Постанова № 47902525, 24.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2012
Номер справи
2а-14401/11/1370
Номер документу
47902525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2012 р. № 2а-14401/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові до Державного підприємства «Львіввугілля»про стягнення коштів за податковим боргом по податку на додану вартість в розмірі 32 673 347,04 грн., -

в с т а н о в и в :

Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Львові (далі СДПІ ВПП у м.Львові) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля»(далі ДП «Львіввугілля»), в якому просить стягнути з відповідача на користь державного бюджету податковий борг у сумі 32 673 347,04 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідача існує заборгованість перед бюджетом, а саме: по грошовому зобовязанню, що самостійно визначене відповідачем в поданих податкових деклараціях 12 373 241,00 грн. за основним платежем та 3 821 996,58 грн. штрафні (фінансові) санкції); несплатою поточних податкових зобовязань, що визначені договорами реструктуризації в 1 774 751,51 грн.; несплати узгоджених податкових зобовязань в розмірі 3 897 546,28 грн. та донарахованих штрафних санкцій в розмірі 2 473 819,75 грн. та донарахованого платежу за актами перевірок по деклараціях в розмірі 157 716,40 грн., загальна сума борг становить - 32 673 347,04 грн. Враховуючи те, що відповідачем тривалий час не вживаються заходи щодо ліквідації заборгованості самостійно, просить позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи чи розгляду справи у відсутність уповноваженого представника на адресу суду не надходило. За таких обставин, суд ухвалив розглядати дану справу у відсутність відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п.14.1.175. вищезазначеного Кодексу вбачається, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

ДП «Львіввугілля»17.01.2003 року зареєстроване Сокольською районною державною адміністрацією Львівської області, ідентифікаційний код 32323256, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 370555 та Довідкою АБ № 260940 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідач ДП «Львіввугілля», 28.01.2003 року узяте на облік у СДПІ ВПП с м.Львові за № 02-215, як платник податків, що підтверджується довідкою від 04.02.2011 року № 769/29-0 про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП).

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»(чинного на час виникнення спірних правовідносин), податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Як вбачається з припису норми п.п. 5.2.1 ст.5 вищезазначеного Закону, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 зазначеного Закону, вважається узгодженою у день отримання платником податків податкового повідомлення. П.4.2.3 ст. 4 Закону встановлено, що обовязок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом є помилковим, покладається на платника податків. Якщо згідно з нормами Закону сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження, суми у порядку, встановленому цим Законом (п.п. 4.2.1 ст.4 Закону).

Згідно положень пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, встановлені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з поданих податкових декларацій з податку на додану вартість - сума самостійно задекларованого податку на додану вартість становить 16 195 237,58 грн. (12 373 241,00 грн. основного платежу та 3 821 996,58 грн. штрафні санкції), а саме: № 900906360178 від 20.01.2011 року сума самостійно задекларованого податку за основним платежем за грудень 2010 р. становить 3 313 253,00 грн.; № 900455281 від 18.02.2011 р. за січень 2011 р. становить 2 222 037,00 грн.; №9004099176 від 17.06.2011 р. за травень 2011р. 99 861,00 грн.; № НОМЕР_1 від 19.07.2011 р. сума самостійно задекларованого податку на додану вартість за червень 2011 р. становить 4 066590,00 грн. (основний платіж); №9007017504 від 19.08.2011р. за липень 2011 р. 4 385 662,00 грн.; №9007812328 від 19.09.2011р. сума самостійно задекларованого податку складає 3 781 396,00 грн.

Крім того, у звязку з несплатою поточних податкових зобовязань, що визначені договорами реструктуризації, податковим органом нараховано ДП «Львіввугілля»суму податкового зобовязання в розмірі 1 774 751,51 грн. за наступними договорами, зокрема: № 4 від 31.10.2006 р. в сумі 5 227 536,24 грн.; № 3 від 29.09.2006 р. в сумі 718 085,07 грн.; № 2 від 09.08.2006 р. в сумі 1 120 929,30 грн.

Як підтверджується матеріалами справи, відповідачем тривалий час порушуються вимоги податкового законодавства, що підтверджуються такими обставинами:

Згідно з Актом № 367/08-02/32323256 від 28.04.2011р. про результати позапланової виїзної документальної перевірки ДП «Львіввугілля»з питань підтвердження взаєморозрахунків з ПП «МКМ-Сервіс»за період з 01.12.2010р. по 28.02.2011р. встановлено завищення податкового кредиту на суму 46 023,80 грн. в грудні 2010 р. та завищення податкового кредит на суму 34 081,33 грн. в січні 2011р. та на суму 19 833,34 грн. в лютому 2011 р.

На підставі вказаного вище Акта, 20 травня 2011 року СДПІ ВПП у м.Львові винесено податкове повідомлення-рішення № 0000110802/9920 на суму 111 445,42 грн. (99 938,47 грн. основного боргу та 11 506,69 грн. сума штрафних санкцій).

На виконання вимог припису норми ч.126.1. ст.126 Податкового кодексу України, згідно якої, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, органами СДПІ ВПП у м.Львові до відповідача ДП «Львіввугілля»застосовано штрафні санкції, що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями № 0000070802/6869 від 11.04.2011 р. згідно якого сума штрафу за платежем «податок на додану вартість по вітчизняним товарам»становить 391 792,61 грн. та № 0000100802/9513 від 17.05.2011 р. в розмірі 493 148,00 грн., які отримані відповідачем та у встановлені строки не оскаржені.

Одночасно, підприємству нараховано пеню за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань в розмірі 3 897 546,28 грн. Сума заборгованості також включає 2 473 819,75 грн. по донарахованих штрафних санкціях та 157 716,40 грн. по донарахуванню основного платежу за актами перевірок по деклараціях.

Відповідно до норми припису п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України вбачається, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно пп. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов?язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»СДПІ ВПП у м.Львові надіслано відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1»від 17.06.2003 року №1/171 та другу податкову вимогу форми «Ю2»від 22.07.2003 року № 2/175.

Оскільки відповідач свого обовязку не виконав, начальником СДПІ ВПП у м.Львові винесено Рішення № 25 від 26.04.2006 року про стягнення коштів та продаж активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно довідки СДПІ ВПП у м.Львов вбачається, що станом на 01.10.2011р. заборгованість відповідача перед бюджетом становить 39 599 710,01 грн., в тому числі: податковий борг по узгоджених податкових зобовязаннях 35 702 163,73 грн., пеня 3 897 546.28 грн. Даний факт також підтверджується наданими до матеріалів справи Розрахунками штрафних санкцій від 02.12.2010 р.

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, процедура оскарження нарахованих податкових зобов'язань, відповідачем не порушувалась.

З огляду на те, що станом на день розгляду справи у суді, сума податкового боргу в розмірі 32 673 347,04 грн. відповідачем у встановлені строки до бюджету не сплачена, є узгодженою, а тому, суд приходить до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля»на користь бюджету податковий борг в сумі 32 673 347 (тридцять два мільйони шістсот сімдесят три тисячі триста сорок сім) грн. 04 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 28 лютого 2012 року.

Суддя Мричко Н.І.