Постанова № 47883429, 31.07.2015, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
31.07.2015
Номер справи
266/2158/15-а
Номер документу
47883429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/2158/15-а

провадження №2а/266/54/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2015 року м. Маріуполь

Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Дзюба М.В.,

при секретарі Петрухіной Т.Л.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя, в якому просила визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації згідно довідки від 29.05.2015 року №02\2552, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської Ради про складові заробітної плати неправомірним та скасувати; зобовязати УПФУ в Приморському районі міста Маріуполі здійснити їй перерахунок пенсії у розмірі 60 % від суми заробітної плати, з урахуванням нарахованих та виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення 44159,84 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 46073,51 гривень, індексації заробітної плати 29156,46 гривень, та зобовязати виплатити недоплачені суми пенсії. В обґрунтування позову зазначала, що з 29 травня 2015 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполяяк одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах самоврядування». У зв'язку з виходом на пенсію вона подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення їй пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», втому числі довідку від 29.05.20185р. № 02/2552, видану УСЗН Приморського району Маріупольської міської ради, в яку була включена матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 44159,84 гривень, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 46073,51 гривень та індексації заробітної плати у розмірі 29156,46 гривень.На її адресу відповідачем було направлено рішення від 05.06.2015 року № 7603/03, про те, що до нарахування пенсії не були включені суми отриманих у розрахунковий період індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 119389,81грн., хоча на всі ці суми нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування і сплачувались страхові внески. Вважає, що відмова відповідача у приведенні розміру її пенсії у відповідність до вимог чинного законодавства є неправомірною і такою, що не відповідає нормам чинного законодавства та грубо порушує її конституційне право на соціальне забезпечення, у зв'язку із чим просила поданий позов задовольнити.

Позивачка до суду не зявилась, надавши заяву, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила його задовольнити, а справу розглянути за її відсутності..

Представник відповідача ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позов не визнала, надавши пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях на позов, просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, а також дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що поданий позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка з 29.05.2015 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполяяк одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах самоврядування».

У зв'язку з виходом на пенсію, позивачка подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення їй пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». Відповідач призначив пенсію та розрахував її розмір на підставі виданої роботодавцем довідки про складові заробітної плати, без урахування зазначених в цій довідці матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

УПФУ в Приморському районі м. Маріуполявідмовило позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені чинним законодавством та при призначенні пенсії державному службовцю не враховуються, про що було зазначено у рішенні № 1892 від 05.06.2015р. (а.с. 15).

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Верховного Суду України від 31.01.2011р. у справі №21-430а11 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 07.04.2011р. та від 14.07.2011р., постановою Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11, від 28.05.2013р. у справі №21-97а13, від 04.03.2014р. у справі №21-14а14, з підстав, передбачених п. 1 ч.1 ст. 237 КАС України, встановлено, що отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та обставини справи, суд приходить до висновку, що спірні виплати у вигляді повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної платиє складовими заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і яка є об'єктом призначення і перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», тому дії відповідача, щодо неврахування цих сум при обчисленні неправомірні та позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР,керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя від 05.06.2015 року №1892 (вих.№7603/03) про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації згідно довідки від 29.05.2015 року №02\2552, виданої Управлінням соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської Ради про складові заробітної плати.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполі здійснити з 29 травня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 60 % від суми заробітної плати, з урахуванням нарахованих та виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення 44159,84 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 46073,51 гривень, індексації заробітної плати 29156,46 гривень, та зобовязати виплатити недоплачені суми пенсії.

На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі та отримання її копії.

Суддя Дзюба М. В.