Рішення № 47896200, 30.07.2015, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
30.07.2015
Номер справи
927/849/15
Номер документу
47896200
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

"30"липня 2015 р. Справа № 927/849/15

Прокурор Козелецького району Чернігівської області,

вул. Пролетарська, 1, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000,

в інтересах держави в особі

Позивача: Сираївської сільської ради,

вул. Київська, 44, с. Сираї, Козелецький район, Чернігівська область, 17081

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна Агро",

вул. Голосіївська, 9, м. Київ, 01601

Предмет спору: про внесення змін до договору оренди землі

Суддя В.В. Шморгун

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

від позивача: Доломанський С.І., сільський голова, посвідчення № 36 від 11.02.2011

від відповідача: не з'явився

за участю: Єреп В.В., заступник начальника відділу прокуратури Чернігівської області,

посвідчення № 032778 від 27.03.2015

У судовому засіданні на підставі ч.2 ст.85 Господарського процесуального кодексу України оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Козелецького району Чернігівської області в інтересах держави в особі Сираївської сільської ради подано позов до товариства з обмеженою відповідальністю "Україна Агро" про:

1. Внесення змін до п. 5 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 197615,34 грн (сто дев'яносто сім тисяч шістсот п'ятнадцять грн 34 коп).

2. Внесення змін до п. 9 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 17785,38 грн (сімнадцять тисяч сімсот вісімдесят п'ять грн 38 коп) у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням на р/р 33215815700205 МФО 853592, банк: ГУ ДКСУ в Чернігівській області м. Чернігів, отримувач: Місцевий бюджет Сираївської сільської ради".

3. Внесення змін до п. 11 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 1482,12 грн (одна тисяча чотириста вісімдесят дві грн 12 коп).

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 18.06.2015 порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 25.06.2015.

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 25.06.2015 розгляд справи відкладався на 30.07.2015.

У судове засідання 30.07.2015 з'явились уповноважений представник позивача та прокурор.

Представник відповідача у судове засідання 30.07.2015 не з'явився.

Копія ухвали господарського суду Чернігівської області від 25.06.2015, яка направлялась відповідачу на адресу зазначену у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як юридична: вул. Голосіївська, 9, м. Київ, 01601, повернулась до суду не врученою адресату з відміткою оператора поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Надіслана керуючому санацією І.О. Гусару (згідно витягу ЄДРПОУ № 20576741 від 18.05.2015) копія ухвали господарського суду Чернігівської області від 25.06.2015 повернулась до суду не врученою адресату з відміткою оператора поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Інші дані (адреси), за якими можна встановити місцезнаходження відповідача прокурору та позивачу невідомі.

За приписами ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження вручена їм належним чином.

Пунктом 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (далі - Постанова № 18) передбачено, що за змістом статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

З огляду на приписи ст. 64 Господарського процесуального кодексу України та п.3.9.1 Постанови № 18 суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи судом .

Відповідач явку уповноваженого представника у судові засідання не забезпечив, витребувані ухвалами суду документи не подав, причин невиконання вимог суду не повідомив.

Прокурор та представник позивача вважають за можливе розглянути справу за відсутності уповноваженого представника відповідача.

Оскільки відповідач наданим ст. 22 Господарського процесуального кодексу України правом не скористався, присутність повноважного представника відповідача обов`язковою судом не визнавалася і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи по суті, матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, господарський суд вважає за можливе розглянути даний позов за наявними у справі документами на підставі ст.75 ГПК України.

Від представника позивача та прокурора клопотань про фіксацію судового засідання технічними засобами не надходило.

У судовому засіданні 30.07.2015 представник позивача підтримав позовні вимоги прокурора та просив їх задовольнити у повному обсязі. Крім того, зазначив, що ТОВ «Україна Агро» на даний час користується спірною земельною ділянкою площею 0,1069 га, яка знаходиться по вул. Київська, 50, с. Сираї, Козелецького району, Чернігівської області.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановив суд, 27 жовтня 2008 року між Сираївською сільською радою в особі голови Рака О.О. (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Україна Агро" (орендар, відповідач у справі) було укладено договір оренди землі відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території с. Сираї, вул. Київська, 50, Сираївської сільської ради (контора), який зареєстровано у Козелецькому районному відділі Чернігівської філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.11.2008 № 010885400094 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1069 га, у тому числі під господарськими будівлями та дворами - 0,1069 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 19316,83 грн.

Договір укладено строком на 49 років (п. 8 Договору).

Відповідно до п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 1738,51 грн.

Обчислення розміру орендної плати за землю, згідно п. 10 Договору, здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

В п. 11 Договору зазначено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 144,88 грн.

У Договорі сторони передбачили (п. 13 Договору), що розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 31 Договору, зокрема, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Відповідно до п. 38 цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

11.11.2008 земельна ділянка площею 0,1069 га передана в оренду ТОВ «Україна Агро» строком на 49 років згідно акту приймання-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки), копія якого наявна у матеріалах справи.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, копія якого наявна у матеріалах справи, грошова оцінка яких проведена на 24.10.2008 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 17.10.2008 рік становить 19316,83 грн, розмір орендної плати на рік становить 1738,51 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням тринадцятої сесії шостого скликання Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 28.12.2012 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Сираївської сільської ради" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки населених пунктів Сираївської сільської ради: с. Сираї, с. Сокирин, с. Карпоки.

В матеріалах справи відсутні докази визнання недійсним та скасування рішення Сираївської сільської ради Козелецького району.

Позивач, з метою досудового врегулювання спору, листом № 03-08/5 від 03.01.2015 року завернувся до відповідача з пропозицією щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі. До листа було додано проект додаткової угоди до Договору. Однак відповіді на пропозицію від відповідача не надійшло.

30.01.2015 було отримано новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 18-2511-0.2-499/2-15, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1069 га в с. Сираї, Козелецького району, що находиться в користуванні ТОВ "Україна Агро" складає 197615,34 грн. Таким чином орендна плата у розмірі 9% від нормативної грошової оцінки становить17785,38 грн у рік.

07.04.2015 року Сираївська сільська рада листом № 03-08/89 звернулась до відповідача з пропозицією щодо укладення додаткової угоди до Договору оренди.

Проте, відповідач відповіді на пропозицію позивача знову не надав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Положеннями ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Згідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Положеннями ст. ст. 126, 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Статтями 15, 21 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата; орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року внесені зміни до ч. ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.2008.

Таким чином, орендна плата у розмірі 2% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідала вимогам чинного на момент підписання Договору законодавства.

01.11.2011, у зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно Податковим кодексом України.

Приписами пункту 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України внормовано, що розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, водночас, згідно з п. 288.5.2. цього ж Кодексу така сума не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межами населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межами населених пунктів, затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (частина третя статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 16.10.2012 р. N 5462-VI)

З аналізу п. 1, 2 ст. 651 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами у договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Разом з тим, пунктом 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За наведених обставин позовні вимоги про внесення змін до Договору оренди землі є правомірними та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1218,00 грн у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 29, 32-36, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до п. 5 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 197615,34 грн (сто дев'яносто сім тисяч шістсот п'ятнадцять грн 34 коп).

3. Внести зміни до п. 9 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі 17785,38 грн (сімнадцять тисяч сімсот вісімдесят п'ять грн 38 коп) у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням на р/р 33215815700205 МФО 853592, банк: ГУ ДКСУ в Чернігівській області м. Чернігів, отримувач: Місцевий бюджет Сираївської сільської ради".

4. Внести зміни до п. 11 договору оренди, укладеного між Сираївською сільською радою та ТОВ "Україна Агро" від 27.10.2008, виклавши в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 1482,12 грн (одна тисяча чотириста вісімдесят дві грн 12 коп).

5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Україна Агро" (вул. Голосіївська, 9, м. Київ, 01061, код ЄДРПОУ 25586892) у дохід державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач УК у м. Чернігові /м. Чернігів/ 22030001, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22030001) 1218,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 04.08.2015.

Суддя В.В. Шморгун