачем рішення колегії УМВС України у Волинській області прийняте 27.10.1997 року, тобто з часу його прийняття спливло більше 17 років. Водночас при отриманні грошового атестата та при перерахунку пенсії з 01.01.2005 року ОСОБА_1 не звертався до УМВС України у Волинській області про порушення своїх прав, про що він особисто зазначає у позовній заяві.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для поновлення пропущеного позивачем строку звернення до суду, з огляду на що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду, розяснивши позивачу його право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 100, 107 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління МВС України у Волинській області про визнання частково незаконним та скасування рішення залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
СуддяН.Б.Плахтій