Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/575/15-а
Провадження № 2-а/670/52/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2015 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Потапова О.О.,
за участю секретаря Кушнір - Чуприни О.В.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Віньківці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області, про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
14 липня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Посилається на те, що з 29.05.2015 року йому була відповідачем призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пенсійне забезпечення посадових осіб органу місцевого самоврядування здійснюється у порядку визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу» зі змінами від 28.12.2014 року. З 1 січня 2015 року пенсія призначається державним службовцям в розмірі 60% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Посилаючись на норми Закону «Про державну службу (далі Закон № 3723 Х11), Закону « Про пенсійне забезпечення ( далі Закон № 1788 Х11), « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ( далі Закон № 1058 У1) Закону « Про службу в органах місцевого самоврядування»; він повідомляє, що відповідач допустив службові порушення і не включив при призначені пенсії до заробітку для її обчислення суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, для вирішення соціально - побутових питань та індексацію заробітної плати.
15.06. 2015 року він звернувся на адресу відповідача із заявою, з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При нарахуванні, не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація заробітної плати). На його звернення листом № 17/Т-7 від 26.06.2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Прийняте рішення мотивовано тим, що, матеріальна допомога та індексація заробітної плати не являються надбавкою чи премією, тому включати їх у розрахунок зарплати для обчислення пенсії немає підстав.
Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Однак отримувана ним матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не увійшли в розрахунок заробітку для обчислення пенсії.
Посилаючись на норми зазначеного Закону, на норми інших законодавчих актів, позивач зазначає, що право його на пенсійне забезпечення порушене і захист можливий шляхом визнання протиправними дій відповідача включити зазначені суми в заробітну плату для призначення йому пенсії, просить зобовязати відповідача виплатити різницю перерахованої йому пенсії починаючи з 29.05.2015 року в розмірі 60% від заробітної плати зазначеної в довідці № 224 від 04.06.2015 року згідно закону України « Про державну службу» в редакції чинній на час її призначення.
Судове засідання проводилось без участі сторін відповідно до вимог ст. 122 ч.4 КАС України (письмове провадження) без фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі в судове засідання не зявився, був належно повідомлений про час та місце розгляду справи, просить справу розглядати в його відсутності. Надав заперечення проти позову. Мотивує його тим, що згідно статей 33 ч.2, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога та індексація згідно даного Закону не є надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1, згідно довідки № 224 від 04.06.2015року немає законних підстав.
Пенсія держслужбовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати з якої було сплачено страхові внески, а перерахунок пенсії проводиться у разі підвищення зарплати працюючим держслужбовцям.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу», не передбачені такі виплати як відпускні, лікарняні, індексація, матеріальна допомога як складові заробітної плати держслужбовця.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів Українивід 31.05.2000 року № 865.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 розпорядженням починаючи з 29 травня 2015 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 1911,40 грн.
При визначенні розміру пенсії відповідачем, була взята заробітна плата позивача ОСОБА_1, однак без врахування розміру отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
15.06.2015 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом № 17/Т-7 від 15.06.2015 року, йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.
Згідно ст.ст.33 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно дост.1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВРзаробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відносно цих вимог закону судом встановлено, що до заробітку позивача ОСОБА_1 входила матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується інформацією про розмір заробітної плати, інші платежі в розрізі років та утримання внесків на пенсійне страхування, а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачу повинен був включити ці виплати до складу його заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії за віком відповідно до вимогст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»таст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу призначення пенсії, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ з 29 травня 2015 року, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 29 травня 2015 року в розмірі 60% заробітної плати (доходу) зазначеного в довідці № 224 від червня 2015 року.
Постанова підлягає до негайного виконання в частині виплати сум перерахованої пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.
Суддя О.О. Потапов.