Справа № 492/898/15-а
Провадження №2а/492/33/15
У К Р А Ї Н А
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 червня 2015 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Крутової О. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04.06.2015 р. ОСОБА_1 (далі за текстом позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі по тексту УПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не включення до розрахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань; премій до державних, професійних свят та ювілейних дат; індексації заробітної плати. Позивачка просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 29.05.2015 р., виходячи із 88 (вісімдеят восьми) відсотків щомісячного окладу державного службовця, з включенням до розміру пенсії доплат, з яких фактично нараховані і сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що вона працювала в УПФУ на посаді головного спеціаліста відділу з виплати пенсій. Як державному службовцю, від 17.05.2011 р., їй призначена пенсія у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
29.05.2015 р. позивачка звернулась до УПФУ із заявою про надання розяснень щодо не включення до розрахунку пенсії, суми виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань; премій до державних, професійних свят та ювілейних дат; індексації заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати за №2706/03 від 27.05.2015 р.
Листом УПФУ №2743/04 від 02.06.2015 р. позивачці надано розяснення, що діючим законодавством не передбачено включення в складові заробітної плати зазначених виплат. Однак позивачка вважає, що дії про не включення суми виплат, як складової заробітної плати, до розрахунку її пенсії є протиправними і просить суд зобовязати УПФУ здійснити перерахунок пенсії із врахуванням цих виплат, згідно наданої довідки, з дати звернення, а саме з 29.05.2015 р., виходячи із 88 (вісімдесят восьми) відсотків щомісячного окладу державного службовця.
Ухвалою суду від 05.06.2015 р. відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії (а. с. 22).
Відповідач 26.06.2015 року подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідачка знаходиться на обліку в УПФУ, отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з 17.05.2011 р. Для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 18 років 11 місяців 2 дні, оклад у розмірі 2438,40 (дві тисячі чотириста тридцять вісім) гривень 40 копійок. Пенсію призначено у розмірі 88 (вісімдесят восьми) відсотків від суми її заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено: посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці та суми премій. Довідки, які надала позивачка при призначені пенсії у 2011 році, не містили такі виплати, як допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які не належать до складових заробітної плати державного службовця, тому підстав для врахування зазначених виплат при розрахунку пенсії немає.
Позивачка звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з більшого заробітку. Рішенням комісії УПФУ №26 від 02.06.2015 р., заявниці відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Оскільки, позивачка звернулась до суду з вищевказаним позовом 04.06.2015 р., а оскаржує дії УПФУ з 17.05.2011 р., тобто за межами строку, встановленого ст. 99 КАС України, відповідач вважає, що позивачка пропустила 6 (шестимісячний) строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, оскільки про порушення своїх прав мала дізнатися з моменту призначення та виплати їй щомісячної пенсії, тобто з 17.05.2011 р. Виходячи з вищенаведеного, УПФУ просить суд позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала в УПФУ в Арцизькому районі Одеської області. Стаж роботи на державній службі склав 18 років 11 місяців 2 дні. З 17.05.2011 р. позивачці призначена пенсія як державному службовцю (а. с. 7 - 8).
29.05.2015 р. позивачка звернулась до УПФУ з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати (а. с. 16). Відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії з більшого заробітку, у звязку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (а. с. 17 - 18).
Згідно довідки УПФУ №2498/04 від 16.05.2011 р. розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається: з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (а. с. 13).
Відповідно до копії довідки УПФУ №2706/03 від 27.05.2015 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяця роботи перед зверненням за пенсією), виданої ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», у розшифровці графи «інші виплати», зазначено що інші виплати за період з 01.05.2009 р. по 30.04.2011 р. склали 10350,69 (десять тисяч триста пятдесят) гривень 69 копійок, з яких нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а. с. 15 з. б.).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинним на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначалась у розмірі 80 (вісімдесят) відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 (десяти) років на державній службі пенсія збільшувалась на 1 (один) відсоток заробітку але не більше 90 (девяноста) відсотків від заробітної плати.
У частині 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власника або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою, до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлювана Верховним судом України в постанові від 14.05.2013 р. по справі №21-125а/13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас, право пенсіонера на вибір періоду, з якого обчислюється розмір пенсії передбачено п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно якого розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 (двадцять чотири) місяці роботи, перед зверненням за пенсією.
Висновок УПФУ про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, перевагу надано положенням Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин, а саме Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закон України «Про пенсійне забезпечення».
Тому, доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 суд не бере до уваги, оскільки вони спростовуються встановленими фактичними обставинами по справі.
Суд вважає, що дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань, премій, індексації заробітної плати є протиправними, тому в цій частині позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулась до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 29.05.2015 р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачки повинен проводитися з 01.06.2015 р., а не з 29.05.2015 р., як про це зазначила позивачка у позові.
Вимоги позивачки про перерахування пенсії з 29.05.2015 р., суд не задовольняє.
Враховуючи викладене, суд вважає зобовязати УПФУ провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1, з 01.06.2015 р., виходячи із 88 (вісімдесят восьми) відсотків щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії: матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань; премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації заробітної плати, з якої фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Таким чином, слід стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 48,72 грн.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 94, 159 163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирі-шення соціально побутових питань; премій до державних, професійних свят та ювілей-них дат, індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 01.06.2015 р. перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_2 (14.05.1956 р. н., і/н НОМЕР_1), виходячи із 88 (вісімдесят восьми) від-сотків щомісячного окладу державного службовця, із включенням до розміру пенсії щорі-чної матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соці-ально побутових питань; премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, ін-дексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне соціальне страхування.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 Василів-ни витрати зі сплати судового збору у сумі 48 (сорок вісім) гривень 72 копійки.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно, у межах суми стягнення за 1 (один) місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання її копії, з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_3