Провадження 2-а/359/98/2015
Справа №359/5362/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Величка В.П.,
при секретарі судового засідання Шукало М.І.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борисполі Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
16.06.2015 р. ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вище зазначеним позовом з проханням : визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області в частині виключення інших виплат із складу заробітку, з якого здійснювалося нарахування пенсії; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області здійснити їй з 24 березня 2011 року перерахунок пенсії, включивши в розрахунок заробіток для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5 681,16 гривень, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в сумі 1 000,00 гривень та індексації в сумі 6 139,43 гривень за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року в розмірі 88 % з виплатою довічно; зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області виплатити їй різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 24 березня 2011 року в розмірі 88% від заробітку для обчислення пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. Вона має стаж держаної служби 18 р. 9 міс. 23 дні. Відповідачем їй призначено пенсію відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на підставі довідок, виданих Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області. Однак при обчисленні розміру належної їй пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
29.12.2014 р. вона звернулась до відповідача з проханням здійснити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих нею протягом 2 р. з 24.03.2009 р. до призначення пенсії.
Листом від 03.01.2015 відповідач відмовив у задоволенні її вимог щодо перерахунку та призначення пенсії.
Позивач вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та вимог ст. 37 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції 2008 року), відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі від 80 до 90 % ( залежно від стажу державної служби) від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та Постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, які передбачають включення інших виплат до складу заробітної плати, з якої були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та має нараховуватись пенсія. Зазначені дії відповідача призвели до зменшення суми належної позивачу пенсії.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Даний перелік є вичерпним. Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань до даного переліку не входять. Також абзацом 5 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Індексація заробітної плати виплачується відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому на їх думку не є складовою заробітної плати державного службовця. При визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцями включаються складові заробітної плати, передбачені ЗУ «Про державну службу» та Постановою КМУ від 31.05.2000 року №865, тому ними правомірно було відмовлено в перерахунку пенсії. Вони вважають, що відповідно до вимог ст.ст.99,100 КАС України вимоги про перерахунок та виплату пенсії за минулий період є необґрунтованими, а також вони вважають, що не підлягають задоволенню вимоги врахувати усі види оплати праці при виникненні у позивача права на черговий перерахунок пенсії, оскільки порушення права позивача в майбутньому є припущенням, а рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях.
Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В суді встановлено, що позивач ОСОБА_1 має стаж держаної служби 18 років 9 місяців 23 дня, є пенсіонером за віком, отримує пенсію призначену відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»,загальний процент розрахунку пенсії із заробітку - 88%, що підтверджується : копією паспорта, розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі № 4140 від 05.04.2011 року (а. 6,11).
Згідно з довідкою Управління пенсійного фонду в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області від 13.01.2015 № 432/04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідного до Закону України «Про державну службу» за період з 01.03.2009 по 28.02.20118, сума інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 12820,59 гривень, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціального-побутових питань та індексація заробітної плати (а. с. 7).
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області від 09.01.2015 року № 246/05 відповідач повідомив, що підстави для розрахунку заробітної плати державного службовця з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відсутні (а. с. 8).
За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідачем визнано, що на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачці. Факт їх виплати позивачці підтверджується довідкою від 13.01.2015 № 432/04 (а. с. 7).
Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявлених позивачем та необхідність їх задоволення в повному обсязі.
В зв'язку з тим, що позивач та відповідач звільнені від сплати судового збору, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 гривні 80 копійок мають бути віднесені за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163,167 183-2, 186 , 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області в частині виключення інших виплат із складу заробітку, з якого здійснювалося нарахування пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області здійснити з 24 березня 2011 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши в розрахунок заробіток для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5 681,16 гривень, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в сумі 1 000,00 гривень та індексації в сумі 6 139,43 гривень за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року в розмірі 88 % з виплатою довічно.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 24 березня 2011 року в розмірі 88% від заробітку для обчислення пенсії.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд, у разі, якщо постанова суду була проголошена у відсутність особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи адміністративним судом апеляційної інстанції.
Повний текст постанови суду виготовлений 20.07.2015р.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області ОСОБА_3