Постанова № 47907578, 01.10.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
2а/2370/827/2012
Номер документу
47907578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2012 року м.Черкаси

17 год. 20 хв.Справа № 2а/2370/827/2012

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бабич А.М.,

при секретарі Сидорець І.С.,

за участю:

представника позивача не прибув,

представника відповідача ОСОБА_1 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та ОСОБА_2 районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 міський відділ державної виконавчої служби ОСОБА_2 міськрайонного управляння юстиції, - про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

14.03.2012 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та ОСОБА_2 районі (далі-позивач), в якій просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі-відповідач) недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2008-2010 роки та штрафних санкцій на загальну суму 66396,08 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем у добровільному порядку недоїмки із страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно з вимогою про сплату боргу від 02.09.2011 № Ф-497 та штрафних санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків відповідно до рішення від 02.09.2011 № 405.

Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та зазначив, що позивач неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства нарахував недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а також застосував до відповідача штрафні санкції, у звязку з тим, що страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за оскаржуваний період сплачували виключно в добровільному порядку; вимога про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій винесене УПФУ в м. Сміла, яке припинило свою діяльність, а новостворена юридична особа УПФУ в м. Смілі та ОСОБА_2 районі не є його правонаступником; позивач неправомірно застосував штрафні санкції за неподання розрахунку сум страхових внесків, у звязку з тим, що відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України»від 07.07.2011 № 3609-VI штрафні санкції за неподання розрахунку сум страхових внесків не застосовуються і підлягають списанню.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Твердження відповідача, що управління ПФУ в м. Смілі та ОСОБА_2 районі не є правонаступником УПФУ в м. Сміла, суд не бере до уваги у звязку з тим, що відповідно до постанови кабінету міністрів України від 27.07.2011 № 803 «Про утворення територіальних органів УПФУ»УПФУ в м. Сміла та УПФУ в ОСОБА_2 районі було реорганізовано в УПФУ в м. Смілі та ОСОБА_2 районі Черкаської обл., яке є правонаступником реорганізованих управлінь.

ОСОБА_3 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності 27.05.1996 виконавчим комітетом ОСОБА_2 міської ради Черкаської області та зареєстрована як платник внесків до Пенсійного фонду України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених Законом Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно зі ст. 14 Закону №1058-IV страхувальниками є - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру та згідно п.6 ч.2 ст. 17 вище зазначеного Закону страхувальник зобов'язаний - нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Підпунктом 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону №1058-IV визначено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

П. 6 ст. 20 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно з ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно з п. 2 ч. 8 Прикінцевих положень Закону №1058-IV субєкти підприємницької діяльності, які знаходяться на загальній системі оподаткування сплачують страхові внески, що перераховуються до солідарної системи на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в

розмірах, передбачених для платників збору (юридичних і фізичних осіб) Законом України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, але не менше мінімального страхового внеску.

Визначення мінімального страхового внеску наведено у ст. 1 Закону №1058-IV та визначається з урахуванням мінімального розміру заробітної плати згідно з п. 4.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року.

Відповідно до ст. 4 Закону №400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2% від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 - 5% сукупного оподатковуваного доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.

Таким чином твердження відповідача про те, що сплата страхових внесків була добровільною є безпідставним та не необґрунтованим.

Як вбачається з матеріалів справи УПФУ в м. Сміла 02.09.2011 було проведено перевірку щодо правильності нарахування,обчислення та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а також достовірності відомостей поданих до Державного реєстру загальнообовязкового державного пенсійного страхування за період з 01.01.2008 до 31.12.2010, за результатами якої складено акт від 02.09.2011 № 42Ф, яким встановлено приховування відповідачем сум заробітної плати на які нараховуються та з яких утримуються страхові внески, у тому числі за 2008 рік 51450,00 грн., за 2009 рік 56296,00 грн., за 2010 рік 72186,00 грн. та донараховано страхових внесків на загальну суму 63336,08 грн. Вказаний акт відповідач отримала 09.09.2011, що підтверджується копією корінця рекомендованого повідомлення, який знаходиться в матеріалах справи. Відповідно до акту перевірки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 направлено вимогу про сплату боргу на загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 02.09.2011 № Ф-497 на суму 63336,08 грн.

На підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV УПФУ в м. Сміла прийняло рішення від 02.09.2011 № 405, згідно з яким до відповідача застосовано штрафну санкцію в сумі 3060,00 грн.

Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі приписів ст. 106 Закону № 1058-ІV позивач направив відповідачу вимогу про сплату боргу від 02.09.2011 № Ф-497 на суму 63336,08 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій на суму 3060,00 грн., які отримані відповідачем 09.09.2011, що підтверджується копією корінця рекомендованого повідомлення, який знаходиться в матеріалах справи. Проте в установлений законом строк відповідач не оскаржив в адміністративному порядку вищевказані рішення.

Ч. 3 ст. 106 Закону №1058-IV встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням

Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

25.01.2012 фізична особа-підприємець ОСОБА_3 оскаржила вимогу про сплату боргу від 02.09.2011 № Ф-497 та рішення про застосування штрафних санкцій від 02.09.2011 № 405 у Черкаському окружному адміністративному суді, однак позовна заява залишена без розгляду у звязку з пропущенням строку звернення до суду. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2012 вказане рішення залишено в силі, у звязку з чим воно набрало законної сили.

Таким чином заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом України є узгодженою і становить 66396,08 грн.

Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 66396,08 грн. відповідач у встановлені законом строки не сплатив, а також ту обставину, що заборгованість відповідача є узгодженою, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ч. 2 ст.128, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (паспорт серії НС № 570748, виданий ОСОБА_2 МРВ УМВС України в Черкаській обл. 27.11.1998; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; зареєстрована: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та ОСОБА_2 районі Черкаської області (20700, Черкаська обл., вул. Леніна, 35; код ЄДРПОУ 37802563) недоїмку за період з липня 2009 року до грудня 2010 року зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 59737 (пятдесят девять тисяч сімсот тридцять сім) грн. 44 коп. на рахунок 25604303201841 в банку ОУ АТ «Ощадбанк»м. Черкаси, МФО 354507; в сумі 3598 (три тисячі пятсот девяносто вісім) грн. 64 коп. на рахунок 25606301201841 в банку ОУ АТ «Ощадбанк» м. Черкаси, МФО 354507; борг за штрафними санкціями у сумі 3060 (три тисячі шістдесят) грн. на рахунок 25604303201841 в банку ОУ АТ «Ощадбанк»м. Черкаси, МФО 354507.

3.Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

4.Копію постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 06.10.2012