ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 червня 2015 року 12:52 № 826/8297/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Суботи О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чуйко Г.Г. про визнання неправомірними дій, скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (далі - Реєстраційна служба ГУЮ у м. Києві, відповідач 1), державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чуйко Г.Г. (далі - відповідач 2, державний реєстратор), згідно з яким, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати неправомірними дії державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чуйко Г.Г. щодо відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у рішенні від 29.04.2015 року №21010122 та скасувати дане рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення порушує його права, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що ОСОБА_1 одночасно є учасником ТОВ « 12345» з часткою 100% та директором цього товариства. Окрім цього, останній є власником об'єкту нерухомості у АДРЕСА_1, який було подано до реєстрації за ТОВ « 12345» і саме він має повноваження на такі дії, як власник майна.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням їх зменшення підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Представник відповідачів 1 та 2 проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав того, що державним реєстратором правомірно відмовлено в державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку з тим, що згідно поданих документів для проведення реєстрації необхідно було звернутись ТОВ « 12345», а не позивачу.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідачів 1 та 2, суд встановив наступне.
Позивач 11.04.2015 року звернувся до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно: будівля допоміжних складських приміщень (літ. Б) та будівля складу готової продукції (літ. Н), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 товариством з обмеженою відповідальністю « 12345» (далі - ТОВ «» 12345).
За результатами перегляду документів державним реєстратором прийнято рішення від 29.04.2015 р. №21010122 про відмову в державній реєстрації прав на нерухоме майно: будівля допоміжних складських приміщень (літ. Б) та будівля складу готової продукції (літ. Н) з реєстраційним номером, що розташований: АДРЕСА_1 ТОВ « 12345», оскільки згідно поданих документів (протокол № 1 ТОВ « 12345» від 16.12.2014 р., акт прийому-передачі нерухомого майна від 27.12.2014 р., постанови Окружного адміністративного суду м. Києва за № 826/1625/15 від 03.03.2015 р. (щодо права власності) необхідно звернутись ТОВ « 12345». Таким чином, із заявою про державну реєстрацію права власності звернулася неналежна особа.
Незгода позивача з діями державного реєстратора зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень врегульовано нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України (пункти 1, 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор, зокрема:
встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. № 868 (далі - Порядок № 868).
Пунктом 1 Порядку № 868 передбачено, що цей порядок визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем з метою проведення державної реєстрації права власності на будівлю допоміжних складських приміщень та будівлю складу готової продукції, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ « 12345» подано до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві заяву про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, яка зареєстрована 11.04.2015 р. за реєстраційним номером 10992897, та перелік наступних документів:
копія паспорта, сері та номер: МЕ370215, виданий 22.04.2004, видавник: Голосіївське РУГУ МВС України в м. Києві;
витяг про державну реєстрацію прав, серія та номер: 35308995, виданий 28.08.2012, видавник: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;
ухвала суду, серія та номер: 2-801/12, виданий 17.05.2012, видавник: Обухівський районний суд Київської області;
ухвала суду, серія та номер: 6-158/12, виданий 18.07.2012, видавник: Обухівський районний суд Київської області;
копія статуту, серія та номер: б/н, виданий 16.12.2014, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю « 12345»;
копія протоколу, серія та номер: 1, виданий 16.12.2014, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю « 12345»;
копія наказу, серія та номер: 1, виданий 16.12.2014, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю « 12345»;
копія акту приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: б/н, виданий 27.12.2014, видавник: сторони
технічний паспорт, серія та номер: 12819, виданий 11.09.2008, видавник: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;
технічний паспорт, серія та номер: 12819, виданий 11.06.2012, видавник: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна;
копія розпорядження, серія та номер: 25, виданий 10.01.2000, видавник: Київська міська державна адміністрація;
копія рішення, серія та номер: 371/472, виданий 08.07.1999, видавник: Київська міська державна адміністрація;
копія постанова, серія та номер: 826/1625/15, виданий 03.03.2015, видавник: Окружний адміністративний суд міста Києва.
Дослідивши подані документи, встановивши відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, відповідачем було прийняте рішення від 29.04.2015 р. № 21010122 про відмову у державній реєстрації права власності у зв'язку з тим, що згідно поданих документів, зокрема, протокол № 1 ТОВ «12345» від 16.12.2014 р., акт прийому-передачі нерухомого майна від 27.12.2014 р., постанови Окружного адміністративного суду м. Києва за № 826/1625/15 від 03.03.2015 р. (щодо права власності), необхідно звернутись ТОВ « 12345».
В обґрунтування протиправності оскаржуваного рішення позивач посилається на те, що він є учасником ТОВ « 12345» з часткою 100% та директором цього товариства. Одночасно є власником об'єкту нерухомості у АДРЕСА_1, який подано до реєстрації за ТОВ « 12345» і саме він має повноваження на такі дії, як власник майна.
Однак, суд не погоджується з таким твердженням позивача з огляду на наступне.
Згідно п. 36 Порядку № 868 зазначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Відповідно до п.п. 10 п. 37 Порядку № 868, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 17.05.2012 р. у справі №2-801/12 затверджено мирову угоду, укладену між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , за якою сторони визнають, що: 1). громадянин Ірландії ОСОБА_4, тимчасово проживаючий за адресою: АДРЕСА_2, постійна адреса проживання: АДРЕСА_3, визнає, що його заборгованість перед ОСОБА_1 на момент укладення та визнання цієї мирової угоди становить 804 142,25 грн.
Громадянин Ірландії ОСОБА_4 добровільно передав ОСОБА_1 в рахунок боргу в сумі 804 142,25 грн., належний ОСОБА_4, об'єкт нерухомості, а саме будівлю допоміжних складських приміщень (літ «Б»), загальною площею 1005,6 кв.м. та будівлю складу готової продукції (літ «Н»), загальною площею 59,1 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, та визнає право власності на вищезазначений житловий будинок за ОСОБА_1, в повному обсязі з правами, визначеними ст. 383 ЦК України і відповідно підтверджує припинення свого права власності на це майно у відповідності до ст. 346 ЦК України на користь ОСОБА_1
Також, відповідно до наявного в матеріалах справи витягу про державну реєстрацію прав ОСОБА_1 на праві власності належить будівля допоміжних складських приміщень (літ. Б) загальною площею - 1005, 6 кв.м. та будівля складу готової продукції (літ. Н) загальною площею - 59.1 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1. Підставою виникнення права власності є ухвала Обухівського районного суду Київської області від 17.05.2012 р.
Між тим, відповідно до протоколу №1 загальних зборів засновників ТОВ « 12345» від 16.12.2014 р., створено ТОВ « 12345», затверджено статут товариства.
Згідно наказу №1 від 16.12.2014 р. на посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю « 12345» з 17.12.2014 р. призначено ОСОБА_1
Відповідно до акту прийому-передачі нерухомого майна від 27.12.2014 р., укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ « 12345», ОСОБА_1 передав, а ТОВ « 12345» прийняло об'єкт нерухомого майна в АДРЕСА_1
Водночас, згідно постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2015 р. у справі №826/1625/15, окрім іншого, зобов'язано Реєстраційну службу Головного управління юстиції у м. Києві провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно: будівля допоміжних складських приміщень (літ. Б) та будівля складу готової продукції (літ. Н) з реєстраційним номером, що розташований: АДРЕСА_1 за ТОВ « 12345».
З огляду на встановлені обставини, вбачається, що дійсно ОСОБА_1 є власником вищевказаного об'єкта нерухомого майна на підставі рішення суду та підтверджується витягом про державну реєстрацію прав. Водночас, вказане майно було передано згідно акту прийому-передачі від 27.12.2014 р. до ТОВ « 12345».
Права на нерухоме майно та їх обтяження, відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно п. 7 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п. 11 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи також - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб. У випадках, установлених законом, представник іноземної особи пред'являє документи, легалізовані в установленому нормативно-правовими актами порядку.
В даному випадку юридична особа - ТОВ « 12345» через представника ОСОБА_1 є суб'єктом звернення до державного реєстратора та, відповідно, саме юридична особа є суб'єктом права, а не ОСОБА_1
В той час, як вбачається з матеріалів реєстраційної справи, у розділі «Відомості про суб'єкт права» заяви про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, позивач вказав, що заявником є фізична особа, зазначивши особисті дані. Жодних відомостей про документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені ТОВ « 12345» не вказав.
Так, як передбачено у п. 15 Порядку № 868, під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо повноважень заявника.
Таким чином, оскільки законодавством чітко визначені конкретні підстави, за яких у державній реєстрації прав може бути відмовлено, суд вважає, що державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Чуйко Г.Г. при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно від 29.04.2015 року №21010122, діяв у межах повноважень та з підстав, передбачених чинним законодавством України, а отже позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачами доведено правомірність оскаржуваного рішення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний 17.06.2015 р.
Суддя В.П. Шулежко