ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2015 р. Справа № 804/7874/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКальника В.В.
при секретарі судового засіданніОСОБА_1
за участю:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідачаОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» про стягнення заборгованості в сумі 180216,83 грн., -
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» з позовними вимогами про стягнення заборгованості в сумі 180216,83 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач повинен сплатити заборгованість у розмірі 180216,83 грн., яка виникла в зв'язку із несплатою різниці пенсії особам, визначеним у Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у період з 31.03.2015 року по 30.06.2015 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні 14 липня 2015 року проти позову заперечив частково, зазначив, що погоджується з заборгованістю в розмірі 113200,98 грн., оскільки, з посиланням на постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2007 року по справ №А12/179, вважає, що заборгованість в сумі 67015,85 грн. за період 2003-2004 рр. не підлягає стягненню у звязку зі спливом строку позовної давності (180216,83 67015,85 = 113200,98 грн.).
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державне підприємство «Дніпродіпрошахт» (код ЄДРПОУ 05410777) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.
У відповідності зі статтею 58 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі ОСОБА_4 № 1058-IV) пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Згідно статті 63 Закону № 1058-IV виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та територіальні органи, якими, зокрема, є головні управління Пенсійного фонду в областях, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами.
Статтею 64 Закону № 1058-IV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та територіальні органи мають, зокрема, право: вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
Статтею 23 Закону № 1058-IV встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Згідно статті 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. В силу положень частини другої цієї статті, пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року, за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років. Відповідно до частини четвертої цієї статті, пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80% від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Як вбачається з матеріалів справи, в Державному підприємстві «Дніпродіпрошахт» працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію в Управліннях Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська згідно ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» №1977- XII від 13.12.1991 року, а саме:
- Бабушкіньнсьий район - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12;
- Красногвардійський район - ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16М;
- Жовтневий район - ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 ОСОБА_20. ОСОБА_21А., ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24.,ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28І, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, Бобришов ОСОБА_50, ОСОБА_51;
- АНД район - ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58В, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61;
- Кіровський район - ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65;
- Ленінський район - ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70;
- Індустріальний район - ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78;
- Самарський район - ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82
З 01.03.2015 року по 30.06.2015 року відповідач повинен був перерахувати кошти для виплати пенсії відповідно до ст. 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" на загальну суму 180216,83 грн., у тому числі, по районах: за 2015 рік (березень-червень):
Бабушкінсьий район - 29931,53 грн.;
Красногвардійський район - 12070,52 грн.;
Жовтневий район - 62167,50 грн.;
АНД район - 34070,84 грн.;
Кіровський район - 8783,45 грн.;
Ленінський район - 9453,92 грн.;
Індустріальний район - 11796,33 грн.;
Самарський район - 11942,74 грн.
Заборгованість в загальному розмірі 180216,83 грн. підтверджується розрахунком сум позову за березень-червень 2015 р. коштів про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою обчисленою відповідно до інших законодавчих актів ДВАТ «Дніпродіпрошахт» (код ЄДРПОУ 05410777), долученим до матеріалів справи.
Згідно частини дев'ятої статті 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначений в Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.04.
Відповідно до вказаного Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
З матеріалів справи вбачається, що Управліннями Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська та України надсилалися Управлінню Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів для перенаправлення відповідачу, копії яких долучені до матеріалів справи.
На час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Крім того, як було зазначено представником позивача в судовому засіданні та не спростовано поясненнями представника відповідача та наявними у справі доказами, що сума боргу в розмірі 67015,85 грн., визначена в рішенні Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2007 року по справ №А12/179, яку не визнає відповідач, не включена до суми, що підлягає стягненню по даній справі.
З урахуванням наведеного, враховуючи також відсутність підстави вважати щодо включення суми, зазначеної в рішенні суду Господарського суду Дніпропетровської області, в суму, що зазначена в позові, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська заборгованості в сумі 180216,83 грн., оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» про стягнення заборгованості в сумі 180216,83 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» на користь Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.03.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 180216,83 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 29 липня 2015 року.
Суддя ОСОБА_83