Постанова № 47967049, 16.01.2014, Березанський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
16.01.2014
Номер справи
469/1702/13-п
Номер документу
47967049
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

16.01.2014 Справа 469/1702/13-п

3/469/11/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2014 року смт.Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Старчеус О.П., при секретарі Морозової С.М., за участю прокурора Кременцова А.В., захисників ОСОБА_1П, ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов до суду з УБОЗ УМВС України в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_4 квартира10, працюючого головним лікарем Березанської центральної районної лікарні

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП,

в с т а н о в и в:

З протоколу № 21 про вчинення адміністративного корупційного правопорушення від 11 грудня 2013 року, який надійшов з УБОЗ УМВС України в Миколаївській області, вбачається, що рішенням Березанської районної ради від 13.05.2010 року № 158 затверджено статут Березанської центральної районної лікарні відповідно до якого створено лікарню, яка є районним лікувальним закладом, заснованим на комунальній власності територіальної громади з фінансуванням її діяльності за рахунок коштів місцевого та державного бюджетів. У своєму складі лікарня має Поліклінічне відділення.

Відповідно до рішення 14 сесії 6 скликання Березанської районної ради від 23.02.2012 року № 11 «Про призначення на посаду головного лікаря Березанської ЦРЛ» ОСОБА_3 було призначено на посаду головного лікаря. 27 лютого 2012 року між ним та Березанською райдержадміністрацією було укладено Контракт терміном на пять років.

Умовами цього Контракту визначено, що керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо- господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбаченого законодавством, статутом підприємства та цим контрактом (п.2.1); користується правом розпорядження коштами підприємства, накладення на працівників стягнення відповідно до законодавства (п.2.8); має право у межах компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обовязкові для всіх підрозділів та працівників(п.2.8);укладати трудові договори з працівниками підприємства відповідно до чинного законодавства, він також зобовязаний вживати заходів до створення в кожному структурному підрозділі і на кожному робочому місці умов праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечувати додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці (п.2.9).

Посадовою інструкцією головного лікаря, яка затверджена головою Березанської районної ради та погоджена начальником Управління охорони здоровя Миколаївської облдержадміністрації 27.02.2012 року визначено його обовязки, завдання, права, кваліфікаційні вимоги,відповідальність, що саме він повинен знати та взаємовідносини за посадою.

Відповідно до цієї Інструкції правом головного лікаря є встановлення форм та систем оплати праці (п. 3.3), проведення прийому та звільнення з роботи (п. 3.4), видання наказів та розпоряджень (п. 3.6), прийняття рішень щодо діяльності закладу в рамках своєї компетенції (п. 3.11).

У відповідності до пункту 7.1 зазначеної інструкції як головний лікар закладу, ОСОБА_3 підпорядкований начальнику Управління охорони здоровя облдержадміністрації та власнику Березанській районній раді.

Посаду, яку обіймає ОСОБА_3 не віднесено до посад державних службовців за Законом України «Про державну службу», тому ОСОБА_3 є посадовою особою юридичної особи публічного права, так як уповноважений на виконання функцій держави і наділений владними адміністративними та організаційно розпорядчими повноваженнями і тому є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», як особа, яка для цілей цього Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави, а саме, посадовою особою юридичної особи публічного права.

Із основними положеннями Закону ( в редакції та змінами внесеними згідно із Законом № 224-7 від 14.05.2013 року)а саме, що стосується обмежень ОСОБА_3 ознайомлений 02.09.2013 року, що підтверджується копією листа за його підписом на імя в.о. начальника Управління охорони здоровя облдержадміністрації ОСОБА_4 за № 1427, яким він також повідомив про відсутність за період 2012-2013 років конфліктних інтересів.

На момент призначення ОСОБА_3 головним лікарем лікарні на посаді акушер-гінеколога поліклініки працювала ОСОБА_5 з якою він офіційно розлучився, але й після розлучення вони продовжували спільно проживати за однією адресою, вести спільне господарство та спільно виховували сина, ІНФОРМАЦІЯ_5, який також проживає разом з батьками.

Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено, що особи, які спільно проживають, повязані спільним побутом і мають взаємні права та обовязки, в тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, є близькі особи.

За заявою ОСОБА_5 головний лікар ОСОБА_3 02.08.2013 року видав наказ № 195 відповідно до якого лікаря акушер-гінеколога ОСОБА_5 з 02.08 2013 року переведено на посаду завідуючої поліклінічним відділенням по тринадцятому тарифному розряду з 25% за завідування та старшинство, наданням доплати за складність та напруженість у роботі в розмірі 20% ( за роботу з питань експертизи тимчасової непрацездатності та оздоровлення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ), залишено сумісництво лікаря акушер-гінеколога в розмірі 0.25 ставки та надано суміщення посади лікаря-гінеколога в розмірі 25%.

Встановлення доплати за суміщення професій передбачено п.3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року № 308/519. Разом з цим п.3.1.4 цих Умов визначено, що доплата за суміщення не встановлюється керівникам структурних підрозділів та їх заступникам.

Внаслідок зазначеного порушення завідуючій поліклінічним відділенням ОСОБА_5 зайво нараховано заробітної плати протягом серпня-жовтня 2013 року на суму 1315,87 грн.

Вказане порушення призвело до збитків на суму 1315,87 грн. та допущено головним лікарем Березанської ЦРЛ ОСОБА_3, яким всупереч посадовим обовязкам в частині розпорядження грошовими коштами, згідно з п.2.9 Посадової інструкції головного лікаря Лікарні підписано наказ від 02.08.2013 року № 195 в частині встановлення ОСОБА_5 доплати за суміщення посади лікаря-гінеколога в розмірі 25%, незважаючи на те, що вона не мала права на таку доплату

Статтею 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено, що конфлікт інтересів це суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.

Будучи ознайомленим з положеннями та вимогами зазначеного Закону ОСОБА_3 не повідомив свого безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів, а саме, про суперечність між службовим інтересом, який полягає в завданнях та обовязках головного лікаря розпоряджатися грошовими коштами та майном на користь закладу згідно з чинним законодавством та особистим інтересом, який полягає у встановленні доплати завідуючій поліклінічним відділенням ОСОБА_5, з якою він проживає однією сімєю.

Таким чином, головний лікар ОСОБА_3, будучи субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, як посадова особа юридичної особи публічного права уповноваженого на виконання функцій держави, всупереч вимог ч.1 ст. 14 Закону України «Про запобігання і протидії корупції» не повідомив свого безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів та не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості його виникнення.

В судовому засіданні ОСОБА_3 свою провину не визнав та пояснив суду, що в серпні 2013 року за його наказом ОСОБА_5 було переведено на посаду завідуючої поліклінічним відділенням. Через відсутність лікарів вона також залишилася на посаді лікаря-гінеколога. Своїм наказом він також встановив їй надбавку за суміщення професій. В листопаді 2013 року, коли він взнав, що їй не можна було доплачувати за суміщення професій, з неї цю надбавку було знято. Безпосереднього начальника про наявність конфлікту інтересів він не повідомляв, оскільки вважає , що такий конфлікт відсутній. ОСОБА_5 його колишня дружина з якою він розлучився ще в 2001 році. Після розлучення вони проживають в одній чотирьохкімнатній квартирі, але ніяких стосунків як подружжя не підтримують, спільне господарство вони не ведуть. Кожний живе своїм життям. Після розлучення на утримання сина він платив дружині аліменти до повноліття сина.

Вислухавши пояснення ОСОБА_3, заслухавши свідків, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що в діях ОСОБА_3 є склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.172-7 КУпАП з наступних підстав.

Рішенням Березанської районної ради № 11 14 сесії 6 скликання від 23 лютого 2012 року « Про призначення на посаду головного лікаря Березанської ЦРЛ» підтверджується призначення на цю посаду ОСОБА_3 (а.с.54).

З контракту з керівником підприємства спільної власності територіальних громад сіл, селища Березанського району від 27 лютого 2012 року вбачається, що з головним лікарем Березанської ЦРЛ ОСОБА_3 укладено контракт на виконання обовязків головного лікаря з 27 лютого 2012 року по 27 лютого 2017 року (а.с.55-61).

Розділом 10 Статутом Березанської центральної районної лікарні, затвердженого рішенням Березанської районної ради № 14 від 12 вересня 2013 року підтверджується, що Березанська ЦРЛ є комунальним закладом і що її очолює головний лікар, який несе персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність закладу, порушення вимог чинного законодавства України (а.с.24).

Повноваження головного лікаря Березанської центральної районної лікарні передбачені також Посадовою інструкцією Головного лікаря Березанської центральної районної лікарні, яку погоджено Начальником Управління охорони здоровя облдержадміністрації та затверджено Головою Березанської Районної ради (а.с.64-71).

Відповідно до п.п. «а» п.2 ч. 1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» головний лікар Лікарні є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, як посадова особа юридичної особи публічного права, яка не зазначена в пункті 1 частини першої цієї статті.

З пункту 2 частини першої статті 14 вищезазначеного Закону вбачається, що,особи, зазначенні у пункті 1 та підпунктах «а», «б пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону , зобовязані невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.

Визначення поняття «конфлікту інтересів» мається в пункті 5 коментаря до ст. 1 Закону України »Про засади запобігання і протидії корупції» відповідно до якого зміст цього поняття визначають такі дві обовязкові ознаки:

1) конфлікт інтересів це суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями;

2) наявність такої суперечності може вплинути на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.

Переведення ОСОБА_5, лікаря акушер-гінеколога на посаду завідуючої поліклінічним відділенням з 02 серпня 2013 року по тринадцятому тарифікаційному розряду з 25% за завідування та старшинство, надання доплати за складність та напруженість у роботі в розмірі 20% , залишення сумісництва лікаря акушер-гінеколога в розмірі 0,25 ставки та надання суміщення посади лікаря акушер-гінеколога в розмірі 25% підтверджується наказом № 195к по Березанській ЦРЛ за підписом головного лікаря ОСОБА_3 від 02.08.2013 року (а.с.89).

Встановлення зазначеним наказом доплати за суміщення професій ОСОБА_5 суперечить Наказу № 308/519 від 05.10.2005 року , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2005 року за № 1209/11489 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення» (а.с.140-141), відповідно до якого доплати за суміщення професій (посад) не встановлюється, зокрема керівникам структурних підрозділів та їх заступникам (за винятком завідувачів відділень соціальної допомоги та їх заступників, завідувачів ФАПів та аптечних кіосків).

Порушення головним лікарем Березанської ЦРБ ОСОБА_3 законодавства України при встановленні доплати ОСОБА_5 за суміщення професій в серпні-листопаді 2013року вбачається також з довідки заступника начальника відділу Державної фінансової інспекції в Миколаївській області ОСОБА_6 від 15.11.2013 року (а.с.146-149).

Те, що з ОСОБА_5 було знято доплату за суміщення посади лікаря акушер-гінеколога поліклінічного відділення в розмірі 25% вбачається з наказу № 294к по Березанській ЦРЛ від 06.11.2013 року за підписом головного лікаря ОСОБА_3С.(а.с.139).

В ході розгляду протоколу мною встановлено, що ОСОБА_3, будучи субєктом відповідальності за корупційне правопорушення передбачене п.п. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України « Про засади запобігання і протидії корупції», як посадова особа юридичної особи публічного права, яка не зазначена в пункті 1 частини першої цієї статті порушив вимоги п.2 частини 1 ст.14 зазначеного Закону щодо зобовязання невідкладно у письмовій формі повідомити безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.

Те, що ОСОБА_3 не повідомив безпосереднє керівництво про наявність конфлікту інтересів у 2013 році вбачається з відповідей Березанської райдержадміністрації та Березанської Районної ради Миколаївської області (а.с.151,153).

Відповідальність особи за неповідомлення безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом про наявність конфлікту інтересів передбачена ч.1 ст.172-7 КУпАП.

Вважаю, що ОСОБА_5 є близькою особою для ОСОБА_3, незважаючи на те, що вони розлучені офіційно ще в 2001 році, оскільки є всі ознаки близької особи. Такими ознаками є: спільне проживання в одній квартирі, повязаність спільним побутом, наявність взаємних прав та обов»язків.

Про це свідчить Декларація про майно, доходи і зобовязання фінансового характеру за 2012 рік ОСОБА_3 з якої вбачається, що членами його сімї є дружина ОСОБА_5 та син ОСОБА_7

Проживання однією сімєю, свідчить про те, що вони повязані спільним побутом з ОСОБА_5 та про наявність між ними взаємних прав та обовязків.

Про наявність взаємних прав та обовязків свідчить і те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 сплачували обоє за комунальні послуги. Доказом цього є квитанції про сплату цих послуг з яких вбачається, що більшу частину сплачено ОСОБА_5

Вважаю також, що доказом спільного проживання та спільного побуту є також те, що ними не відкриті окремі рахунки по сплаті за комунальні послуги.

За таких обставин суд критично відноситься до показів свідків ОСОБА_5В, ОСОБА_7 ОСОБА_8та ОСОБА_9 про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 не проживають однією сім»єю і не ведуть спільне господарство.

До уваги також не беруться пояснення свідків ОСОБА_10Є та ОСОБА_11, оскільки вони не мають значення для вирішення даної справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків…

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Оцінивши всі докази в сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-7 КУпАП , як неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів.

На підставі ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_3 судовий збір в сумі 34,41 гривень.

На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 252, 280, 283,п.1 ч.1ст.284 КУпАП, п.п.(а) п.2 ч.1 ст.4, п.2 ч.1ст.14 Закону України « Про запобігання і протидії корупції»,

п о с т а н о в и л а:

ОСОБА_3 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в сумі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок в дохід держави на розрахунковий рахунок: 31118106700047, ГУДКУ у Миколаївській області, МФО 826013, код банку 23627055., а також стягнути судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) грн..41 коп. на рахунок УДК в Березанському районі № 31212206700047, МФО 826013, код отримувача 37969258,код класифікації доходів бюджету 22030001, банк ГУДКСУ в Миколаївській області. Призначення платежу: судовий збір; код ЄДРПОУ Березанського районного суду 02892505; п.5 ст.4.

Юридичною особою, що представляє державу у виконавчому провадженні є ДПІ в Березанському районі.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області через Березанський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи подання прокурора та може бути предявлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя :