Ухвала суду № 47878319, 03.08.2015, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.08.2015
Номер справи
639/6448/15-а
Номер документу
47878319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 639/6448/15-а

Провадження № 2-а/639/94/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2015 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі :

головуючого - судді Гаврилюк С.М.,

при секретарі Богоявленській І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,

встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулось до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області , в якому просить суд скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 24.06.2015 року ВП №44500517 про закриття виконавчого провадження по справі №639/9066/13-а.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 08.07.2015 року до ГУ ПФУ в Харківській області надійшла постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Харківській області ВП №44500517 від 24.06.2015 року про закриття виконавчого провадження по справі №639/9066/13-а.

Позивач з зазначеною постановою не погоджується , посилаючись на те, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2014 року по справі № 639/9066/13-а зобовязано ГУ ПФУ в Харківській області провести виплату ОСОБА_1 заборгованості перерахованого підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355.

22.08.2014 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС було відкрито виконавче провадження №44500517. На підставі вказаної постанови та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії, про що було повідомлено ВПВР УДВС ГУЮ в Харківській області, також було вказано, що виплати за вказаним перерахунком будуть здійснені за наявності бюджетного фінансування.

Представник позивача вказує, що з 01.11.2011 року фінансування з Державного бюджету України на виконання судового рішення не надходило, у зв'язку з чим рішення суду ГУ ПФУ в Харківській області виконано в межах повноважень, а саме в частині здійснення перерахунку пенсії. Однак, 14.05.2015 року державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 680,00 грн. за невиконання без поважних причин рішення суду.

Зазначена постанова була оскаржена в судовому порядку, розгляд справи з приводу цього питання триває. Однак, 08.06.2015 року державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 1360,00 грн. за повторне невиконання без поважних причин рішення суду.

22.06.2015 року державним виконавцем було направлено подання до правоохоронних органів про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду, та 24.06.2015 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

На думку представника позивача, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не виконано судове рішення по справі № 639/9066/13-а щодо виплати ОСОБА_1 грошових коштів за вказаним перерахунком у зв»язку з відсутністю бюджетного фінансування, у відповідача не було підстав щодо закінчення виконавчого провадження, а тому постанова державного виконавця від 24.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження підлягає скасуванню.

Представник позивача 03.08.2015 року подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій позов підтримала у повному обсязі.

Належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до положень ч. 4ст. 128 КАС України, справа була розглянута за відсутності представника відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволенні, виходячи з наступного.

Згідно з ч.1ст.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Відповідно до ч.2ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно до ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, в судовому засіданні було встановлено, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2015 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області було зобовязано провести виплату ОСОБА_1 заборгованості перерахованого підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року №355.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГУЮ в Харківській області від 22.08.2014 року було відкрито виконавче провадження №44500517 з примусового виконання виконавчого листа № 639/9066/13-а, виданого Жовтневим районним судом м. Харкова 06.08.2014 року, про зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату ОСОБА_1 заборгованості перерахованого підвищення до пенсії відповідно постанови КМУ від 23.04.2012 року №355.

28 серпня 2014 року боржник повідомив державного виконавця, що Управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Харківській області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №44500517 від 22.08.2014 року ОСОБА_1 буде проведено виплату заборгованості перерахованого підвищення пенсії за наявності бюджетного фінансування

Відповідно дост. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, виконання вказаного вище судового рішення можливе лише за умови наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Разом з тим, постановами державного виконавця від 14.05.2015 року та від 08.06.2015 року за невиконання судового рішення без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк, що зобовязує боржника виконати певні дії, на підставі якого Жовтневим районним судом м. Харкова видано виконавчий лист по справі №639/9066/13-а, на боржника ГУ ПФУ в Харківській області було накладено штраф у розмірі 680 грн. та в розмірі 1360 грн. за повторне невиконання виконавчого листа № 639/9066/13-а.

У зв'язку з невиконанням вказаного вище рішення суду постановою державного виконавця від 24.06.2015 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №639/9066/13-а було закінчено на підставі ч.3 ст. 75 , п.11 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с.6).

Відповідно до ч. 3ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно достатті 89 цього Законута вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Проте, суд не погоджується з постановою державного виконавця про закінчення виконавчого провадження, виходячи з наступного.

Як вже було зазначено вище, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, військовослужбовцям та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002 року № 8-2 (даліПоложення), управління ПФУ у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (даліУправління) є органами ПФУ, підпорядкованими відповідно головним управлінням ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів ПФУ.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.

На підставі аналізу зазначених норм права суд вважає, що невиконання судового рішення Головним управлінням ПФУ в Харківській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Судової палати у адміністративних справах Верховного Суду України від 24.03.2014 року у справі № 21-66а15, яка в силу ч.4ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»таст. 244-2 КАС Україниє обовязковою для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 09.07.2015 року скасовано постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 08.06.2015 року у ВП № 44500517 про накладення штрафу в розмірі 1360 грн. за повторне невиконання виконавчого листа № 639/9066/13-а.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 24.06.2015 року винесена з порушенням вимог чинного законодавства, у звязку з чим підлягає скасуванню, а позов задоволенню .

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2,6,11,12,17-19,71,72,122,128,130,158 КАС України, ст.ст. 19 Конституції України,ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.75,89 Закону України «Про виконавче провадження», Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002 року № 8-2, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження -задовольнити.

Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 24.06.2015 року ВП №44500517 про закінчення виконавчого провадження по справі №639/9066/13-а.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя С.М.Гаврилюк