ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2015 р. Справа № 909/646/15 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.
секретар судового засідання Кричовський Р. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Івано-Франківської міської ради,
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Шкорута Івана Васильовича
вул. Квіткова, 12, с. Микитинці, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська
область,76494
про демонтаж тимчасових споруд
за участю:
Від позивача: Челах А. В. головний спеціаліст юридичного відділу, (довіреність №2197/01-20/66-в від 06.01.15)
Від відповідача: Домбровська Є. І. - представник, (довіреність №НАО 419556 від 26.06.15)
Встановив:
Позивач, Івано-Франківська міська рада звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про зобов"язання відповідача, Фізичну особу-підприємця Шкорута Івана Васильовича за власний кошт знести самовільно встановлені нежитлові споруди в кількості 26 одиниць та 3 торгових навісів (лотків), які знаходяться по вул. Молодіжній між будинками №32, 36, 41 в м. Івано-Франківську, а також повернути власнику самовільно зайняту земельну ділянку під вказаними об"єктами.
В позовній заяві позивач вказав, що відповідно до норм чинного законодавства, Івано-Франківською міською радою, як органом місцевого самоврядування, в межах наданих їй повноважень розроблені та затверджені рішенням сесії від 30.07.2009 Правила благоустрою міста Івано-Франківська.
Крім вказаного Положення, сесією Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 за №1240-38, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м.Івано-Франківську.
Згідно зазначеного Положення, підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив"язки тимчасової споруди та договір на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до п.2.11.1 Положення , для оформлення/продовження дії паспорта прив'язки Замовник звертається (через Центр надання адміністративних послуг) в Департамент містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди у відповідності до регламенту Центру надання адміністративних послуг, до якої додає: Договір; схему розміщення тимчасової споруди з проектом благоустрою прилеглої території; фасади тимчасової споруди; технічні умови щодо інженерного забезпечення, отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж (для тимчасової споруди з новим місцем розташування). Паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється Департаментом містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви в порядку визначеному п.п.2.11.6-2.11.24.
Відповідно до п.2.13 Положення, самовільне розміщення тимчасових споруд забороняється.
Проте, в порушення наведених вище нормативних актів органу місцевого самоврядування, відповідачем самовільно були встановлені 26 тимчасових споруд та 3 торгових навісів за вказаною вище адресою.
В зв"язку із самовільними діями відповідача, 04.02.2014 КП "Муніципальна інстанція з благоустрою" складено протокол про адміністративне правопорушення №65 на підприємця Шкоруту Івана Васильовича , а 13.03.2014 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення №03/84, була винесена постанова за порушення останнім п.17.1.4 Правил благоустрою м.Івано-Франківська.
На підставі ст. 152 КУпАП на підприємця Шкоруту І.В. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 850 грн.
З метою усунення виявлених порушень, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради було прийнято рішення №109 від 06.03.14, відповідно до п.1 якого, зобов"язано підприємця Шкоруту І.В. демонтувати самовільно встановлені 26 тимчасових павільйонів та 3 торгових навісів (лотків) по вул. Молодіжна між будинками №32,36 та № 41 в м. Івано-Франківську в десятиденний термін.
Однак, рішення виконавчого комітету, відповідачем не було виконано.
24 вересня 2014 року, Комісією департаменту комунального господарства, транспорту та зв"язку був складений акт, в якому зазначено, що демонтаж 26 тимчасових споруд здійснити неможливо, оскільки з них проводиться торгівля.
Враховуючи викладені обставини, а також приймаючи до уваги те, що спірні торгівельні споруди незаконно перебувають на земельній ділянці, яка належить територіальній громаді міста, позивач звернувся до господарського суду Івано-Франківської області за захистом порушеного права. В позовній заяві позивач просить суд зобов"язати відповідача, Фізичну особу-підприємця Шкорута Івана Васильовича за власний рахунок знести самовільно встановлені 26 тимчасових споруд та 3 торгових навісів (лотків), на вул. Молодіжній між будинками №32, 36 та 41 в м. Івано-Франківську, а також повернути самовільно зайняту земельну ділянку під вказаними об"єктами власнику, Івано-Франківській міські раді.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав , викладених у позовній заяві та просить суд позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав , вважає їх безпідставними та необгрунтованими, свої заперечення виклав у відзиві на позов від 30.06.2015.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що відповідач не має жодних правових підстав для вчинення дій , пов"язаних із знесенням тимчасових споруд ,які знаходяться по вул.Молодіжна між будинками №32,36 та № 41 в м. Івано-Франківську, оскільки зазначені споруди йому не належать. Торгівля із спірних торгівельних споруд проводиться фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, а також юридичними особами, які позивачем не були встановлені. Враховуючи вказані обставини, відповідач фізично не мав можливості виконати рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №109 від 06.03.2014 про демонтаж самовільно встановлених споруд торгівельного призначення.
Крім цього, відповідно до ст. 184 ЦК України, річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її.
Однак , в позовній заяві не вказані індивідуальні ознаки 26 тимчасових споруд , а тому вимога про їх знесення є безпідставною.
З огляду на викладені обставини, представник відповідача в судовому засіданні просить суд в позові відмовити, оскільки вважає його необгрунтованим.
Заслухавши в судовому засіданні доводи представників сторін, дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх в порядку ст. 43 ГПК України, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню приймаючи до уваги наступне:
Відповідно до ст. 184 ЦК України, річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її.
В позовній заяві позивач вказав, що відповідач , в порушення вимог чинного законодавства, а також нормативних актів органу місцевого самоврядування, самовільно встановив 26 одиниць тимчасових споруд та 3 торгових навісів (лотків) на вул. Молодіжна між будинками №32,36 та № 41 в м. Івано-Франківську.
Однак, не врахував наведену норму закону, не вказав індивідуальні ознаки кожної із споруд, що не дає можливості суду належним чином дослідити вказані обставини у справі.
Крім цього, зобов"язуючи відповідача за власні кошти знести спірні споруди, суд повинен встановити, чи належать вони саме відповідачу.
Однак, а ні в позовній заяві, а ні в наданих позивачем доказах такі відомості відсутні.
В акті, складеному 24.09.2014 комісією департаменту комунального господарства, транспорту та зв"язку зазначено, що на час перевірки 26 тимчасових споруд по вул.Молодіжна на стихійному ринку здійснюється торгівля.
Проте, вказаною комісією не перевірено та не встановлено осіб, які проводять торгівлю, а також не встановлено кому саме належать вказані торгівельні споруди.
Із відзиву на позов та пояснень представника відповідача вбачається, що підприємець Шкорута Іван Васильович реалізацією продукції на стихійному ринку не проводить, і жодна із спірних споруд йому не належить.
Порядок розміщення та знесення тимчасових споруд на території Івано-Франківської міської ради регламентовано відповідно до Правил благоустрою міста Івано-Франківська, затвердженого рішенням сесії міської ради від 30.07.2009, Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Івано-Франківську , затвердженого рішенням сесії міськради від 18.10.2013.
Відповідно до п.2.13.4 Положення, при виявленні самовільно встановлених на території м.Івано-Франківська торгових споруд, виконавчий комітет міської ради виносить рішення про примусовий демонтаж тимчасових споруд відповідно до Положенням «Про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська».
У п.2 Положення передбачено, що у разі невиконання особами, що використовують земельну ділянку без правових підстав, рішення виконавчого комітету міської ради про звільнення таких земельних ділянок, його виконання покладається на управління житлово-комунального господарства міськвиконкому.
З метою виконання вказаних рішень міськвиконкому , управління житлово-комунального господарства залучає представників ЖЕО, Івано-Франківського відділу УМВС в області, комунальні підприємства, підрядні організації, відповідних спеціалістів, тощо. Управління житлово-комунального господарства повідомляє зацікавлених осіб про дату та час проведення заходів по звільненню земельної ділянки.
Незважаючи на те, що питання звільнення земельних ділянок, на яких розміщенні тимчасові споруди без належного на те дозволу, позивач не використав усіх наданих йому повноважень по їх демонтажу , а звернувся до господарського суду з позовом, про примусовий порядок знесення самовільно встановлених 26 тимчасових споруд та 3 торгових навісів за рахунок відповідача.
Статтею 16 ЦК України визначено, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Цією ж нормою закону визначені способи захисту цивільних прав та інтересів.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права.
Крім цього, ст. 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
В порушення наведених процесуально-правових норм, позивачем не надано суду належних доказів в обгрунтування позовних вимог, а тому приймаючи до уваги викладені обставини та ч.3 ст. 16 ЦК України, суд вважає, що в позові слід відмовити.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного , у відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 16, 184 ЦК України, керуючись ст. 33, 34, 43 , 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Івано-Франківської міської ради до відповідача, Фізичної особи-підприємця Шкорути Івана Васильовича про зобов"язання за власний кошт знести самовільно встановлені нежитлові споруди в кількості 26 одиниць та 3 торгових навісів (лотків), які знаходяться по вул. Молодіжній між будинками №32, 36, 41 в м. Івано-Франківську, а також повернути власнику самовільно зайняту земельну ділянку під вказаними об"єктами.
Судові витрати залишити за Позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 04.08.15
Суддя Калашник В. О.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Попович В. В. 04.08.15