АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № Справа № 22ц-8733/10 Головуючий у 1 й інстанції - ОСОБА_1 Доповідач - Повєткін В.В.
Категорія
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2010 року м. Дніпропетровськ
Апеляційний суд Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді: Рудь В.В.
суддів: Куценко Т.Р., Повєткіна В.В.
при секретарі: Кононенко І.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області
на рішення Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 27 квітня 2010 року
за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
В с т а н о в и в :
В березні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до УПФ України в Томаківському районі Дніпропетровської області про стягнення недотриманої 30% надбавки до пенсії як дитині війни посилаючись на те, що він є дитино війни, а тому згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки відповідач з 2006 по 2009 рік таку допомогу не виплачував, просив суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод і інтересів, зобовязати відповідача нарахувати і виплатити йому недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року в сумі 7003,35 грн. (а.с.3-7).
Рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 27 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, поновлено строк для звернення до суду за захистом прав, зобовязане УПФ України в Томаківському районі Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену як «дитині війни» щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 рік (а.с.33-34).
В апеляційній скарзі (а.с.36-37) УПФ України в Томаківському районі Дніпропетровської області просить рішення суду скасувати, як ухвалену з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки:
- згідно Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і дітям війни підвищення до пенсії у 2007 року виплачувалась тільки тим особам, які є інвалідами, у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни;
- згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування виплат за цим законом проводиться із державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України;
- відповідно до вимог ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як діти війни не застосовується;
- Законом України «Про соціальний захист дітей війни» не передбачений механізм розрахунку підвищення пенсії не визначений.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга є необґрунтованою і не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_2 народився 19 червня 1936 року, тому має статус «дитини війни» та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, що набрала чинності з 01 січня 2006 року, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується «дітям війни» на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6рп-2007 положення п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" щодо застосування ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнані неконституційними.
Відповідно до п.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" редакцію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" змінено.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення п.41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09 липня 2007 року та з 22 травня 2008 року відновлено дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
В 2009 році обмежень дії вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не встановлювалось.
Як вбачається з матеріалів справи, в 2007-2009 роках надбавка до пенсії «дітям війни» виплачувалась відповідно до положень Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік», що не відповідає вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Доводи відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як діти війни не застосовується, а згідно ст.7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій дітей війни здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і Пенсійний фонд України не повинен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян - є неправильним виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Тому положення ч.З ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого в Законі України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на це суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про неправомірність дій відповідача щодо несвоєчасного перерахунку та виплати позивачці надбавки до пенсії як "дітині війни" в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та про необхідність зобовязання відповідача нарахувати та забезпечити виплату позивачу підвищеної пенсії за вказаний період.
Колегія суддів не враховує посилання відповідача на відсутність механізму розрахунків таких виплат позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконаний своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України.
З огляду на це колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги про необґрунтованість постанови суду першої інстанції є безпідставними.
Суд першої інстанції всебічно і повно дослідив обставини справи, надав належну оцінку доказам, які надані суду сторонами, і ухвалив законну і обґрунтовану постанову про часткове задоволення позову.
Порушень матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення не допущено, підстав для скасування або зміни постанови суду першої інстанції немає.
У зв'язку з викладеним і керуючись ст.ст.307,308,314,315 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області - відхилити.
Рішення Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 27 квітня 2010 року залишити без зміни.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді апеляційної інстанції в розмірі 37,00 грн. на рахунок: 31219263700004, одержувач: відділ держказначейства Бабушкінського р-ну м. Дніпро-петровська, ЄДРПОУ 24245686, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу 22050002, код податкової інспекції 0462.
Ухвала Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: