ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2015 р. Справа № 818/1458/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 818/1458/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, та просив скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області №0000301502/10633 від 03.04.2015р., яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015р. в розмірі 173738грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі №818/1458/15 вимоги позивача були задоволені.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 03 квітня 2015 року № 0000301502110633 про зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 173738 грн.
Не погоджуючись з постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі №818/1458/15 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Позивач вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі №818/1458/15 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача та представника позивача колегія суддів встановила, що 19.02.2015 р. в електронному вигляді позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015рік разом з додатками (розрахунком коригування сум податку на додану вартість, довідкою про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розрахунком суми бюджетного відшкодування, заявою про повернення суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, довідкою (Д6), розрахунком (перерахунком) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д7). 27.02.2015 ПАТ "Сумський завод "Насосенергомаш" було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2015рік разом з розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів.
12 березня 2015 року ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ "Сумський завод "Насосенергомаш" щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту щодо суми бюджетного відшкодування за січень 2015рік, за результатами якої складено акт №179/18-19-15-02/05785448 від 12.03.2015.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.200.1, п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, в наслідок чого завищено суму від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по податковій декларації за січень 2015рік (р.19) в розмірі 173738грн.
03.04.2015 на підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення №0000301502/10633, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015р. в розмірі 173738грн. (а.с.15).
Задовольняючи вимоги позивача суд першої інстанції виходив з наступного. з наступного.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Реальність здійснення операцій між ПАТ "Сумський завод "Насосенергомаш" та ТОВ "Укр мет", ТОВ "Віртус-С", ТОВ "Трубне виробництво, прогресивні технології", ТОВ "Укр Мет-північ" під сумнів податковим органом не ставилась, та визнавалось, що всі первинні документи по вказаним операціям у позивача були в наявності. Єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що, на думку податкового органу, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
З цього приводу суд першої інстанції зазначив наступне.
В пункті 23 Підрозділ 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в редакції чинній до 31.12.2014, було встановлено, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.
Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ, що набрав чинності 01.01.2015, було продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Згідно пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв 12.01.2011 постанову №15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість", в якій, визначив, що перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 №43 було також продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів до 1 січня 2015 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 дію вказаного режиму було продовжено до 1 січня 2017 року.
Таким чином, Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ продовжено термін тимчасового звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів на 2017рік, а постановою КМУ №15 від 12.01.2011, з наступними змінами, підтверджено такий перелік в повному обсязі.
Отже режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів було продовжено на 2015, а згодом на 2017 рік і тому не припиняв свого існування. Посилання податкового органу на відсутність у період з 01.01.2015 по 01.04.2015 нормативного-правового акту Уряду, який би визначав перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість, судом першої інстанції не були прийняті до уваги, оскільки в Законі від 28.12.2014 №71-VІІІ не зазначено про те, що Кабінет Міністрів України повинен знову встановити перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від На підставі викладеного суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №000301502/10633 від 03.04.2015 не відповідає вимогам чинного законодавства, ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Висновки суду першої інстанції гне можуть бути визнані обґрунтованим з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать про те, що згідно податкової звітності за січень 2015 року (реєст податкових накладних та податкової декларації з ПДВ) позивач включив до операцій, і звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодекс податкові накладні на суму 868688,00 грн. по наступним контрагентам:
по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 05.01.2015 на 150 000,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 08.01.2015 на 47302,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 09.01.2015 на 15510,50 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 12.01.2015 на 24254,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 13.01.2015 на 13199,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 13.01.2015 на 42623,50 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 14.01.2015 на 100 000,00 грн. по TOB «Віртус-С» - податкова накладна від 16.01.2015 на 20 000,00 грн. по TOB «Віртус-С» - податкова накладна від 17.01.2015 на 7260,56 грн. по TOB «Віртус-С» - податкова накладна від 19.01.2015 на 12739,44 грн. по TOB «Трубне виробництво, прогресивні технології» - податкова накладна в 19.01.2015 на 70 000,00 грн.
по TOB «Укр Мет-північ» - податкова накладна від 19.01.2015 на 44105,83 грн. по TOB «Трубне виробництво, прогресивні технології» - податкова накладна ві 20.01.2015 на 80712,50 грн.
по TOB «Укр Мет-північ» - податкова накладна від 20.01.2015 на 20894,17 грн. по TOB «Віртус-С» - податкова накладна від 20.01.2015 на 20 000,00 грн. по TOB «Укр Мет-північ» - податкова накладна від 23.01.2015 на 30 000,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 23.01.2015 на 70 000,00 грн. по TOB «Трубне виробництво, прогресивні технології» - податкова накладна від 23.01.201 на 142975,00 грн.
по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 27.01.2015 на 50 000,00 грн. по TOB «Укр мет» - податкова накладна від 30.01.2015 на 50 000,00 грн.
Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи, який набраї чинності 1 січня 2015 року, продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділ) XX Податкового кодексу України.
При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Дія постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15, якою затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась періодом до кінця 2014 року.
На період з 01.01.2015 по 01.04.2015 не існувало нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постанова Какбінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15» якою затверджено переліки операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ, опублікована в «Урядовому Кур'єрі» №58 від 31.03.2015.
Таким чином операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання в період з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
Колегія суддів погоджується з висновком відповідача стосовно того, що на період з 01.01.2015 по 01.04.2015 перелік кольорових металів не був затверджений, отже і сфера застосування пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ на цей період залишалась невизначеною.
Відповідно позивач не мав права користуватись пільгою по звільненню від оподаткування податком на додану вартість по операціям з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів на період з 01.01.2015 по 01.04.2015.
При відображенні позивачем у декларації за січень 2015 року встановлено заниження від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в розмірі 173738 грн. (рядок 19 декларації), чим порушено п.185.1 статті 185, п. 187.1, статті 187, п.200.1, п.200.4 статті 200 Податкового кодексу України.
Згідно підпункту а) п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є операції платників податків з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
Відповідно до пункту 1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.
Таким чином, на порушення пункту 185.1 статті 185, п. 187.1, статті 187 Податкового кодексу України позивачем занижено податкові зобов'язання за січень 2015 року на суму ПДВ - 173738,00 грн.
Отже операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі №818/1458/15 прийнята при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 818/1458/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Калиновський В.А. Повний текст постанови виготовлений 03.08.2015 р.