5.1.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 липня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/392/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді А.Г.Секірської,
за участі секретаря А.Ю.Лященка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1, про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1, про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
На обґрунтування позову позивачем зазначено, що державним реєстратором Сватівського районного управління юстиції Луганської області внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.10.2014 за №13741270006000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті її реорганізації.
Позивач вважає, що запис від 01.10.2014 за №13741270006000758 внесено державним реєстратором з порушенням положень статей 104, 107-108 Цивільного кодексу України, статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», тому підлягає скасуванню з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників.
16.05.2014 засобами телекомунікаційного звязку до позивача надійшли відомості від державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису від 15.05.2014 №10701050005046526 щодо внесення змін про зміну місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» на адресу: 92600, Луганська область, Сватівський район, смт. Сватове, вул. Новостаробільська, буд. 32.
02.07.2014 до позивача надійшли відомості про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису від 01.07.2014 №13741270006000758 щодо внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, шляхом перетворення (термін заявлення кредиторами своїх вимог 07.09.2014).
16.07.2014 відповідно до підпункту 11.27 Порядку обліку платників, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі Порядок № 1588) та пункту 5 розділу IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 458 (далі Порядок № 458) до державного реєстратора щодо ТОВ «Фрейзер Кепітал» засобами телекомунікаційного та поштового звязку направлено повідомлення за ф. № 27-ОПП про наявність заперечень податкового органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи та відповідно повідомлення за ф. № 5-ЄСВ про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
02.10.2014 від державного реєстратора надійшли відомості про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису від 01.10.2014 за №13741270006000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації за рішенням засновників.
Відповідно до частини 9 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо, зокрема, від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу і перетворення, і воно не відкликане.
Частиною 17 статті 37 зазначеного Закону передбачено, що державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється в порядку, який встановлено статтями 24-27 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення.
Таким чином, законодавством визначено, що державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи, до якої переходять права та обовязки попередньої, здійснюється державним реєстратором в один день, а державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється без державної реєстрації юридичної особи правонаступника не допускається.
Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» під час вчинення реєстраційних дій, що призвело до порушення прав та інтересів держави в особі контролюючого органу на проведення позапланової документальної перевірки платника податків, зокрема, передбаченої пунктом 2 розділу IV Порядку № 485, предметом якої є правильність нарахування та сплати єдиного внеску, та передбаченого порядку зняття з обліку платників податків в контролюючих органах.
На підставі викладеного позивач просить суд визнати недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.10.2014 за №13741270006000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації, та відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893).
Представник позивача у судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 93), та письмові заперечення проти позову зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі з підстав, що наведені у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.81) та письмові заперечення проти позову (а.с.82-84), в яких послався на те, що 01.07.2014 до державного реєстратора ОСОБА_2 представником ТОВ «Фрейзер Кепітал» за довіреністю від 13.06.2014, ОСОБА_3, надано необхідні документи для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації», а саме оригінал протоколу № 3 загальних зборів учасників ТОВ «Фрейзер Кепітал» від 12.06.2014, за яким вирішено реорганізувати (перетворити) ТОВ «Фрейзер Кепітал» шляхом зміни організаційно правової форми на Приватне Акціонерне Товариство. Державний реєстратор ОСОБА_2 01.07.2014 на виконання частини 1 статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі Закон) перевірила наявність підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду, та внесла до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення.
Згідно з частиною 3 статті 37 Закону у разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим-сьомим частини 1 цієї статті, зокрема, документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу), довідка відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів, довідка відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, державному реєстратору не подаються.
Також відповідач зазначив, що у реєстраційній справі дійсно містяться повідомлення ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, а саме про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи підприємця) від 16.07.2014 № 1426552701511 та про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи підприємця від 16.07.2014 № 14265585003, але державний реєстратор не скористався правом, передбаченим частиною 9 статті 37 Закону, і припинив юридичну особу.
Законом не визначена чітка процедура перетворення юридичної особи, послідовність проведення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення. В реєстрі не може існувати дві юридичних особи з одним ідентифікаційним номером, тому при перетворенні необхідно спочатку припинити діючу юридичну особу, а тільки потім реєструвати нову, як і було зроблено реєстратором.
Що стосується реєстрації юридичної особи правонаступника, відповідач зазначив, що представник ТОВ «Фрейзер Кепітал» зі слів державного реєстратора ОСОБА_2, одразу був з необхідним пакетом документів для проведення державної реєстрації юридичної особи за реєстраційною карткою форми 2, утвореної шляхом реорганізації діючої юридичної особи у результаті злиття, поділу, виділу або перетворення, але не вистачало квитанції, що підтверджувала б оплату реєстраційного збору за державну реєстрацію юридичної особи, тому представник ТОВ «Фрейзер Кепітал» пішов до банку платити, але не повернувся.
Згідно зі статтею 6 Закону в обовязки державного реєстратора не входить розшук заявників і витребування в них документів для будь-яких реєстраційних дій, державний реєстратор діє за заявницьким принципом, тобто вчиняє реєстраційні дії тільки при надходженні від заявників необхідних документів, а не навпаки.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 у судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив, надав письмові заперечення проти позову від 14.07.2015, в яких послався на те, що державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті перетворення ТОВ «Фрейзер Кепітал» здійснена у повній відповідності з чинним законодавством України, з дотриманням вимог статей 33, 34, 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». У разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, передбачені абзацами четвертим сьомим частини 1 статті 37 Закону (довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу), довідка відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів, довідка відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування) державному реєстратору не подаються.
Для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення» ТОВ «Фрейзер Кепітал» надало документи, а саме: 1) реєстраційну картку про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації), 2) передавальний акт (складений на підставі протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «Фрейзер Кепітал» про припинення діяльності ТОВ «Фрейзер Кепітал» шляхом його перетворення).
Також третя особа ОСОБА_1 зазначив, що при реорганізації юридичної особи шляхом перетворення документальна позапланова перевірка такого платника податків органами державної податкової служби не проводиться, тому не потрібно подавати в органи фіскальної служби заяву про припинення за формою 8-ОПП, а також отримувати довідку про відсутність заборгованості за формою 22-ОПП, так само, як і не вимагається закриття рахунків у фінансових установах, оскільки вони переходять в управління д о правонаступника. Керуючись нормами пунктів 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, пункту 11.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», статті 108 Цивільного кодексу України третя особа вважає, що внесення будь-яких заперечень щодо припинення юридичної особи шляхом перетворення органами фіскальної служби є безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Згідно зі статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право органів доходів і зборів в установленому законом порядку звертатися до суду про відміну державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пленумом Вищого адміністративного суду України в постанові від 20.05.2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» зазначено, що правова регламентація ст. 20 Податкового Кодексу України не є вичерпною і в межах здійснення контрольних функцій податкові органи мають право звертатися до суду у випадках, передбачених п. 67.2 ст. 67 ПК України.
Тобто, Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві наділена правом звернення до суду з даним позовом.
Судом під час розгляду даної справи витребувано від реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції реєстраційну справу №1070046526-06 ТОВ «Фрейзер Кепітал», дослідженням якої встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фрейзер Кепітал» зареєстровано у якості новоутвореної юридичної особи 28.05.2012 державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 38238893, № запису 10701020000046526 (а.с. 102).
На підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Фрейзер Кепітал»», оформленого протоколом від 07.05.2014 № 2 (а.с.126-127) та інших відповідних документів 15.05.2014 державним реєстратором здійснена реєстрація змін до установчих документів, а саме зареєстровано зміну місцезнаходження ТОВ «Фрейзер Кепітал» за адресою: Луганська область, Сватівський район, смт. Сватове, вул. Новостаробільська, будинок 32, № запису 10701050005046526 (а.с. 127-135)
У звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи реєстраційну справу №1070046526-06 ТОВ «Фрейзер Кепітал» передано до реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції.
Судом установлено, що у реєстраційній справі №1070046526-06 відсутня реєстраційна картка на проведення державної реєстрації внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, проте наявні документи, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення зазначеної реєстраційної дії протокол Загальних зборів учасників ТОВ «Фрейзер Кепітал» від 12.06.2014 № 3 (а.с.137) та довіреність від 13.06.2014 (а.с.138).
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 18.05.2015 підтверджується, що Державним реєстратором реєстраційної служби Сватівського районного управління юстиції 01.07.2014 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис про рішення засновників про припинення юридичної особи в результаті реорганізації, № 13741270006000758 (а.с.8).
В матеріалах реєстраційної справи знаходиться повідомлення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві форми № 27-ОПП про наявність заперечень податкового органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи та повідомлення форми № 5-ЄСВ про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи підприємця (а.с. 139).
Реєстраційна справа №1070046526-06 ТОВ «Фрейзер Кепітал» містить реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (непотрібне викреслити) від 01.10.2014, відповідно до якої правонаступником ТОВ «Фрейзер Кепітал» є Приватне акціонерне товариство «Дабл Геліос» (а.с.140-141), передавальний акт від 08.09.2014 про передачу активів та пасивів ТОВ «Фрейзер Кепітал» до ПрАТ «Дабл Геліос» (а.с.142-143), протокол № 4 загальних зборів учасників ТОВ «Фрейзер Кепітал» від 08.09.2014 про затвердження передавального акту (а.с.143), опис документів, що надаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «державна реєстрація юридичної особи в результаті реорганізації» від 01.10.2014 (а.с.144) та повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, а саме внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запису № 13741120007000758 від 01.10.2014 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал», код ЄДРПОУ 38238893 (а.с.144).
Вирішуючи питання по суті спору суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України субєкт господарювання може бути утворений шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обовязки попередньої юридичної особи.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755).
Статтею 33 Закону № 755 передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частинами першою та другою статті 34 Закону № 755 встановлено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. У випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи.
Відповідно до положень частини першої статті 35 Закону № 755 (в редакції Закону, чинній на час проведення реєстраційної дії щодо припинення ТОВ «Фрейзер Кепітал») державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.
Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо юридичної особи, що припиняється, надаються органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.
Частиною першою статті 37 Закону № 755 передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
- підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії;
- довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
- документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу);
- довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 37 Закону № 755 у разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються.
Згідно з частиною 9 статті 37 Закону № 755 державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо, зокрема, від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане.
З огляду на наведене суд погоджується з доводами відповідача та третьої особи, що частиною 9 статті 37 Закону № 755 встановлено право, а не обовязок державного реєстратора залишати без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в перетворення, при надходженні повідомлень від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і вони не відкликані.
Проте суд зазначає, що частиною 17 вищевказаної статті Закону № 755 передбачено, що державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.
Таким чином, конструкція даної норми зобовязує державного реєстратора у випадку припинення юридичної особи в результаті перетворення спочатку зареєструвати у встановленому законом порядку новоутворену юридичну особу, до якої переходять права та обов'язки особи, що припиняється, а потім здійснювати державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Тобто державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється в результаті реорганізації за рішенням засновника без державної реєстрації юридичної особи - правонаступника - не допускається.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал», вбачається, що інформація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо дати затвердження передавального акту та про юридичних осіб, які є правонаступником ТОВ «Фрейзер Кепітал», відсутня.
При цьому судом установлено, що позивачем при зверненні з позовом помилково зазначено № оскаржуваного запису 13741270006000758, тоді як з матеріалами справи підтверджується, що номером запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» є 13741120007000758, а під номером 13741270006000758 внесено запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації від 01.07.2014 (а.с.8), зазначена реєстраційна дія не оскаржується позивачем.
З огляду на вказане суд приходить до висновку, що відповідачем у справі порушено вимоги ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» під час здійснення реєстраційних дій щодо припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» в результаті реорганізації, тому позовна вимога про визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.10.2014 за №13741120007000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації, підлягає задоволенню.
Враховуючи, що за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про неправомірність реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) без реєстрації правонаступника вказаної юридичної особи, вимога про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Що стосується строку звернення до суду, то відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
У даному випадку реєстраційну дію, яка оскаржується, вчинено 01.10.2014, однак з дослідженої судом реєстраційної справи ТОВ «Фрейзер Кепітал» вбачається, що повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи направлено державним реєстратором лише засновнику ТОВ «Фрейзер Кепітал» - ОСОБА_1 (а.с.144).
Згідно наданих позивачем доказів про проведення реєстрації припинення ТОВ «Фрейзер Кепітал» фіскальний орган дізнався під час проведення перевірки на виконання доручення Головного управління Державної фіскальної служби України в м. Києві, а саме з відповіді реєстраційної служби юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району від 21.05.2015 № 5.15/1998 (а.с. 27)
До суду з даним позовом звернувся 22.05.2015, що підтверджено штампом поштового відділення на конверті, у якому направлено даний позов до суду (а.с.33).
Таким чином, на думку суду, позивачем не пропущено строк звернення до суду з даними вимогам.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 30 липня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 31 липня 2015 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві задовольнити повністю.
Визнати недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 01.10.2014 за №13741120007000758 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрейзер Кепітал» (код ЄДРПОУ 38238893) в результаті реорганізації.
Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Фрейзер Кепітал»» (код ЄДРПОУ 38238893).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 31 липня 2015 року.
Суддя ОСОБА_4