ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
03 серпня 2015 року Справа № 808/4249/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Державної служби лікарських засобів у Запорізькій області до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
31 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Державної служби лікарських засобів у Запорізькій області (далі - позивач) до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач1), ОСОБА_1 (далі - відповідач2) в якому позивач просить суд:
- визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_1 щодо відкриття виконавчого провадження № 48132181 по виконанню виконавчого листа від 02 липня 2015 року № 808/2578/14, виданого Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом про зобов'язання Державної служби з лікарських засобів у Запорізькій провести та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошових коштів (середнього заробітку) за час вимушеного прогулу у зв'язку з затримкою своєчасності їх виплат за період з 05 квітня 2011 року по 08 вересня 2014 в сумі 13 326,74 грн. протиправними.
- скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_1 про відкриття виконавчого провадження від 15 липня 2015 року.
- звільнити Державну службу з лікарських засобів у Запорізькій області від оплати судового збору за подачу до Запорізького окружного адміністративного суду адміністративного позову про визнання дії протиправною та про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, з огляду на наступне.
1. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Разом з тим, за вимогами частини 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Так, при перевірці матеріалів адміністративного позову судом встановлено, що Державна служба лікарських засобів у Запорізькій області визначила, як відповідача2 - ОСОБА_1.
Отже на підставі викладеного позивачем порушено вимоги статей 106, 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
2. Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Так, до матеріалів позовної заяви позивачем надано супровідний лист №36/05-15 від 28 липня 2015 року «Про направлення документів» на адресу Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, але доказів того, що таке відправлення є рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу, позивачем до суду не надано. Крім того, із супровідного листа №36/05-15 від 28 липня 2015 року «Про направлення документів» не можливо встановити, чи направлялась копія позовної заяви та доданих до неї документів на адресу відповідача.
Отже на підставі вищевикладеного позивачем порушено вимоги частини 3 статті 106 КАС України.
3. Частиною 3 статті 106 КАС України, зокрема, встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду - далі Закон України №3674-VI).
Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України № 3674-VI від 08 липня 2011 року платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду.
Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (пункт 1 статті 3 Закону України 3674-VI від 08 липня 2011 року).
Згідно з положеннями до частини 1 статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до приписів підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно із статтею 8 Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.
Отже, з 01 січня 2015 року мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1218 грн., максимальний - 4872 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 73,08 грн.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України №3674-VI під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної або відхиленої частини вимоги.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
За практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішень відповідача-суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову вимоги майнового характеру Державної служби лікарських засобів у Запорізькій області становлять 13326,74 грн., (постанова про відкриття виконавчого провадження).
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» позивач повинен сплатити за вимогу майнового характеру 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 182,70 грн. судового збору.
Отже, з урахуванням викладеного позивач мав сплатити, але не сплатив судовий збір у сумі 182,70 грн. (відповідно до пункту 4 прохальної частини позову) за вимогу майнового характеру та 73,08 грн. (відповідно до пункту 3 прохальної частини позову) за вимоги не майнового характеру.
Проте, в додатках до адміністративного позову відсутній доказ сплати судового збору за вимоги майнового та немайнового характеру.
З урахуванням викладеного, позивачеві належить надати докази сплати судового збору за вимогу майнового характеру на загальну суму 182,70 грн. та вимогу немайнового характеру на загальну суму 73,08 грн.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду доказів сплати суми судового збору у розмірі 182,70 (за вимоги майнового характеру) та у розмірі 73,08 грн. (за вимогу немайнового характеру), оформленого відповідно до вимог законодавства шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р №31215206784006, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом «_______» (найменування позивача), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року Державна служба лікарських засобів у Запорізькій області не звільнена від сплати судового збору, а відтак позивачем повинно бути сплачено судовий збір відповідно до розмірів визначених Законом України «Про судовий збір» та відповідати вимогам мотивувальної частини цієї ухвали.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно з частиною 1 статті 108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
1. Адміністративний позов Державної служби лікарських засобів у Запорізькій області до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 14 вересня 2015 року (з урахуванням поштового перебігу та перебуванням судді у щорічній основній відпустці відповідно до графіку відпусток суддів Запорізького окружного адміністративного суду на 2015 рік).
3. Позивачу необхідно у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви подати до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду: позовну заяву зазначивши в ній найменування відповідача відповідно до частини 3 статті 181 КАС України (для суду та відповідача); надати належні докази сплати судового збору (оригінал платіжного документу на у розмірі 182,70 (за вимоги майнового характеру) та у розмірі 73,08 грн. (за вимогу немайнового характеру); докази направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
4. Роз'яснити, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
5. Копію цієї ухвали надіслати Державній службі лікарських засобів у Запорізькій області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.В. Татаринов