Постанова № 48039138, 22.09.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
22.09.2010
Номер справи
2-а-722/10
Номер документу
48039138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-722/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2010 року м. Олевськ

Суддя Олсвського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці га соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управлінця Пенсійного фонду України в Олевеькому районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення .

В С Т А НОВИ ЛА:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії управління праці тa соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та дії у правління Пенсійного фонду України в Олевеькому районі Житомирської області ( неправомірними та стягнути на її користь з відповідачів за період з 01 грудня 2008 року по 01 рудня, 2009 рoкy 2468.80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та 14844,00 грн. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у звязку з тим. що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської р-катастрофи. проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Під час попереднього судового засідання 18 травня 2010 року позивачка надала заяву , в якій просить притягнути до участі у справі в якості співвідповідача Управління Пенсійного фонду України в Олевеькому районі Житомирської області.

Позивачка в судове засідання не зявилася, згідно поданої письмової заяви, просить справу розглядіти без її у часті, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з'явився, і але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує та просить кошти передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стягну ти з Пенсійного фонду.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на судове засідання не з'явився, але до суду надійшло письмове заперечення згідно якого стосовно задоволення позову заперечують.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. Територія, на якій проживає позивачка, а саме: с.Комсомольське Олевського району Житомирської області відповідно до "Переліку населених пунктів. піднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відносься до гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією паспорту, довідкою з місця проживання, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи

Позивачка є непрацюючим пенсіонером за віком і отримує щомісячно допомогу в розмірі 2.10 гривень в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та доплату в розмірі 10.50 гривень в управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, тобто отримує виплати в розмірах передбачених постановою КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України: "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідкою УПСЗН Олевської райдержадміністраціі, довідкою УПФ України в Олевському районі.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з яких слідує, що громадянам, які пролітають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселений 40% від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата непрацюючим пенсіонерам і розмірі двох мінімальних заробітних плат, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС. України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією України за Законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керуються Конституцією та Законами України (сі. 1 13 Конституції України).

В даному випадку Закон України 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає порядок і розміри допомоги та доплати.

Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є протиправними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів і держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.

Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», судам необхідно виходити з того, (до нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ОСОБА_1 України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим чи рішення ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт. який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно приписам ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органу державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,

що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ОСОБА_2 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, і міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_2 України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлений Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз. І п.І9).

Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст. 3). права і свободи людини є невідчужуваним та непорушними (стаття .21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні зміни до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян. їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом! України (лише в умовах (воєнного або надзвичайного стану на певний строк).

Окрім тон, встановлений ч..2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу і перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбаченій іншими, законами України, зокрема Законом України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської;катастрофи» та не може 5 будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного, бюджету для виконання програм повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали Внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує . що розпорядниками бюджетний коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Також є безпідставним доводи УПФ України в Олевському районі з приводу того, що вони є неналежним відповідачем, оскільки відповідно до Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2007 року № І261 та з урахуванням Положення про Управління Пенсійного фонду України в районних. Містах і районах у містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.04.2002 року № 8-2, саме зазначений відповідач забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсійбезпосередньо призначає (здійсню перерахунок) і виплачує пенсії та інші втрати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення виплат доплати до пенсії особам які прожирають на території радіоактивного забруднення за відповідними позовами.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її. праві на отримання [допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (яка діяла на момент звернення до суду визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав

свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який. якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод інтересів.

На підставі зазначеного, суд вважає, що позивачкою не пропущений строк для звернення до суду в зв'язку з тим. що позивачка звернувся до суду 21 січня 2010 року , тобто в межах річного строку з дня звернення до суду .

Відповідно до наведеного, позов підлягає до задоволення з 01 грудня 2008 року по 01 грудня 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних , коштів по 2.10 гри. щомісяця ( 12 міс. х 2.10 грн, = 25,20 гри.). тобто:

3 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 гри. х 4 міс. х 40 % = 968 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. 625 грн. х 3 міс. х 40 % = 750 грн..

З 01.07,2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. х 40 % = 756 грн..

З 01.10.2009 р. по 01 12.2009 р. - 65.0 грн. х 2 міс. х 40 % = 520 грн.

Всього 2994.00 грн.

Таким чином - 2994.00 гри. - 25.20 грн. отриманих коштів =2968,80 грн.. які слід стягнути на користь позивачки.

Крім того, позов в частині стягнення доплати до пенсії передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягає до задоволення також з 01 грудня 2008 року по 01 грудня 2009 року у розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів по 10.50 грн. щомісяця (12 міс. х 10.50 грн. : 126 грн). тобто:

З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 603 грн. х2х 4 міс. = 4840 грн..

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн: х2х 3 міс. = 3750 грн..

3 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. x2х 3 міс. = 3780 грн..

З 01.1012009 р. по 01.1 2.2009 р. - 65.0 грн. х2х 2 міс. = 2600 грн.

Всього - 14970.00 грн.

Таким чином - 14970.00 грн. - 126 грн. отриманих коштів =1484,4.00 грн., які слід стягнути на користь позивачки.

Кошти зa ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають стягненню з управління праці та ^соціального захисту населення Олевської районної державної і Адміністрації Житомирської області, оскільки Саме відповідач проводить виплати зазначених коштів, а кошти передбачені ст.,39 сплаченого Закону підлягають стягненню з управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області.

Керуючись ст.ст. 8, 22. Конституції України, сг.ст. 37. 39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями),ст.ст. 10, 11.71.86.99. 159. 162. 163. 167. 186 КАС України.

ПОСТАНОВИЛА:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління Пенсійного фонду України в .Олевському районі Житомирської області щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів. передбачених ст. ст. 37. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждай внаслідок Чорнобильської катастрофи - протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної

державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584. код 03192610 МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 2468.80 ( дві і тисячі девятсот шістдесят вісім гривень вісімдесят копійок) гривень допомоги на придбання чистих і продуктів харчування, як особі яка проживає на території радіоактивного забруднення передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01 грудня 2008 року по 01 грудня 2004 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області шляхом списання коштів з рахунку відкритого в ГУДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 І4844.00 (чотирнадцять тисяч вісімсот сорок чотири гривні) гривень передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 грудня 2008 року по 01 грудня 2009 року.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевеької районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584 код 03192610 МФО 811039 УДК Житомирської області державне мито в сумі 54.40 гривень на користь держави.

Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнити від сплати державного мита на підставі п. 34 ч. 1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнена на підставі Декрету Кабінету Міністрів України « Про державне мито".

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови.

Суддя: ОСОБА_3