Справа № 522/16519/14-ц
УХВАЛА
05 серпня 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
судді - Єршової Л.С.,
при секретарі Ларіній Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі за заявою Головного управління державної казначейської служби України в Одеської області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15) за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Приморського району м. Одеси, Прокуратури Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування майнової та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2014 року по справі 522/16519/14-ц позовну заяву ОСОБА_1 до Прокуратури Приморського району м. Одеси, Прокуратури Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування майнової та моральної шкоди було частково задоволено. Вирішено стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області за рахунок коштів Прокуратура Одеської області шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 в розмірі 500 грн. та стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області за рахунок коштів Прокуратури Приморського району м. Одеси шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 500 грн. В іншій частині позовних вимог -відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 року по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15), залишеним без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 травня 2015 року, зазначене рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2014 року було скасовано, позов ОСОБА_1 про відшкодування майнової та моральної шкоди було частково задоволено. Вирішено стягнути з Прокуратури Одеської області на користь ОСОБА_1 майнову шкоду в сумі 62 грн. та компенсацію моральної шкоди в сумі 500 грн., стягнути з прокуратури Приморського району м. Одеси на користь ОСОБА_1 майнову шкоду в сумі 62 грн. та компенсацію моральної шкоди в сумі 500 грн., стягнути з Прокуратури Одеської області та прокуратури Приморського району м. Одеси на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 120 грн. в рівних частках з кожного. В решті позову відмовлено.
На виконання вищевказаного судового рішення, Приморським районним судом м. Одеси 24.03.2015 було видано чотири виконавчих листа по справі №522/16519/14-ц, окремо на кожну частину судового рішення, з зазначенням у двох із них боржником Прокуратури Приморського району м. Одеси (65009, м. Одеса, вул. Черняхівського, 6) без зазначення коду ЄДРПОУ. В двох інших виконавчих листах по вищевказаній справі божником визначена Прокуратура Одеської області (65000, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552).
Головне управління державної казначейської служби України в Одеської області звернулось до суду з заявою про (зміну) встановлення способу і порядку виконання рішення апеляційного суду в частині стягнення з Прокуратури Одеської області на користь ОСОБА_1 майнової шкоди в сумі 124 грн., компенсації моральної шкоди в сумі 1000 грн. та судових витрат в сумі 120 грн.", посилаючись на те, що Прокуратура Приморського району м. Одеси, яка виступає боржником за виконавчими документами, виданими на виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15), не має рахунків в органах Казначейства. Крім того, між Прокуратурою Приморського району м. Одеси та будь-яким з територіальних органів Казначейства, в тому числі Головним управлінням, не укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування. Тобто, Прокуратура Приморського району м. Одеси не обслуговується в територіальних органах Казначейства як розпорядник (одержувач) бюджетних коштів, рахунки, з яких можливо було б здійснити безспірне списання в Головному управлінні або в територіальних органах Казначейства відсутні.
Учасники процесу у судове засідання не з'явились, сповіщались належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Представник заявника просив розглянути вказану заяву за його відсутністю.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення передбачено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 2 Порядку, безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Відповідно до п. 3 Порядку, органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі виконавчих документів у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів з боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з п. 2 Порядку, боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства.
Пунктом 24 Порядку визначено, що стягувані, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 Порядку.
Відповідно до пункту 8 Порядку, Головним управлінням були зареєстровані виконавчі листи Приморського районного суду м. Одеси від 24.03.2015 по справі №522/16519/14-ц в журналі реєстрації виконавчих документів. За результатами розгляду вищевказаних виконавчих документів заявником була встановлена обставина, яка унеможливлює виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 року по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15) у зв'язку з наступним.
Згідно з Порядком казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 №1407, мережа розпорядника коштів державного бюджету - це згрупована відповідно до законодавства головним розпорядником коштів державного бюджету (розпорядником коштів державного бюджету нижчого рівня, що має власну мережу) інформація щодо розпорядників нижчого рівня, які у своїй діяльності підпорядковані цьому розпоряднику та/або діяльність яких координується ним, а також отримують від нього бюджетні асигнування, та одержувачів коштів державного бюджету.
Порядком формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 №1691 передбачено, що цей Порядок розроблено з метою формування переліку всіх розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, упорядкування мережі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів та встановлення загальних процедур з формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
Під час розгляду виконавчих листів, виданих Приморським районним судом м. Одеси від 24.03.2015 року по справі №522/16519/14-ц, заявником було встановлено, що така установа як Прокуратура Приморського району м. Одеси (65009, м. Одеса, вул. Черняхівського, 6) відсутня у мережі установ та організацій, що отримують фінансування з державного та місцевих бюджетів в 2015 році і не зареєстрована у Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.
Відповідно до положень ст. 43 Бюджетного кодексу України, в України застосовується казначейська форма обслуговування бюджетних коштів, яка передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства (на основі укладених договорів про розрахунково-касове обслуговування);
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Проте, Прокуратура Приморського району м. Одеси, яка виступає боржником за виконавчими документами, виданими на виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15), не має рахунків в органах Казначейства. Крім того, між Прокуратурою Приморського району м. Одеси та будь-яким з територіальних органів Казначейства, в тому числі Головним управлінням, не укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування.
Таким чином, Прокуратура Приморського району м. Одеси не обслуговується в територіальних органах Казначейства як розпорядник (одержувач) бюджетних коштів, рахунки, з яких можливо було б здійснити безспірне списання в Головному управлінні або в територіальних органах Казначейства відсутні.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України, передбачено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно штатного розпису Прокуратури Одеської області, який затверджений Генеральною прокуратурою України, відділ бухгалтерського обліку Прокуратури Одеської області має централізовану бухгалтерію та здійснює матеріально-технічне забезпечення (фінансування) своїх підрозділів, в тому числі Прокуратури Приморського районну м. Одеси.
Прокуратура Одеської області (65000, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код ЄДРПОУ 03528552), є окремою юридичною особою, несе відповідальність за дії своїх співробітників, є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня і уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.
Прокуратура Одеської області обслуговується в Головному управління на підставі договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування, тобто в Головному управлінні відкриті рахунки даного органу, з яких можливо здійснити безспірне списання коштів з метою виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15) в повному обсязі.
Згідно з пп. 2 п. 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
За змістом ст. 373 ЦПК України та ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
За таких обставин, суд вважає, що є законні підстави для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст. 373 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління державної казначейської служби України в Одеської області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15) за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Приморського району м. Одеси, Прокуратури Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування майнової та моральної шкоди, - задовольнити.
Встановити порядок виконання рішення апеляційного суду Одеської області від 03.03.2015 року по справі № 522/16519/14-ц (провадження № 22-ц/785/609/15) шляхом стягнення з Прокуратури Одеської області на користь ОСОБА_1 майнової шкоди в сумі 124 грн., компенсації моральної шкоди в сумі 1000 грн. та судових витрат в сумі 120 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Л.С. Єршова