Постанова № 47913295, 28.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
589/379/15-а
Номер документу
47913295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 р. Справа № 589/379/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 10.04.2015р. по справі № 589/379/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації

про визнання рішення протиправним та про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації (надалі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:

-скасувати рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про відмову у віддачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії;

-встановити йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії;

-Сумській обласній державній адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 10.04.2015р. зазначений позов задоволено.

Рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації викладене у протоколі № 19 від 12.12.2014 в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визнати протиправним та скасувати.

Визнано за ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, зобов'язавши Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації видати ОСОБА_1 відповідне посвідчення.

Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне зясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального і процесуального права, а саме: ст. 19 Конституції України, п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. № 51, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 22.11.2013 встановлено факт перебування ОСОБА_1 у 30-км зоні Чорнобильської АЕС та участі у заходах з ліквідації наслідків аварії (а.с. 5 6). Зазначене рішення суду набрало законної сили.

Згідно додатку № 1 до наказу УВС виконкому Сумської обласної ради народних депутатів від 10 червня 1986 року № 101, старший сержант міліції, інспектор ДПС ДАІ УВД ОСОБА_1 значиться під № 59 першого взводу першої роти зведеного загону створеного для охорони громадського порядку в районі Чорнобильської АЕС.

Також судом першої інстанції були допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які підтвердили, що в червні 1986 року вони разом із позивачем у складі зведеного загону працівників міліції були направлені в район аварії на ЧАЕС. Свідки безпосередньо бачили, як ОСОБА_1 здійснював регулювання дорожнього руху під час виїзду ними з території ураження в червні 1986 року. Свідки підтвердили, що мають статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

З матеріалів особової справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 для виконання робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи був відряджений в розпорядження ГУМВС України в Київській області (лист від 16.10.2003 № 2/4-688), за зразкове виконання службового обов'язку у зоні особливих умов при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 був нагороджений цінним подарунком (наказ УВС Сумського облвиконкому від 31.07.1986 року № 73 о/с, що зберігається в архівній особовій справі ОСОБА_1, розд. І, стор. 5).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з доведеності підстав для визнання за позивачем статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Між тим, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 14 зазначеного Закону Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема:

учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;

учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:

- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;

- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році,

а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які:

- постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

- постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3;

Таким чином, для встановлення особі статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС певної категорії необхідно підтвердити виконання робіт, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, а також період, в якому ця робота виконувалася.

Разом з тим, документи, що подані позивачем і зберігаються в його особовій справі не підтверджують роботу в зоні відчуження, що є у відповідності до вимог ст. 14 Закону необхідною умовою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 або 3 категорії.

При цьому, факт перебування ОСОБА_1 у зоні відчуження та участі у заходах з ліквідації наслідків аварії, встановлений рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 22.11.2013р. по справі № 589/6563/13-ц не може бути підставою для видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії 2 категорії, оскільки цим рішенням не визначено період та кількість днів роботи позивача у зоні відчуження, а позивачем не надано документів, які підтверджували зазначені обставини або фінансові документи, що б підтверджували факт виплати заробітної плати у підвищеному розмірі (документи та довідки про виплату заробітної плати у підвищеному розмірі за роботи у зоні відчуження, із зазначенням коефіцієнту кратності).

Також колегія суддів зазначає, що підтвердження праці позивача у зоні відчуження на підставі показань свідків не є правомірним, оскільки такий вид доказів при вирішення питання про видачу посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінеті Міністрів України № 51 від 20.01.1997р.

Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для визнання позивача учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, оскільки виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії та конкретний період роботи, який має значення для встановлення певної категорії, не підтверджено.

Між тим, суд першої інстанції не в повному обсязі зясував зазначені обставини справи, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Враховуючи викладене, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації - задовольнити.

Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 10.04.2015р. по справі № 589/379/15-а - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про визнання рішення протиправним та про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови виготовлений 03.08.2015 р.