ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/6202/11
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
20 липня 2011 року позивач ОСОБА_1 ОДПІ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ФОП ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в розмірі 40722,76 грн.
Згідно вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України даний позов підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження.
При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Заборгованість по податку на додану вартість в розмірі 26767,52 грн. виникла внаслідок несплати:
- узгодженого зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 12 березня 2010 року, в розмірі 19261,23 грн., прийнятим на підставі акту про результати перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість ФОП ОСОБА_2 № 17/17-109 від 12 березня 2010 року, за порушення вимог пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: несвоєчасну сплату податку на додану вартість з порушенням строків, за що до ФОП ОСОБА_2 застосовано штрафні (фінансові) санкції на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та пункту 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби в розмірі 50% від суми боргу за 1295 днів затримки, (сума боргу 38522,46 х 50% = 19261,23 грн.). Податкове повідомлення-рішення № 0000281702/0 від 12 березня 2010 року вручене ФОП ОСОБА_2 12 березня 2010 року, що підтверджується особистим підписом відповідача на корінці податкового повідомлення-рішення.
Згідно з абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а"-"в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Податкове повідомлення-рішення № 0000281702/0 від 12 березня 2010 року відповідачем ні в апеляційному ні в судовому порядку не оскаржувалось.
Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Оскільки, ФОП ОСОБА_2 не сплатив в установлений строк податок на додану вартість, сума несплати визнана податковим боргом.
- несплати пені в сумі 7506,29 грн.
Підпунктом 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно вимог підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Відповідно до "Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Згідно з абзацом 2 підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", якщо платник не сплачує пеню разом із сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму , що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
ФОП ОСОБА_2 здійснено часткове погашення податкового боргу на суму 15000,00 грн. Сума боргу на день сплати становила 22506,29 грн. Залишок непогашеної пені склав 7506,29 грн., про що відповідачу вручено повідомлення № 216200003742586 від 10 березня 2010 року.
Податковий борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб на суму 13955,24 грн., що виник внаслідок несплати наступних сум:
- узгодженого зобов'язання в розмірі 32,31 грн., визначеного податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_2 від 03 квітня 2008 року, прийнятим на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб від 03 квітня 2008 року № 128/17-146/НОМЕР_3 за порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням № 0017801701/0 від 03 квітня 2008 року є узгодженим.
- узгодженого зобов'язання в розмірі 7404,49 грн., визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0000291702/0 від 12 березня 2010 року, прийнятим на підставі акту про результати перевірки своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб ФОП ОСОБА_2 від 12 березня 2010 року № 18/17-209 за порушення пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням № 0000291702/0 від 12 березня 2010 року є узгодженим, про що підтверджується особистии підписом ФОП ОСОБА_2 про отримання на корінці податкового повідомлення-рішення.
- узгодженого зобов'язання в розмірі 30,11 грн., визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0013891701/0 від 12 березня 2010 року, прийнятим на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб ФОП ОСОБА_2 від 12 березня 2010 року № 493/17-146/НОМЕР_3 за порушення підпункту 5.3.1 пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням № 0013891701/0 від 12 березня 2010 року є узгодженим, про що свідчить підпис ФОП ОСОБА_2 про його отримання на корінці відповідного податкового повідомлення-рішення.
- залишку боргу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4,40 грн. грн.
Зобов'язання, визначене податковим повідомленням № 001621701/0 від 07 березня 2007 року та є узгодженим, що підтверджується особистим підписом ФОП ОСОБА_2 про отримання на корінці відповідного податкового повідомлення-рішення.
- несплати пені в сумі 6483,93 грн.
Підпунктом 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Відповідно до "Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Згідно з абзацом 2 підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", якщо платник не сплачує пеню разом із сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму , що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
25 лютого 2010 року ФОП ОСОБА_2 здійснено часткове погашення податкового боргу на суму 14910,31 грн. Залишок несплаченої пені становить 6483,93 грн., про що відповідачу вручено повідомлення № 216200000294299 від 25 лютого 2010 року, яке отримане останнім.
Згідно підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Частиною 1 пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати в бюджет податків і зборів та інших платежів, та згідно пункту 11 статті 10 вищезгаданого закону, на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання, самостійно узгоджена платником податків або узгоджена в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк набуває статусу податкового боргу.
Пунктом 41.5. статті 41 Податкового Кодексу України передбачено, що податкові органи визначені органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах встановлених повноважень.
ОСОБА_1 ОДПІ відповідно до вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 11 серпня 2006 року сформовано першу податкову вимогу № 1/77 на суму 66446,53 грн., яку вручено божнику 25 серпня 2006 року, про що свідчить підпис ФОП ОСОБА_2 на повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення; 11 вересня 2006 року сформовано другу податкову вимогу № 2/83 на суму 66446,53 грн. яку вручено божнику 14 вересня 2006 року, про що свідчить підпис ФОП ОСОБА_2 на повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Постановою Господарського суду Полтавської області від 19 грудня 2006 року по справі № 17/238 суму за позовом ОСОБА_1 ОДПІ до ФОП ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в сумі 66446,53 грн. позов задоволено в повному обсязі.
Сума в розмірі 66446,53 грн. в тому числі податок на додану вартість в сумі 51572,94 грн. та податок з доходів фізичних осіб в сумі 14873,59 грн. ФОП ОСОБА_2 сплачені, але з порушенням порядку та строку, встановлених статтею 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", внаслідок чого йому нараховані штрафні санкції та пеня з податку на додану вартість в розмірі 26767,52 грн., а також штрафні санкції та пеня з податку з доходів фізичних осіб на суму 13955,24 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу в розмірі 40722,76 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (37600, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, р/р 260094865 у "ОСОБА_3 Аваль" м. Київ, МФО 380805) податковий борг у розмірі:
- 26767 (двадцять шість тисяч сімсот шістдесят сім) грн. 52 коп. з податку на додану вартість, шляхом перерахування вказаної суми на р/р № 31118029700012, код бюджетної класифікації НОМЕР_4, одержувач державний бюджет м. Миргорода, код 34698720, банк одержувача ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019;
- 13955 (тринадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 24 коп. з податку з доходів фізичних осіб шляхом перерахування вказаної суми на р/р № 33215801700012, код бюджетної класифікації НОМЕР_5, одержувач місцевий бюджет м. Миргорода, код 34698720, банк одержувача ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.О. Чеснокова