ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" жовтня 2010 р. Справа № 2a-3009/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остапюк С.В.
за участю секретаря Дутчак Л.В.
прокурора: Гоголя В.В.
представника позивача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекція в Івано-Франківській області ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора міста Калуша Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекція в Івано-Франківській області до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" про стягнення заборгованості в розмірі 10763938, 59 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
30.08.2010 року прокурор міста Калуша Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекція в Івано-Франківській області (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" (далі відповідач) про стягнення заборгованості з податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобі та інших самохідних машин і механізмів, земельного податку юридичних осіб, штрафних (фінансових) санкцій, в загальному розмірі 10 763 938, 59 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно в порушені Закону України "Про систему оподаткування", Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" допустив заборгованість самостійно задекларованих сум з податку на додану вартість та застосованих штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 77990 гривень; заборгованість з самостійно розрахованого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 104849,25 гривен; заборгованість з самостійно розрахованого земельного податку по місту Калушу в розмірі 10469407,67 гривень та земельного податку з юридичних осіб по сільських радах в розмірі 111691,67 гривень. Загальний сума заборгованості з вказаних податків становить 10 763 938, 59 гривень.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримали з підстав наведених в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився повторно без поважних причин та без повідомленням ним про причини неприбуття, хоча був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.
Судом встановлено, що 12.01.1996 року виконавчим комітетом Калуської міської ради Івано-Франківської області проведено державну реєстрацію юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Оріана", та Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області відповідача зареєстровано як платника податків і зборів.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі) належать податок на додану вартість, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Судом встановлено, що відповідач являється платником податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та земельного податку.
Відповідачем подано податкові декларації з податку на додану вартість за період червня вересня 2009 року. Розмір самостійно задекларованої суми в декларації з податку на додану вартість відповідача становить 83283 гривні (а. с. 27 31). На момент звернення до суду сума несплачених самостійно задекларованих сум в деклараціях з податку на додану вартість становить 77990 гривень.
02.03.2009 року та 01.03.2010 року відповідачем подано розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009, 2010 роки. Самостійно визначена сума податкових зобовязань в розрахунках збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідача становить 220088 гривень (а. с. 25 26). На момент звернення до суду сума несплачених податкових зобовязань відповідача з сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, за період 2009 року та 2010 року становить 104849,25 гривень.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем подано податкові розрахунки земельного податку на 2009 та 2010 року, згідно яких відповідачем розраховано земельний податок по місту Калушу та земельний податок з юридичних осіб по сільських радах, а саме: Півлівській, Кадобнянській, Кропивницькій та Сівка-Калуській сільських радах на загальну суму 23303552,21 гривень (а. с. 15 24). На момент звернення позивача до суду сума несплаченого податкового зобовязання відповідача із земельного податку місту Калушу становить 10469407,67 гривень та земельного податку з юридичних осіб по сільських радах становить 111691,67 гривень.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно підпункту 1.1. пункту 1 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Пунктом 5.1. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання відповідача визначені ним в податкових деклараціях з податку на додану вартість, в розрахунках суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та в розрахунках земельного податку, які відповідачем в повному обсязі, за період з 01.07.2009 року до 01.06.2010 року, не сплачені, є узгодженими з дня подання таких декларацій та розрахунків.
Судом встановлено, що 17.02.2010 року та 27.04.2010 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку відповідача щодо своєчасності подання податкової звітності. Перевіркою встановлено факт неподання відповідачем декларації з податку на додану вартість, чим порушено граничний строк подання такої декларації. Вказані обставини підтверджуються актами про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності за №347/1502/05743160 від 17.02.2010 року (а. с. 10) та за №1294/1502/5743160 від 27.04.2010 року (а. с. 12).
Відповідно підпункту 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Як встановлено судом, позивач податковим повідомленням-рішенням за №0000281502/0 від 18.02.2010 року, на підставі акта перевірки за №347/1502/05743160 від 17.02.2010 року, у відповідності до підпункту 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», застосував штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170 гривень (а. с. 9) та податковим повідомленням-рішенням за №0001151502/0 від 06.05.2010 року, на підставі акта перевірки за №1294/1502/5743160 від 27.04.2010 року, застосував штрафні (фінансові) санкції в розмірі 340 гривень (а. с. 11).
Відповідно підпункту 5.2.1. пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що застосовані позивачем штрафні (фінансові) санкції, за неподання відповідачем декларації з податку на додану вартість, в загальному розмірі 510 гривень є узгодженими.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено, що позивачем відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" було надіслано відповідачу першу податкову вимогу від 21 жовтня 2001 року та другу податкову вимогу від 29 листопада 2001 року, які відповідач залишив без реагування.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгоджених податкових зобов'язань з сплати податку на додану вартість, застосованих штрафних (фінансових) санкцій, зобовязань сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, земельного податку по місту Калушу та земельного податку з юридичних осіб по сільських радах в загальному розмірі 10 763 938,59 гривень, є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити суму податкового боргу. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Оріана", 77305, вулиця Євшана, 9, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 05743160 в дохід державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобі та інших самохідних машин і механізмів, земельного податку та земельного податку з юридичних осіб по сільських радах, штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 10 763 938 (десять мільйонів сімсот шістдесят три тисячі девятсот тридцять вісім) гривень 59 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя:Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.10.2010 року.