Постанова № 4799484, 02.07.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2009
Номер справи
2а-4558/09/0570
Номер документу
4799484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 02 липня 2009 р.                                                                       справа № 2а-4558/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді Кірієнка В.О. при секретарі                                                  Ломиног А.М. за участю: прокурора:                                                             Ноздрьова С.В. – довір.

представників позивача:                                         Щербань Л.О., Леончук О.О. –довір.

представника відповідача:                               Гончаровський С.Г., Гончаровьска Н.С.довір.

представника третьої особи:                               Тоталева Е.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Маріупольської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного підприємства «Романтік», третя особа Маріупольська міська профспілка підприємців «Центр Приазов`я» про стягнення несплачених страхових внесків

                                                                                                                                                                           В С Т А Н О В И В:          

Прокурор Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Маріупольської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Романтік» за участю третьої особи Маріупольської міської профспілки підприємців «Центр Приазов`я» про стягнення несплачених страхових внесків в сумі 3425,31 грн.

Позов мотивовано тим, що в ході перевірки, проведеної прокуратурою міста Маріуполя, встановлено, що ПП «Романтік» порушує вимоги п. 1 ст. 6 та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, обумовленими похованням» № 2240-ПІ від 18.01.01 р., а саме відповідач не сплачує страхові внески до Маріупольської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та не знаходиться на обліку в Маріупольській дирекції Фонду як страхувальник.

Згідно розрахунку наданого позивачем сума заборгованості зі сплати страхових внесків з 01.03.2001 по 18.02.2009 року складає 3015,56 грн.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, надали обґрунтоване роз’яснення заборгованості та надали пояснення аналогічні до позовної заяви, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову посилаючись на наступне: ПП «Романтик» зареєстровано як платник внесків в профспілці «Центр Приазов`я» з 2001 року згідно договору та на підставі діючого на той час законодавства. Відповідачем до профспілки сплачувались страхові внески з 2001 року по теперішній час, до профспілки надавались звіти щодо сплати страхових внесків, сплачувались лікарняні, проводились перевірки.

Також відповідач зазначає, що Донецькою обласною дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відносно ПП «Романтик» не приймались рішення про нарахування штрафних санкцій та не здійснювалась перевірка підприємства щодо сплати страхових внесків.

Позивач самостійно зареєстрував їх Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з березня 2009 року, с цього моменту вони і почали сплачувати внески до позивача.

З огляду на викладене, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Представник третьої особи у судовому засіданні надав заперечення на позовну заяву в яких зазначив, що позивачем не надано жодних доказів проведення перевірки відповідача по страховим внескам, а також не має доказів прийняття рішення щодо стягнення з відповідача страхових внесків в розмірі 3015,56 грн.. Таким чином, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та незаконними.

Суд, заслухавши пояснення сторін, що з’явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне:

Позивач, прокурор Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Фонд є юридичною особою, зареєстрований згідно рішення виконавчого комітету Донецької міської ради 26.06.2001 року та включене до ЄДРПОУ за номером 21955772.

Керуючись п.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у звязку з т имчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, контролюючими органами є органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.

В ході перевірки, проведеною прокуратурою міста Маріуполя, встановлено, що ПП «Романтик» порушує вимоги п. 1 ст. 6 та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 року.

Згідно п. 1 ст. 6 вказаного Закону встановлено Загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 27 Закону України № 2240 – ІІІ від 18.01.2001 визначено, що страхувальник зобов'язаний:

2) нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;

3) надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону;

4) вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;

5) допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;

6) вести облік заробітної плати застрахованої особи та зберігати ці дані протягом строку, встановленого законодавством;

7) надавати на вимогу застрахованої особи відомості щодо заробітної плати, суми сплачених страхових внесків;

8) надавати виконавчій дирекції відділення Фонду відомості:

про чисельність найманих працівників, розмір їх заробітної плати за встановленою формою звітності;

про зміну відомостей про застраховану особу в десятиденний строк з дня одержання цих змін.

Порядок обліку платників страхових внесків визначений ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а саме платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.

Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду здійснюється у юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) та фізичних осіб - підприємців - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.

Судом також встановлено, що Приватне підприємство «Романтік» перебуває на обліку в Маріупольській міській профспілки підприємств «Центр Приазов’я» з січня 2001 року по березень 2009 року. За вказаний період ПП «Романтик» правильно нараховувало та перераховувало внески по соціальному страхуванню, надавало звіти без порушення строків їх подання та користувалось соціальними пільгами, що передбачені законодавством України.

Порядок реєстрації страхувальників, обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, а також фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, збору на обов'язкове соціальне страхування встановлено згідно Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування України № 11 від 26 серпня 1999 року.

Відповідно до підпункту 2.1.1 Інструкції, платниками збору на обов'язкове соціальне страхування до Фонду є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи і організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно п. 3.1 зазначеної Інструкції платники збору на обов'язкове соціальне страхування до Фонду, зазначені в підпунктах 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1 та пункті 2.2 цієї Інструкції, зобов'язані реєструватися як страхувальники у всеукраїнських галузевих профспілках і профоб'єднаннях, регіональних галузевих органах профспілок і профоб'єднань, яким затверджено бюджети, а у разі їх відсутності - у виконавчих дирекціях відділень Фонду (далі - органи реєстрації). Страхувальники, в яких відсутні профорганізації або в яких їх дві чи більше, орган реєстрації обирають самостійно.

Згідно п. «а» ст. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 498 від 16.05.2001 року «Про заходи щодо запровадження загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» визначено, що у зв’язку з реорганізацією Фонду соціального страхування, Виконавчу дирекцію Фонду зобов’язано у місячний термін після реєстрації статуту Фонду забезпечити разом з профспілковими об’єднаннями перереєстрацію страхувальників Фонду соціального страхування. Та рекомендовано правлінню Фонду до 1 червня 2001 р. забезпечити державну реєстрацію статуту Фонду.

Тобто, на час створення ПП «Романтик» діяльність Фонду щодо здійснення перереєстрації платників страхових внесків здійснено не було, та враховуючи те, що відповідач був зареєстрований як платник збору на соціальне страхування в профспілці «Центр Приазов’я» з січня 2001 року, тому саме на вказану профспілкову організацію, разом з Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування (правонаступником якої є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) покладався обов’язок перереєстрації страхувальників.

Згідно п.п. 3.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування України зміна місця реєстрації страхувальника із одного органу реєстрації до іншого здійснюється за їх погодженням із складанням відповідного акта про приймання-передання та внесенням відповідних змін до бюджетів.

Відповідно до вимог п. 9.1 Інструкції Контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження збору, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів здійснюють страхувальники, профспілкові органи, органи Фонду.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач визначився з органом реєстрації його як платника страхових внесків, а саме в Маріупольській міській профспілці підприємств «Центр Приазов’я» та здійснював нарахування та сплату страхових внесків у порядку, встановленому законодавством України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у Фонду законодавчо визначеного виключного права здійснювати керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

З урахуванням принципів ч. 1 ст. 72 КАС України, відповідно до яких, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вважає, що позивачем не доведено неправомірність дій Приватного підприємства «Романтік» відносно не сплати ним страхових внесків до Фонду та стягнення заборгованості зі сплати таких внесків.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог прокурора Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Маріупольської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного підприємства «Романтік» про стягнення несплачених страхових внесків в сумі 3015,56 грн.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, суд –

          

          П О С Т А Н О В И В :          

У задоволені позову прокурора Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Маріупольської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного підприємства «Романтік», третя особа Маріупольська міська профспілка підприємців «Центр Приазов`я» про стягнення несплачених страхових внесків - відмовити.                              

Вступна та резолютивна частини постанови проголошена у судовому засіданні 02 липня 2009 року

Повний текст постанови складений 07 липня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Кірієнко В.О.